TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ MAKITA DGA514 z SYSTEMEM AWS

W akumulatorowej szlifierce kątowej DGA514 Makita zastosowała wiele innowacyjnych rozwiązań, a wśród nich technologię ADT (Automatic Torque Drive Technology) i Auto-start Wireless System (AWS), który umożliwia bezprzewodową współpracę z odkurzaczem bezprzewodowym Makita DVC864L. Szlifierkę poddaliśmy ekstremalnym testom cięcia materiałów budowlanych za pomocą tarcz diamentowych.

Testowaną szlifierkę kątową Makita DGA514 przystosowano do napędu tarcz do cięcia i szlifowania o średnicy 125 mm. Urządzenie wyposażone jest w wysokosprawny silnik bezszczotkowy (BLDC) i generuje obroty wynoszące 3000–8500/min. Są one elektronicznie regulowane 5-stopniowym pokrętłem nastawczym, które znajduje się w tylnej części urządzenia na mocowaniu akumulatora. Na pierwszym stopniu użytkownik ma do dyspozycji prędkość obrotową 3000

min-1, na drugim – 4500 min-1, na trzecim – 6000 min-1, na czwartym – 7500 min-1, zaś na piątym – 8500 min-1. Może więc dobrać optymalne obroty do wykonywanej operacji lub obrabianego materiału. Dzięki temu akumulatorową szlifierką kątową Makita DGA514 możemy ciąć i szlifować szeroką gamę materiałów, w tym stal nierdzewną (INOX).

 

Makita_DGA514-26
Makita DGA514 ma rozbudowane sterowanie elektroniczne, gdyż obok wspomnianej regulacji obrotów znajdziemy w niej wiele układów optymalizujących działanie i zwiększających bezpieczeństwo pracy. Zastosowano w niej elektroniczną kontrolę obrotów automatycznie dostosowującą do charakteru operacji obróbczej prędkość oraz moment obrotowy (Automatic Torque Drive Technology – skr. ADT). Jest też system Active Feedback Sensing (technologia AFT) automatycznie wyłączający narzędzie w przypadku nagłego zaklinowania tarczy (tzw. kick-back) i chroniący użytkownika przed obrażeniami. Ale na tym nie koniec – mamy jeszcze układ łagodnego rozruchu oraz hamulec elektryczny tarczy, jak również elektroniczny system uniemożliwiający przypadkowe włączenie szlifierki w przypadku montażu akumulatora do maszyny z załączonym włącznikiem.

 

Makita_DGA514-27
Bardzo istotnym rozwiązaniem zastosowanym w szlifierce Makita DGA514 jest system Auto-start Wireless System (AWS). Przypomnijmy, został on opracowany przez Makitę w celu zdalnego uruchamiania i włączania odkurzacza bezprzewodowego Makita DVC864L za pośrednictwem współpracującego z nim elektronarzędzia akumulatorowego. Efekt jego działania jest więc identyczny z efektem działania automatyki uruchamiania/zatrzymywania przemysłowego odkurzacza przewodowego za pośrednictwem elektronarzędzia podłączonego do niego kablem. Dzięki systemowi AWS współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych z akumulatorowym odkurzaczem przemysłowym Makita DVC864L niczym się nie różni od współpracy sprzętu przewodowego.

 

Makita_DGA514-28
Testowaną akumulatorową szlifierkę Makita DGA514 wykonano w technologii XPT (Extreme Protection Technology) – sprzęt ma więc podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Konstruktorzy zastosowali też w niej wydajny system chłodzenia, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania maszyny w czasie pracy i skrócenia żywotności silnika bezszczotkowego.

 

Makita_DGA514-29
Elektronarzędzie zasilane jest z systemowych akumulatorów Li-Ion o napięciu 18V i wyposażone w 3-diodowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Ponadto każdy z akumulatorów Li-Ion Makity ma własny 4-diodowy wskaźnik naładowania. Szlifierkę możemy zasilać bateriami o pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Tak duży wybór akumulatorów pozwala optymalnie skonfigurować maszynę do różnych rodzajów prac – np. mała bateria do lżejszego cięcia, zaś z kolei duża do wymagającego szlifowania. Pracę i ładowanie akumulatorów nadzoruje elektronika. Chroni ona m.in. ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem.
Inżynierowie z Makity zastosowali w omawianej szlifierce metalową osłonę tarcz, którą wygodnie mocuje się do kołnierza głowicy za pomocą beznarzędziowego systemu zapadkowego. Żeby zmienić położenie osłony, wystarczy zwolnić klamrę blokującą i ją obrócić. Rozwiązanie to spełnia rygorystyczne europejskie normy bezpieczeństwa, które nakazują zastosowanie takich systemów, które w momencie rozerwania tarczy zapobiegną obróceniu się osłony wokół własnej osi

o kąt większy niż 90°. Szlifierka ma smukłą obudowę pokrytą okładziną antypoślizgową, która umożliwia pewny chwyt nawet niewielką dłonią. Realizację bardziej wymagających zadań wspomaga boczna rękojeść wykonana w technologii antywibracyjnej.

 

Podczas redakcyjnych testów postanowiliśmy sprawdzić, jak akumulatorowa szlifierka kątowa Makita DGA514 radzi sobie z cięciem twardych materiałów budowalnych za pomocą tarcz diamentowych. Niewątpliwą zachętą do takiego rodzaju ekstremalnie trudnych dla szlifierek bezprzewodowych prób było wyposażenie testowanego urządzenia w system AWS, który umożliwia współpracę z bezprzewodowym odkurzaczem Makita DVC864L w celu odsysania pyłu z pola obróbki. Jednakże żeby było to sensowne, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej osłony tarczy z króćcem do podłączenia węża odkurzacza. Japońscy inżynierowie skonstruowali taki osprzęt przeznaczony do pracy tarczami diamentowymi do cięcia. Oznaczono go jako Makita 196845-3 i wyposażono w regulację głębokości cięcia.

 

Makita_DGA514-30
Testy rozpoczęliśmy więc od demontażu standardowej osłony tarcz i zmontowania osłony Makita 196845-3 oraz sparowania szlifierki Makita DGA514 z bezprzewodowym odkurzaczem Makita DVC864L. Z tymi czynnościami obsługowymi nie mieliśmy żadnego problemu. Sparowanie nie wymagało żadnych dodatkowych prób i odbyło się za pierwszym razem. Postępowaliśmy zgodnie z procedurą opisaną w instrukcji obsługi. Montaż tarcz diamentowych odbywał się szybko dzięki blokadzie wrzeciona z wygodnym przyciskiem znajdującym się na górze głowicy szlifierki. Do jej zasilania użyliśmy akumulatorów Li-Ion 18 V/5.0 Ah.
Testy rozpoczęliśmy od próby cięcia twardej płyty gresowej o grubości 2 cm i długości 47 cm za pomocą tarczy z segmentem wieńcowym ryflowanym wzorem rybiej łuski. Ta trudna operacja zajęła nam 34,03 s. Następnie przystąpiliśmy do bruzdowania w żelbetonie, a dokładniej mówiąc, w bloczku z betonu C30 uzbrojonym trzema prętami stalowymi o średnicy 6 mm. W szlifierce zamontowaliśmy tarczę segmentową (wymiary segmentu – 33 x 10 x 2,4 mm). Operacja wykonania bruzdy 200 x 25 mm i przecięcia trzech stalowych prętów zbrojeniowych zajęła nam 15,07 s. Próby zakończyliśmy wykonaniem bruzdy 350 x 25 mm w twardym elemencie granitowym za pomocą tarczy segmentowej (wymiary segmentu – 33 x 10 x 2,4 mm). Zadanie wykonaliśmy w czasie 30,17 s.

 

Makita_DGA514-31
Podczas wykonanych prób cięcia tarczami diamentowymi twardych materiałów budowlanych testowana szlifierka pracowała bardzo równo i stabilnie, szybko pokonując duże opory cięcia. To, naszym zdaniem, efekt działania Automatic Torque Drive Technology (ADT). Na podstawie analizy porównawczej uzyskanych czasów cięcia stwierdzamy, że testowana Makita DGA514 oferuje wydajność profesjonalnych przewodowych szlifierek kątowych o mocy nominalnej 1000 W (moc użyteczna – ok. 560 W). W trakcie testów nie odnotowaliśmy żadnego zatrzymania maszyny z powodu przeciążenia jej silnika lub akumulatorów. Urządzenie dostosowane jest więc do trudnych zadań i nie będzie przerywać pracy podczas ich wykonywania. Współpraca z bezprzewodowym odkurzaczem Makita DVC864L, jak pokazały wszystkie próby testowe, zapewnia czyste środowisko pracy w przypadku cięcia tarczami diamentowymi.
Reasumując, ekstremalne testy wykonane w redakcyjnym warsztacie dowodzą, że akumulatorowa szlifierka kątowa Makita DGA514 to w pełni dojrzałe technicznie i funkcjonalne elektronarzędzie profesjonalne. Można nim z powodzeniem, bez ryzyka

obniżenia efektywności i jakości pracy, zastąpić przewodowe szlifierki kątowe. Do istotnych zalet testowanego urządzenia niewątpliwie należy pełna mobilność i możliwość bezprzewodowej współpracy z odkurzaczem.

pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Makita DGA514

Maks. prędkość obrotowa

3000-8500 min-1

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/1.5, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah

Waga (z baterią*)

3,0 kg

 *BL1830(B)/BL1840(B)/BL1850(B)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments