Test akumulatorowej szlifierki kątowej AEG BEWS 18-125X

Jeśli trzeba obciąć niezbyt gruby stalowy drut lub przeciąć profil o niewielkich rozmiarach, a oba elementy znajdują się na dużej wysokości lub w ciasnym i trudno dostępnym miejscu, to nie ma chyba lepszego narzędzia do tego zadania niż akumulatorowa szlifierka kątowa.

Niewygodne cięcia, brak dostępu do stałego źródła zasilania, praca na wysokościach, szlifowanie jedną ręką – to sytuacje, które są żywiołami dla każdej akumulatorowej szlifierki kątowej. Choć możliwości takich maszyn nie są duże, bo jednak cięcie stali czy betonu jest mocno obciążające i wymaga dostarczenia silnikowi dużej ilości energii, to jednak w niektórych zadaniach sprzęt ten nie znajduje godnego przeciwnika i

świetnie zastępuje duże szlifierki sieciowe.

Szlifierka kątowa AEG BEWS 18-125X zasilana jest 18-woltową baterią litowo-jonową o napięciu 18 V i pojemności 3 Ah. Wydaje się, że nie ma lepszego rozwiązania dla tego typu elektronarzędzia. Dlaczego? Ogniwa Li-Ion w AEG, wykonane w technologii PRO LITHIUM ION, są przede wszystkim doskonale zabezpieczone przed uszkodzeniami. Cięcie i szlifowanie to takie zadanie, w których silnik jest obciążany nierównomiernie, często przeciążany. Gdyby w takim elektronarzędziu zastosować inny rodzaj akumulatorów bez zabezpieczeń elektronicznych, ogniwa zniszczyłyby się bardzo szybko. A tak, układ chroniący przed przeciążeniem baterii, wyłączający silnik w momencie zbyt gwałtownego poboru prądu zapewnia ogniwom długą żywotność. O tym, że szlifierka została wyłączona przez system antyprzeciążeniowy, informuje umieszczona na górze obudowy (tuż przy głowicy) czerwona lampka diodowa.

AEG_BEWS18-125X_02
Zastosowany w akumulatorowej szlifierce kątowej AEG BEWS 18-125X 4-polowy silnik zapewnia maszynie maksymalnie 9000 obr./min. Jeśli dodamy do tego informację, że sprzęt obsługuje tarcze o średnicy 125 mm, to okaże się, że prezentowane elektronarzędzie jest idealne do cięcia elementów stalowych o niewielkiej grubości i do obróbki szlifierskiej każdego rodzaju metali.
Mocowany z tyłu obudowy akumulator sprawia, że maszyna jest nieco większa od szlifierki tej samej klasy zasilanej prądem zmiennym. Może to niewielkie utrudnienie podczas pracy w ciasnych zakamarkach, ale takie usytuowanie baterii odwdzięcza się nam doskonałym wyważeniem maszyny. Ogniwa stanowią idealna przeciwwagę dla silnika i głowicy umieszczonych w przedniej części konstrukcji.
Jak na małą szlifierkę, AEG BEWS 18-125X ma kilka rozwiązań, które spotykamy raczej w dużych maszynach, Jest chociażby antywibracyjny uchwyt pomocniczy AVS. Redukuje on wibracje powstające podczas cięcia i szlifowania, a przenoszone na ręce operatora. Warto podkreślić, że wykonany jest on z antypoślizgowego materiału zapewniającego pewny chwyt urządzenia i wygodną obsługę. Metalowa osłona tarczy szlifierskiej mocowana jest do kołnierza beznarzędziowym zaciskiem mimośrodowym. I na koniec rzecz najciekawsza – maszyna ma beznarzędziowo obsługiwaną nakrętkę FIXTEC do mocowania tarcz.

AEG_BEWS18-125X_01
Podczas testu, aplikując delikatny posuw, przecinaliśmy profil stalowy o wymiarach 30 x 20 x 2 mm oraz płaski element aluminiowy o grubości 3,5 mm i długości 55 mm. Uzyskaliśmy czasy odpowiednio 22,09 s i 7,99 s. Przeprowadzone próby pokazują, że szlifierka doskonale sprawuje się podczas operacji cięcia, zapewaniając w miarę dobrą wydajność jak na urządzenie akumulatorowe z wbudowanym czułym zabezpieczeniem antyprzeciążeniowym.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej AEG BEWS 18-125X

Obroty na biegu jałowym9000/min
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga2,6kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar