TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ FEIN CCG18-125BLPD

Najwyższą wydajność pracy akumulatorowa szlifierka FEIN CCG18-125BLPD zawdzięcza zastosowaniu w niej hermetycznego silnika bezszczotkowego PowerDrive oraz wysokoprądowych akumulatorów litowo-jonowych FEIN HighPower Li-Ion.

FEIN_CCG18-125BLPD-1

FEIN, wiedząc, że silniki bezszczotkowe typu BLDC (ang. BrushLess Direct-Current Motor) są bardzo wrażliwe na działanie kurzu i opiłków, które bardzo szybko zaklejają ich wirniki, opracował tego typu jednostkę napędową PowerDrive o całkowicie hermetycznej obudowie metalowej. Dzięki temu jest ona w 100% odporna na destrukcyjne działanie pyłu i opiłków oraz jednocześnie efektywnie oddaje ciepło wytwarzane w silniku podczas

jego pracy. Dla użytkownika testowanej akumulatorowej szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD oznacza to maksymalną jej żywotność i pełną odporność na działanie nieprzyjaznego środowiska pracy.

Hermetyczny silnik bezszczotkowy PowerDrive jest całkowice bezobsługowy i ma wysoką sprawność 80%. Jednakże nie jest on jedyną innowacją, którą kryje szlifierka FEIN CCG18-125BLPD. Zastosowano w niej bowiem rozbudowaną elektronikę o wielu funkcjach. I tak mamy regulację obrotów w zakresie 2500-8500/min i ich stabilizację, łagodny rozruch zapewniający płynne i bezpieczne uruchomienie urządzenia, ochronę antyprzeciążeniową silnika i podzespołów elektronicznych, która nie dopuszcza do ich uszkodzenia i skrócenia żywotności sprzętu. Jest też hamulec silnika do szybkiego zatrzymywania tarczy, który chroni użytkownika przed skaleczeniem i materiał obrabiany przed uszkodzeniem.

 

FEIN_CCG18-125BLPD-2

 

Bezpieczeństwo pracy zwiększa też elektroniczna ochrona przed przypadkowym uruchomieniem, która uniemożliwia rozruch silnika w wypadku mocowania akumulatora do maszyny z załączonym włącznikiem. Oprócz tych rozwiązań FEIN zastosował w szlifierce CCG18-125BLPD tzw. bezpieczny włącznik (typu deadman switch), który podczas pracy musi być cały czas wciskany przez operatora. Dlatego w przypadku wypuszczenia maszyny z rąk, następuje jej automatyczne wyłączenie. Tego typu włącznik zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pracy i całkowitą eliminację ryzyka zranienia operatora przez maszynę w przypadku jego zasłabnięcia.

 

FEIN_CCG18-125BLPD-4
Napięcie zasilania akumulatorowej szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD wynosi 18 V. Dodatkowo zastosowano w niej złącze MultiVolt, które – oprócz baterii 18-woltowych – umożliwia zastosowanie w niej akumulatorów FEIN o niższych napięciach 14,4 lub 10,8 V, a takie które posiadają użytkownicy sprzętu niemieckiego producenta. Wykorzystanie w testowanej szlifierce akumulatorów o niższym napięciu niż nominalne, chociaż jest wygodne i ekonomiczne, wiąże się jednak ze zmniejszeniem jej mocy. Aby użytkownik miał do dyspozycji maksymalną moc szlifierki CCG18-125BLPD, do zasilania jej niemiecki producent oferuje wysokoprądowe akumulatory litowo-jonowe FEIN HighPower 18 V/5,2 Ah o stałym wyjściowym prądzie i natężeniu wyższym o 75% od standardowych baterii Li-Ion. Dzięki temu i wysokosprawnemu bezszczotkowemu silnikowi PowerDrive sprzęt odznacza się wysoką wydajnością pracy i można nim wykonać o 41% więcej cięć niż w przypadku użycia akumulatorów niskoprądowych 18/5.0 Ah.

 

FEIN_CCG18-125BLPD-5
Testowaną szlifierkę FEIN CCG18-125BLPD przystosowano do pracy z tarczami o średnicy 125 mm. Ma ona kompaktowe gabaryty i oraz smukłą obudowę i niską wagę (z akumulatorem – 2,7 kg). Pokryto ją miękkimi okładzinami antypoślizgowymi umożliwiającymi pewny chwyt. Urządzenie wyposażono w boczną rękojeść, którą mocuje się po prawej lub lewej stronie przekładni, jak też beznarzędziowo regulowaną osłonę tarczy. Wymianę osprzętu ułatwia blokada wrzeciona i nakrętka szybkomocująca znajdująca się w standardowym jego wyposażeniu.

Naszym zdaniem testowana akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD oferuje najwyższy poziom zaawansowania technicznego i ergonomii, jak też solidnego wykonania. Zastosowane w niej innowacyjne rozwiązania to owoc wieloletnich prac badawczych prowadzonych przez inżynierów z FEIN. Podczas testów szlifierkę kątową FEIN CCG18-125BLPD zasilaliśmy wysokoprądowym akumulatorem litowo-jonowym HighPower 18 V/5,2 Ah. Najpierw sprawdziliśmy, ile razy przetniemy stalowy pręt zbrojeniowy o

średnicy 20 mm do całkowitego rozładowania tej baterii. W pełni naładowany akumulator FEIN HighPower wyjęliśmy z ładowarki i założyliśmy w szlifierce. Do jego całkowitego rozładowania wykonaliśmy nią 19 pełnych cięć za pomocą tarczy korundowej Norton Omega o granulacji 60 i grubości 1 mm. Średni czas jednego cięcia to 13,24 s, przy czym najkrótsze z nich trwało 10,99 s. Podczas tego testu szlifierka pracowała bardzo stabilnie i nie zwolniła do ostatniego wykonanego w połowie 20. cięcia. Podczas pracy spod tarczy wydobywał się duży snop iskier, który świadczy o zachowanej prawidłowej prędkości skrawania. Podczas testu 2. za pomocą tej samej tarczy korundowej przecinaliśmy płaskownik ze stali nierdzewnej o przekroju 12 x 80 mm. Operację wykonaliśmy w czasie 32,61 s. W ostatnim teście szlifowaliśmy zgrubnie płaskownik ze stali konstrukcyjnej za pomocą ściernicy listkowej o granulacji 40. Przez 30 s usunęliśmy 15 g materiału stalowego.

FEIN_CCG18-125BLPD-6

Testy pokazały, że akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD oferuje nam bardzo wysoką efektywność pracy i wydajność sieciowych jej odpowiedników o mocy 1000–1200 W. W szlifowaniu zgrubnym swoich akumulatorowych konkurentów pobiła o 100–120%. Można szlifować nią z dużym posuwem, co nie powoduje ani zwolnienia jej obrotów, ani wyłączenia maszyny przez elektronikę. Akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD jest więc elektronarzędziem w pełni funkcjonalnym dla profesjonalistów zajmujących się obróbką metali, w tym stali, stali nierdzewnych itp.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD

Zasilanie znamionowe/MultiVolt

18 V/14,4 lub 10,8 V

Hermetyczny silnik bezszczotkowy

+

Regulowane elektronicznie obroty

2500-8500/min

Płynny rozruch/regulacja/stabilizacja obrotów

+/+/+

Hamulce tarczy/zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem

+/+

Wyłącznik bezpieczeństwa

+

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/5,2 Ah

Waga z akumulatorem

2,7 kg

FEIN_CCG18-125BLPD-3FEIN_CCG18-125BLPD-7

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments