TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ MAKITA GA029G Z LINII XGT 40VMAX

Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G poszerzyła niedawno rodzinę elektronarzędzi bezprzewodowych wysokiej mocy z linii XGT 40Vmax. Urządzenie poddaliśmy wszechstronnym testom sprawdzającym je w obróbce stali i twardych materiałów budowlanych, takich jak beton czy klinkier.

Przypomnijmy, w tym roku Makita wprowadziła do sprzedaży nową linię elektronarzędzi akumulatorowych wysokiej mocy o maksymalnym napięciu zasilania 40 V o nazwie XGT 40Vmax. Urządzenia te wykorzystują technologię XGT, która łączy innowacyjną konstrukcję elektronarzędzi i akumulatorów o wysokiej mocy z najwyższą solidnością wykonania oraz wytrzymałością

na ekstremalne obciążenia. Podstawowym składnikami tej technologii są (1) programowalna cyfrowa elektronika sterująca, (2) najnowszej generacji akumulatory Li-Ion i (3) maszyny, w których zastosowano wysokosprawne silniki bezszczotkowe oraz zoptymalizowane rozwiązania mechaniczne, jak również wytrzymałe i szczelne obudowy z aluminium oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G z linii XGT 40Vmax

Stosuje się w niej tarcze do cięcia i szlifowania o średnicy 125 mm. Jak już informowaliśmy, urządzenie napędza wysokosprawny silnik bezszczotkowy (BLDC), który generuje obroty wynoszące 3000-8500/min. Reguluje się je elektronicznie 5-stopniowym pokrętłem nastawczym, które znajduje się w tylnej części urządzenia na mocowaniu akumulatora. Gdy ustawimy pokrętło na pierwszy stopień mamy do dyspozycji 3000 obr./min, na drugi – 4500 obr./min, na trzeci – 6000 obr./min, na czwarty – 7500 obr./min, i na piąty – 8500 obr./min. Dzięki temu możemy zoptymalizować prędkość obrotową, a dokładniej mówiąc szybkość skrawania, zarówno do rodzaju wykonywanej operacji, jak i obrabianego materiału, m.in. do stali nierdzewnej.


Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G wyposażona jest w rozbudowane sterowanie elektroniczne. Oprócz regulacji obrotów, zastosowano w niej elektroniczną ich kontrolę automatycznie dostosowującą prędkość obrotową i moment do aktualnego obciążenia (Automatic Torque Drive Technology – skr. ADT). Mamy też system Active Feedback Sensing (technologia AFT), który automatycznie wyłącza elektronarzędzie w wypadku nagłego zaklinowania tarczy (tzw. kick-back) i chroni użytkownika przed obrażeniami. Wraz z tymi rozwiązaniami użytkownik otrzymuje też układ łagodnego rozruchu oraz hamulec elektryczny tarczy, jak również elektroniczny system (anty-restart) uniemożliwiający przypadkowe włączenie szlifierki w przypadku montażu akumulatora do maszyny z załączonym włącznikiem.
Kolejnym bardzo ważnym systemem zastosowanym w szlifierce Makita GA029G jest Auto-start Wireless System (AWS). Przypomnijmy, został on opracowany przez firmę Makita do zdalnego uruchamiania i włączania jej produkcji odkurzaczy bezprzewodowych (modele DVC864L, DVC867, DVC154, DVC157, DVC265 i DVC665) i przewodowych (z użyciem adaptera WUT2) za pośrednictwem współpracującego z nimi elektronarzędzia akumulatorowego. Dzięki systemowi AWS współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych z odkurzaczami przemysłowymi nie różni się praktycznie od współpracy ich ze sprzętem przewodowym.
Testowaną akumulatorową szlifierkę Makita GA029G wykonano w technologii XPT (Extreme Protection Technology) – ma ona więc podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Japońscy konstruktorzy zastosowali w niej też wydajny system chłodzenia, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania maszyny w czasie pracy i skrócenia żywotności napędu.


Elektronarzędzie zasilane jest systemowymi akumulatorami Li-Ion z linii XGT o maksymalnym napięciu 40 V: 2,5-amperogodzinnym BL4025 i 4-amperogodzinnym BL4040. Do ich ładowania służy szybka ładowarka DC40RA. Oferuje ona czasy pełnego ładowania wynoszące 28 min dla akumulatora BL4025 i 45 min dla BL4040. Ładowarkę DC40RA możemy również wykorzystać do ładowania popularnych 18-woltowych akumulatorów LXT, stosowanych do zasilania elektronarzędzi Makita klasy 18 V. W tym celu należy użyć pośredniczącego adaptera ADP10. Co ważne, proces pełnego ładowania „osiemnastek” w

DC40RA został widocznie skrócony.
Inżynierowie z Makity zastosowali w szlifierce Makita GA029G metalową osłonę tarcz, którą wygodnie mocuje się do kołnierza głowicy bez użycia narzędzi. Żeby zmienić położenie osłony, należy nacisnąć dźwignię blokującą. Szlifierka ma smukłą obudowę pokrytą okładziną antypoślizgową, która umożliwia pewny chwyt nawet niewielką dłonią. Operowanie nią ułatwia też boczna, antywibracyjna rękojeść mocowana po prawej lub lewej stronie przekładni.

Redakcyjne testy akumulatorowej szlifierki kątowej Makita GA029G

Podczas redakcyjnych prób testowaną szlifierkę kątową Makita GA029G zasilaliśmy litowo-jonowym akumulatorem XGT 36 V/4.0 Ah. Testy rozpoczęliśmy od standardowych zadań przecięcia stalowego pręta zbrojeniowego o średnicy 20 mm i profilu prostokątnego ze stali konstrukcyjnej (20 x 40 mm, grubość ścianki – 3 mm). Wykonaliśmy je odpowiednio w czasie 8,88 s i 7,48 s. Następnie podwyższyliśmy znacznie stopień trudności i w imadle zamocowaliśmy gruby płaskownik ze stali konstrukcyjnej (przekrój cięcia – 10 x 150 mm). Przecięliśmy go sprawnie w 46,36 s. Następnie, wróciliśmy do delikatniejszych zadań i, korzystając obrotów 3. stopnia (6000 min-1), czysto oraz bez żadnych przypaleń w 12,92 s przecięliśmy płaskownik ze stali nierdzewnej (przekrój cięcia – 80 x 5 mm). Pierwsza partia testów pokazała, naszym zdaniem, że akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G doskonale sprawdza się w bardzo trudnych zadaniach realizowanych podczas obróbki stali wymagających stałej prędkości obrotowej i wysokiego momentu, jak też w standardowych oraz delikatnych, gdzie liczy się głównie dokładność i możliwość wykonywania czystych cięć.
W następnych dwóch testach sprawdziliśmy akumulatorową szlifierkę kątową Makita GA029G w obróbce szlifierskiej elementów stalowych. Najpierw wykonaliśmy szlifowanie wykańczające pod farbę i zabezpieczenie antykorozyjne płaskownika stalowego z użyciem ściernicy fibrowej o granulacji 120. Uzyskaliśmy w tej próbie bardzo dobry wynik jakościowy dzięki m.in. możliwości zmniejszenia obrotów. W drugiej próbie szlifowaliśmy zgrubnie płaskownik stalowy z użyciem ściernicy listkowej o granulacji 40, usuwając w czasie 30 s 24 g materiału. Uzyskany wynik pod względem wydajności pracy, naszym zdaniem, plasuje akumulatorową szlifierkę kątową Makita GA029G w grupie tego typu maszyn zasilanych przewodowo o mocy nominalnej 1300-1600 W.


Po próbach szlifierskich przeszliśmy do testów cięcia materiałów budowlanych. Użyliśmy w nich osłony z króćcem do węża odsysającego oraz akumulatorowego odkurzacza Makita DVC864L sparowanego z testowaną szlifierką. Dzięki temu odkurzacz włączaliśmy i wyłączaliśmy za pomocą szlifierki, co znacznie ułatwiło i usprawniło nam wykonywanie testowych zadań. Rozpoczęliśmy je od szybkiego bruzdowania w elemencie z betonu B-30 za pomocą tarczy diamentowej Diamak. Pojedyncza bruzda o głębokości 2,5 cm i długości 80 cm powstała w 12,84 s. Następnie tą samą tarczą diamentową przecięliśmy płytę granitową o grubości 2 cm i długości 40 cm w 15,68

s. Redakcyjne testy zakończyliśmy cięciem cegły klinkierowej na głębokość 2,5 cm i długość 25 cm. Zadanie to wykonaliśmy w 8,40 s.
Podczas wykonanych prób akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G pracowała bez żadnej zadyszki i zwolnień. Łatwo się ją operuje, jak i obsługuje. Wszystkie próby cięcia i szlifowania, wielokrotnie powtarzane, przeprowadziliśmy na jednym ładowaniu akumulatora XGT 36 V/4.0 Ah. Po testach pozostało w nim ok. 25% energii. Można więc powiedzieć, że dwa takie akumulatory są wystarczające do całodziennej nieprzerwanej pracy (czas ich ładowania to 45 min).
Reasumując, testy wykonane w redakcyjnym warsztacie dowodzą, że akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA029G to mocne i wydajne elektronarzędzie. Można nim z powodzeniem, bez ryzyka obniżenia efektywności i jakości pracy, zastąpić przewodowe szlifierki kątowe o mocach nominalnych 1300-1600 W. Naszym zdaniem, do ważnych praktycznych zalet testowanego elektronarzędzia niewątpliwie należą 100-procentowa mobilność i możliwość bezprzewodowej współpracy z odkurzaczami.

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Makita GA029G

Napięcie znamionowe zasilania36 V-40 V maks.
Maks. prędkość obrotowa3000-8500 min-1
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Rodzaj baterii/maks. napięcie/pojemnośćXGT Li-Ion/40 V /2.5 lub 4.0 Ah
Waga netto3-4,5 kg

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments