TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ BOSCH GWS 18V-15 SC PROFESSIONAL

Akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional klasy 125 mm to urządzenie o mocy porównywalnej z narzędziem sieciowym, dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego BITURBO. Wyposażona została w dobrze widoczny panel sterowania z intuicyjnym interfacem pokazującym jej aktualny stan, jak też w technologię Bluetooth pozwalającą na łączność z aplikacją mobilną. Można nią wykonywać efektywnie wszystkie operacje realizowane przez przewodowe szlifierki kątowe na tarcze 125 mm.

Inżynierowie z Boscha po raz kolejny udowodnili, że szlifierka kątowa nie musi być siermiężnym urządzeniem do zgrubnego cięcia i szlifowania, którego główną zaletą jest solidne wykonanie i silnik o dużej mocy. Zaproponowali inne podejście do tego produktu,

czyniąc go wyrafinowanym technicznie elektronarzędziem, a przy tym znacznie lepiej dostosowanym do wykonywanych nim zadań. Przedstawienie modelu GWS 18V-15 SC zaczniemy od analizy technicznej napędu.

Jego serce stanowi nowej konstrukcji silnik bezszczotkowy BITURBO o dużej mocy będącej ekwiwalentem mocy nominalnej 1500 W tego typu urządzeń przewodowych (przy zastosowaniu akumulatorów Bosch Professional ProCore). Silnik bezszczotkowy BITURBO napędza wrzeciono z obrotami nominalnymi wynoszącymi 11.000/min i pod tym względem akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional nie różni się od podobnego sprzętu zasilanego przewodowo (230 V), przy czym na biegu jałowym jej wrzeciono obraca się z maksymalną prędkością 9800 min-1. Różnica ta wynika z zastosowanej baterii (podana wartość została zmierzona na biegu jałowym dla zasilania akumulatorem ProCORE 18V/8.0 Ah). Należy tu wspomnieć, że silnik bezszczotkowy BITURBO został zoptymalizowany do zasilania właśnie wysokoprądowymi litowo-jonowymi akumulatorami ProCORE.

Pracą testowanego urządzenia steruje rozbudowana elektronika mikroprocesorowa. Ma ona już znane z akumulatorowych szlifierek kątowych Boscha funkcje: Drop Control, Inteligent Brake System, KickBack Control i Restart Protection; a do tego oferuje rozbudowane sterowanie obrotami wraz z możliwością ich indywidualnego ustawienia za pomocą smartfona, a także stałą kontrolę stanu szlifierki, o którym informuje za pomocą czytelnego panelu sterowania. Przypomnijmy, że zadaniem czterech pierwszych wspomnianych funkcji jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy. Pierwsza z nich (Drop Control) wyłącza urządzenie w przypadku jego upuszczenia czy upadku z wysokości. Natomiast szybki hamulec tarczy (Inteligent Brake System) zatrzymuje ją w ok. 1 s. Z kolei KickBack Control chroni użytkownika przed niebezpiecznym odbiciem szlifierki spowodowanym zakleszczeniem tarczy w materiale obrabianym i natychmiast ją zatrzymuje. Zaś Restart Protection podczas mocowania akumulatora uniemożliwia przypadkowe uruchomienie szlifierki mającej załączony włącznik.

Jak już informowaliśmy, zastosowana w akumulatorowej szlifierce kątowej Bosch GWS 18V-15 SC Professional rozbudowana elektronika umożliwia dwojakie sterowanie jej pracą. Służy do tego panel sterowania znajdujący się na przodzie obudowy szlifierki oraz aplikacja Bosch Toolbox w smartfonie. Domyślnie z użyciem przycisku na panelu sterowania możemy ustawić 3 poziomy prędkości obrotowej: 3400, 7800 i 9800 min-1. Jednakże gdy połączymy szlifierkę za pośrednictwem układu Bluetooth Connectivity z aplikacją Bosch Toolbox otwartą na smartfonie, liczbę poziomów obrotów możemy zwiększyć do 6, a do tego indywidualnie ustawić dla każdego z nich prędkość obrotową z zakresu 3400-9800 min-1. W ustawieniach fabrycznych mamy dla każdego z 6 poziomów następujące obroty: 3400, 4600, 6000, 7200, 8600 i 9800 min-1. Co ważne, na panelu sterowania nie możemy zmienić ustawień wprowadzonych na smartfonie. Zapobiega to np. rozregulowaniu szlifierki przez niedoświadczonego użytkownika.

Jakie korzyści daje użytkownikowi tak rozbudowane sterowanie obrotami szlifierki? Postawiliśmy to pytanie, gdyż niektórym może się wydawać, że jest ono marketingowym gadżetem, za który trzeba zapłacić, a którego faktycznie nie używa się w pracy. Naszym zdaniem, to bardzo istotna funkcja, gdyż pozwala na realną optymalizację obrotów, a nie tylko na teoretyczną. Po pierwsze, można więc dokładnie dobrać obroty do faktycznie stosowanych akcesoriów oraz obrabianych materiałów, aby uzyskać wysoką jakość obróbki. Nie jesteśmy więc skazani na korzystanie z powszechnie wykorzystywanych ustawień w szlifierkach kątowych, które nie sprawdzają się we wszystkich aplikacjach. Po drugie, przez

przypisanie każdemu poziomowi określonych obrotów można łatwo wybierać je np. dla określonych rodzajów materiałów. I tak np. możemy przypisać poziom pierwszy do stali INOX, drugi – do aluminium, a trzeci – do stali konstrukcyjnej itd. Na dokładnym sterowaniu obrotami korzyści z aplikacji Bosch Toolbox się nie kończą, rejestruje ona bowiem czas pracy szlifierki, w tym też w czasie rzeczywistym (jeśli jest połączona z maszyną). Generuje alerty o przeciążeniu i informuje o jej stanie technicznym. Wykorzystując tę aplikację można też zidentyfikować narzędzie, gdyż odczytuje ona jego numer seryjny.

Testowana akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional napędza tarcze do cięcia i szlifowania o średnicy 125 mm. Wyposażona jest w metalową osłonę, mocowaną na głowicy za pośrednictwem systemu zapadek. Uniemożliwia on obrócenie się jej w momencie rozerwania tarczy i w ten sposób chroni użytkownika przed zranieniem jej odłamkami. Pozycję osłony w testowanej szlifierce ustawia się beznarzędziowo. Służy do tego wygodna w obsłudze dźwignia. Z kolei szybką wymianę tarcz umożliwia blokada wrzeciona i obsługiwana bezkluczykowo nakrętka mocująca SDS-quick.

Szlifierka Bosch GWS 18V-15 SC Professional ma niewielkie wymiary (np. taką samą długość jak kompaktowy model GWS 18V-10). Jej przewężoną obudowę w miejscu trzymania dłonią pokryto miękką wykładziną antypoślizgową, aby ułatwić operowanie sprzętem. Ma on też niską masę (2,1 kg bez akumulatora). Aby zwiększyć wygodę pracy i zmniejszyć negatywne oddziaływanie drgań na użytkownika Bosch wyposażył szlifierkę GWS 18V-15 SC Professional w rękojeść w wykonaniu antywibracyjnym (Vibration Control) mocowaną po prawej lub stronie przekładni. Testowany sprzęt jest też przykładem bardzo solidnego wykonania – mamy w nim obudowę z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz filtr przeciwpyłowy, który zabezpiecza podzespoły urządzenia przed destrukcyjnym oddziaływaniem pyłu szlifierskiego.

Szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional, podobnie jak inne bezprzewodowe elektronarzędzia niemieckiego producenta, zasilana jest wydajnymi akumulatorami Li-Ion należącymi do Flexible Power System. Mamy do dyspozycji systemowe akumulatory Li-Ion 18 V należące do linii GBA i ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy) o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0 6.0, 8.0 i 12.0 Ah. Urządzenie w celu uzyskiwania wysokiej mocy użytecznej – jak już wspomnieliśmy – jest zoptymalizowane do pobierania energii z akumulatorów z linii ProCORE. Należy tu odnotować, że na standardowym wyposażeniu szlifierki GWS 18V-15 SC Professional znajdują się akumulatory ProCORE 18 V/8.0 Ah i szybka ładowarka GAL 18V-160 C Professional.

Redakcyjne testy akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS 18V-15 SC Professional

Podczas redakcyjnych prób testowych bezprzewodową szlifierkę kątową Bosch GWS 18V-15 SC Professional zasilaliśmy akumulatorem ProCORE 18 V/8.0 Ah. Testy rozpoczęliśmy trudnego zadania przecięcia grubego płaskownika ze stali konstrukcyjnej (przekrój cięcia – 10 x 150 mm). Wykonaliśmy je szybko (31,88 s) i bez żadnej zadyszki. Następnie, chcąc się przekonać, jak testowany sprzęt wypada w konkurencji z modelami bezprzewodowymi, porównaliśmy go w operacji cięcia dwóch stalowych prętów zbrojeniowych 20 mm z sieciową 1500-watową szlifierką kątową Bosch GWS 15-125 CIE Professional. W tym porównaniu akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional zwyciężyła nieznacznie o 0,36 s. Jej czas cięcia to 9,40 s, zaś szlifierki sieciowej – 9,76 s. Można więc stwierdzić, że

w cięciu materiałów stalowych jest równorzędna w stosunku do przewodowych modeli o mocy nominalnej 1500 W. Następnie porównaliśmy obie szlifierki w operacji zgrubnego szlifowania płaskownika ze stali konstrukcyjnej trwającej 30 s. Testowaną akumulatorową szlifierką kątową Bosch GWS 18V-15 SC Professional usunęliśmy 20 g stali, zaś przewodową Bosch GWS 15-125 CIE Professional – 24 g. Konkurencję tę wygrała więc szlifierka sieciowa, do czego niewątpliwie przyczyniło się jej wyposażenie w elektroniczny układ Constant Electronic stabilizujący obroty pod zmiennym obciążeniem i zapobiegający ich spadkowi. W kolejnej próbie sprawdziliśmy, jak akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional sprawuje się w standardowym zadaniu cięcia profilu stalowego 2 x 4 cm (grubość ścianki – 2 mm). Wykonała go w 7,44 s, co oznacza, że zapewnia wysoką efektywność cięcia powszechnie stosowanych materiałów w budownictwie, konstrukcjach stalowych i ślusarstwie. Następnie przyszła kolej na próby sprawdzające dokładność obróbki. Dzięki możliwości dokładnego ustawienia prędkości obrotowej za pomocą smartfona i aplikacji Bosch Toolbox uzyskaliśmy wysoką jakość operacji szlifowania wykańczającego powierzchni płaskownika ze stali konstrukcyjnej oraz czysto przecięliśmy płaskownik ze stali nierdzewnej (czas operacji -12,8 s, przekrój cięcia 5 x 100 mm).

Z kolei w teście 7. sprawdziliśmy, ile szlifierką kątową Bosch GWS 18V-15 SC Professional wykonamy cięć dwóch złożonych stalowych prętów zbrojeniowych 20 mm na jednym pełnym ładowaniu akumulatora ProCORE 18 V/8.0 Ah. Uzyskaliśmy doskonały wynik 17 cięć i 34 odciętych odcinków pręta osiągnięty przy zwiększonych oporach obróbki, gdyż użyliśmy tarcz Bosch Expert for Metal o grubości 1,6 mm i obrabialiśmy dwa pręty, a nie jeden.

Testy obróbki materiałów budowlanych rozpoczęliśmy od szybkiego (9,48 s) wykonania w bloczku betonowym za pomocą tarczy diamentowej pojedynczej bruzdy o głębokości 2,5 cm i długości 38 cm. Następnie tarczą diamentową sprawnie (12,76 s) przecięliśmy płytę granitową o grubości 2 cm i długości 40 cm. Testy obróbki materiałów budowlanych zakończyliśmy błyskawicznym (6,80 s) cięciem cegły klinkierowej na głębokość 2,5 cm i długość 25 cm. W ostatniej próbie redakcyjnych testów akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS 18V-15 SC Professional wykonaliśmy operację przecięcia twardej deski dębowej o grubości 2,5 cm i szerokości 30 cm z 6 gwoździami o średnicy 4 mm. Użyliśmy do tego tarczy z ostrzem węglikowym Bosch Carbide Multi Wheel. Zadanie to zrealizowaliśmy w 23,36 s.

Nasze wrażenia z przeprowadzonych prób testowych są następujące: akumulatorowa szlifierka kątową Bosch GWS 18V-15 SC Professional, skonfigurowana z akumulatorami ProCORE, to urządzenie pracujące konsekwentnie, bez zwolnień. Jest zarówno łatwe o operowaniu, jak i w obsłudze, zaś praca nim nie jest męcząca. Wykorzystanie szybkiej ładowarki GAL 18V-160 C Professional umożliwia całodzienną pracę testowanym sprzętem zasilanym dwoma akumulatorami ProCORE o pojemności 8.0 Ah lub wyższej 12.0 Ah.
Naszym zdaniem, akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-15 SC Professional wyposażona w innowacyjny i mocny silnik bezszczotkowy BITURBO to najbardziej zaawansowane technologicznie tego typu urządzenie na rynku. Zapewnia wysoką wydajność pracy oraz jej produktywność i może z powodzeniem zastąpić podobny sieciowy sprzęt o mocy nominalnej 1500 W. Wykonamy nią efektywnie wszystkie operacje realizowane dużej mocy szlifierkami przewodowymi klasy 125 mm.

Dane techniczne akumulatorowej
szlifierki kątowej Bosch GWS 18V-15 SC Professional

Napięcie zasilania18 V
Obroty nominalne/na biegu jałowym11.000/3400-9000 min-1
Liczba poziomów prędkości obrotowej3-6
Obroty na poszczególnych poziomach (ustawienia fabryczne, I/II/III/IV/V/VI)3400/4600/6000/7200/8600/9800 min-1
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Drop Control/Fast Brake/Restart Protection+/+/+/+
Inteligent Brake System/Kick Back Stop+/+
Regulacja prędkości obrotowej/Bluetooth Connectivity+/+
Silnik bezszczotkowy+ (BITURBO)
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Waga bez akumulatora (zgodnie z procedurą EPTA)2,1kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments