TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ METABO POWERMAXX CC 12 BL

Metabo niedawno wprowadziło do swojej oferty 12-woltową szlifierkę kątową POWERMAXX CC 12 BL. Jest to kompaktowe profesjonalne urządzenie, którym wykonamy sprawnie i precyzyjnie cięcia szerokiej gamy materiałów.

 

Bezprzewodowa szlifierka kątowa POWERMAXX CC 12 BL korzysta z wysokoprądowej technologii LiHD, która elektronarzędziom bezprzewodowym Metabo o napięciu zasilania 12 V zapewnia wysoką moc i wydajność oraz długi czas pracy. Testowanym urządzeniem możemy więc efektywnie obrabiać szeroką gamę materiałów, począwszy od stali i metali nieżelaznych, a skończywszy na ceramice i płytach gipsowo-kartonowych, tworzywach sztucznych itd. Metabo POWERMAXX CC 12 BL doskonale sprawdza się w cięciu profili i blach stalowych o grubości do 2 mm,

prętów gwintowanych do M13, niewielkich metalowych kanałów kablowych i rur wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych, rur CO z miedzi i tworzyw sztucznych, typu PEX oraz różnego rodzaju niewielkich elementów metalowych lub wykonanych z aluminium albo tworzyw sztucznych. Urządzenia można też użyć do cięcia stali nierdzewnej, płytek ceramicznych, elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych (np. panele podłogowe), płyt gipsowo-kartonowych itd. Metabo oferuje do niego szeroką gamę osprzętu: tarcze korundowe do cięcia i szlifowania elementów ze stali, INOX, miedzi, aluminium itd., diamentowe do cięcia materiałów budowlanych (ceramiki, kamienia i betonu), a także lamelkowe do szlifowania stali.

 

W akumulatorowej szlifierce Metabo POWERMAXX CC 12 BL zastosowano innowacyjny, bezszczotkowy silnik. Generuje on za pośrednictwem przekładni kątowej obroty 20.000/min. Są one więc zoptymalizowane do stosowanych w przecinarce tarcz korundowych, diamentowych i lamelkowych o średnicy 76 mm. Zasilaniem z 12-woltowych akumulatorów LiHD i pracą silnika bezszczotkowego steruje elektronika Metabo Ultra-M. Efektem zastosowania wspomnianych trzech innowacyjnych rozwiązań jest wysoka efektywność pracy testowanej kompaktowej szlifierki Metabo POWERMAXX CC 12 BL i jej stabilność. Niemiecki producent do zasilania swojego urządzenia wykorzystał wysokoprądowe akumulatory LiHD o dużym zapasie energii 12 V/2.0 Ah i 12 V/4.0 Ah. Co ważne, elektronika Ultra-M chroni także silnik przed przeciążeniem oraz przegrzaniem i zabezpiecza urządzenie przed przypadkowym uruchomieniem w wyniku zmiany akumulatora. Ma ono miejsce wtedy, gdy mocujemy baterię w urządzeniu, którego włącznik jest załączony.

Bardzo ważną cechą testowanej szlifierki Metabo POWERMAXX CC 12 BL jest kompaktowa i ergonomiczna konstrukcja. Ma ona niską masę (0,9 kg z akumulatorem), a części chwytne obudowy pokryto miękką wykładziną. Dzięki temu możemy wygodnie i dokładnie pracować jedną ręką, w pełni kontrolując proces obróbki. Urządzenie ma metalową osłonę główną do szlifowania i dodatkową z tworzywa do cięcia/płytkiego szlifowania (za pomocą korundowych tarczy uniwersalnych). Dodatkowa osłona stanowi nakładkę na główną. Montuje się ją zatrzaskowo. Pozycję osłony możemy beznarzędziowo regulować, dostosowując ją do wymagań operacyjnych lub własnych. Tarcze o średnicy 76 mm z otworem mocującym 10 mm w przecinarce mocuje się na wrzecionie z wewnętrznym gwintem M5. Czynność tę znacznie ułatwia blokada wrzeciona, którą włącza się i zwalnia, przesuwając przycisk. Nie musimy go więc jak w szlifierkach kątowych klasy 18 V lub przewodowych przyciskać, kiedy dokręcamy lub odkręcamy śrubę mocującą.

Podczas redakcyjnych testów akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo POWERMAXX CC 12 BL do jej zasilania użyliśmy akumulatora LiHD 12 V/2.0 Ah. Najpierw przecinaliśmy rurę CO z miedzi o średnicy 22 mm (grubość ścianki 2 mm). Jak łatwo zauważyć, miała ona średnicę większą o 3 mm od maksymalnej głębokości cięcia testowanego urządzenia. Skróciliśmy ją, tnąc po łuku, w czasie 8,24 s za pomocą tarczy korundowej Metabo Flexiarapid Super INOX o granulacji 46 i grubości 1 mm. Cięcie przebiegało bardzo sprawnie i beziskrowo. Następnie tą samą tarczą przecinaliśmy stalowy pręt gwintowany M10, co zajęło nam 6,03 s. Operacja miała prawidłowy przebieg – duży snop iskier świadczył o prawidłowym przebiegu

skrawania, co oznacza, że Metabo POWERMAXX CC 12 BL ma optymalnie dobrane obroty i zapewnia duży moment obrotowy podczas cięcia. W trzecim teście skracaliśmy stalowy twardy pręt zbrojeniowy. Proces cięcia z użyciem tarczy korundowej Metabo Flexiarapid Super INOX miał analogiczny przebieg jak w przypadku pręta gwintowanego i zajął testowanej szlifierce 3,14 s. Następnie w szlifierce Metabo POWERMAXX CC 12 BL zamocowaliśmy uniwersalną tarczę Metabo Flexiarapid Super. Użyliśmy jej najpierw do przecięcia rurki z PCV o średnicy 22 mm (grubość ścianki – 3 mm) wykorzystywanej w instalacjach wodnych, co zajęło nam 5,22 s. W piątej próbie przecinaliśmy rurkę PEX (aluminiowo-tworzywową) o średnicy 15 mm (grubość ścianki – 2,5 mm), stosowaną w systemach ogrzewania podłogowego i do zasilania kaloryferów. Operacja jej skrócenia zajęła nam 3,17 s. Testy polegające na przecinaniu różnych materiałów dopełniła próba skrócenia bardzo twardego elementu ze stali nierdzewnej o kształcie C i wymiarach 11 x 20 x 11 mm (grubość ścianki 2 mm) za pomocą tarczy korundowej Metabo Combinator Inox o grubości 2 mm i granulacji 46. Operacja trwała 22,22 s. Redakcyjne próby testowe akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo POWERMAXX CC 12 BL zakończyliśmy zgrubnym szlifowaniem jednego z boków profilu ze stali nierdzewnej o wymiarach 20 x 20 mm. Test ten pokazał, że wykorzystując Metabo POWERMAXX CC 12 BL możemy szybko oszlifować boki stalowych profili i w ten sposób szybko przygotować je np. do spawania czy malowania.

Reasumując, kompaktowa akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo POWERMAXX CC 12 BL klasy 12 V oferuje bardzo duże spektrum zastosowań w obróbce niewielkich elementów wykonanych z różnych materiałów: od stali po beton. I co najważniejsze, zapewnia wysoką efektywność pracy, która dołącza do takich jej cech, jak łatwość i komfort operowania, niewielkie wymiary i niska masa, jak też prosta i szybka obsługa.

pins

Dane techniczne akumulatorowej przecinarki Metabo POWERMAXX CC 12 BL

Napięcie zasilania12 V
Zasilaniaakumulatory LiHD 12 V/2.0 Ah lub 12 V/4.0 Ah
Obroty bez obciążenia20.000/min
Średnica tarczy76 mm
Gwint wrzecionaM5 mm
Maks. głębokość cięcia19 mm
Waga z akumulatorem0,9kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments