Test akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WF 18 LTX 125

Firma Metabo ma w swojej ofercie akumulatorową szlifierkę kątową przeznaczoną do pracy w trudno dostępnych miejscach. Jest to jedyna taka maszyna na rynku, a to dzięki nowej, płaskiej konstrukcji głowicy. Mowa tutaj o szlifierce Metabo WF 18 LTX 125.

Przyglądając się nowej akumulatorowej szlifierce kątowej Metabo WF 18 LTX 125, nie da się nie odnieść wrażenia, że to potwór w tej klasie elektronarzędzi. W czasach, gdy wszyscy producenci walczą o jak najkrótsze szlifierki, zmniejszają każdy element konstrukcji do minimum, Metabo zastosowało głowicę, która jest sporo dłuższa od typowych rozwiązań. Ale był to zamysł planowany, ponieważ jest ona też dwa razy bardziej płaska.

Przekładnię i obudowę skonstruowano tak, by szlifierkę można było wcisnąć w zakamarki niedostępne dla zwykłych szlifierek. Metabo może szlifować w narożnikach o kącie do 43°. To wartość nieosiągalna dla typowych maszyn.

Metabo_WF18LTX125-3

Metabo WF 18 LTX 125 to szlifierka kątowa należąca do grupy sprzętu heavy duty, czyli przeznaczona do najcięższych zadań. Sprzęt taki w ofercie firmy Metabo łatwo rozpoznać, ponieważ on oznaczany symbolem LTX. Testowana szlifierka napędzana jest nowoczesnym i bardzo wydajnym silnikiem, który zapewnia maszynie maksymalne obroty na biegu jałowym wynoszące 8000/min. Duża prędkość obrotowa wrzeciona, a co za tym idzie ściernicy, daje dużą skuteczność pracy. Zatem cięcie lub szlifowanie niewielkich elementów stalowych będzie odbywać się bardzo sprawnie, co pokazały nasze testy.

Metabo_WF18LTX125-2

Jednostka napędowa Metabo WF 18 LTX 125 wyposażona jest w system miękkiego startu, który pozwala łagodnie rozpędzać tarczę i w ten sposób zwiększać także trwałość akumulatorów. Silnik zabezpieczony jest także czujnikiem temperatury, który wyłącza maszynę i nie pozwala jej używać w momencie, gdy następuje ryzyko przegrzania (przeciążenia) sprzętu i jego uszkodzenia. Trwałość silnika jest znacznie przedłużona dzięki zastosowaniu zewnętrznego filtra przeciwpyłowego. Mocuje się go na zewnątrz obudowy urządzenia, a jego zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się opiłków do wnętrza maszyny. Jest to istotne w przypadku silnika na prąd stały, gdyż metalowe opiłki przyklejają się do magnesów silnika i powodują jego uszkodzenie.

Metabo_WF18LTX125-1

Prezentowana szlifierka Metabo WF 18 LTX 125 zasilana jest akumulatorem Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności aż 5,2 Ah. Ta potężna pod względem pojemności bateria – największa na rynku – zapewnia nawet o 75% dłuższy czas pracy w porównaniu z akumulatorem 3Ah. Główną zaletą litowo-jonowych technologii zasilania jest niska masa akumulatora oraz zwiększona efektywność energetyczna. Zlikwidowano również problemy związane z samorozładowaniem oraz efektem pamięci. Szlifierka kątowa Metabo WF 18 LTX 125 wyposażona jest w zaawansowane układy elektroniczne do ciągłego monitorowania napięcia prądu oraz temperatury zarówno akumulatora, jak i samego urządzenia. System ESCP (Electronic Single Cell Protection)podczas pracy lub ładowania na bieżąco kontroluje poziom zgromadzonej energii w poszczególnych ogniwach i chroni je przed przeładowaniem lub całkowitym rozładowaniem. W momencie nadmiernego obciążenia szlifierki, które mogłoby spowodować zniszczenie ogniw akumulatora lub silnika samego urządzenia, następuje odcięcie zasilania i maszyna zostaje zatrzymana. Użytkownik musi ją ponownie uruchomić. O poziomie naładowania akumulatora informują wskaźniki diodowe, które pomagają wybrać właściwy moment ładowania ogniw.

Metabo WF 18 LTX 125 jest nie tylko lekka i mała, ale również poręczna i łatwa w obsłudze. Na ergonomię pracy ma wpływ przede wszystkim niewielki obwód obudowy. Jest on dopasowany do średniej wielkości dłoni i pozwala pracować szlifierką jedną ręką. Uchwyt pomocniczy można zamocować z prawej lub lewej strony głowicy, przez co maszyną mogą się posługiwać zarówno prawo-, jak i leworęczni operatorzy.

Metabo_WF18LTX125-4

Dużo dobrego trzeba napisać o mocowaniu tarczy (125 mm) – do wrzeciona przykręcą się ją nakrętką szybko mocującą Quick. Dzięki niej wymiana osprzętu jest szybka i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Podobnie rzecz się ma z osłoną tarczy. Jej położenie blokowane jest za pomocą systemu zapadkowego, więc zmiana ustawienia osłony odbywa się także beznarzędziowo.

W praktycznym teście wykonaliśmy cięcie stalowego profilu o wymiarach 18 x 32 x 2 mm (11 s). Maszyna radziła sobie wyśmienicie – nawet mocno dociskana nie wyłączała się i czuć było jeszcze spory zapas mocy. To zapewne zasługa akumulatora o dużej pojemności. W drugim teście szlifowaliśmy przez 20 s twardy element ze stali konstrukcyjnej za pomocą tarczy listkowej Metabo Flexiamant Super „Convex” o granulacji 60. W tym czasie udało się zeszlifować 6 g materiału, co oznacza w przypadku szlifierki akumulatorowej dużą wydajność.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WF 18 LTX 125

Obroty na biegu jałowym8000/min
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/5,2 Ah
Waga2,4kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments