Test akumulatorowej przecinarki tarczowej Panasonic EY45A2

Na placu budowy lub podczas remontu tniemy często nie tylko elementy drewniane lub wykonane z materiałów drewnopochodnych, ale także arkusze stali, profile aluminiowe bądź stalowe lub miedziane rurki. W obróbce takich materiałów doskonale sprawdzi się lekka i poręczna bezprzewodowa przecinarka tarczowa Panasonic EY45A2.

Akumulatorowa przecinarka Panasonic EY45A2 przeznaczona jest do obróbki wszelkiego rodzaju elementów drewnianych i metalowych o grubości/średnicy nie przekraczającej 46 mm. Taka jest maksymalna głębokość cięcia, jaką oferuje Panasonic EY45A2 wyposażony w tarczę o średnicy 135 mm.

Najważniejszą zaletą przecinarki Panasonic jest możliwość wykonywania z dużą precyzją prostopadłych cięć prostoliniowych. Głównymi odbiorcami modelu EY45A2 będą więc fachowcy

zajmujący się pracami wykończeniowymi i montażowymi, podczas których często przycina się niewielkie elementy z drewna, różnego rodzaju płyt wiórowych, aluminium, miedzi lub stali.

„Sercem” testowanego narzędzia jest nowoczesny silnik 2-polowy prądu stałego, który umieszczono prostopadle do linii cięcia. Maszyna ma klasyczną konstrukcję ręcznej pilarki tarczowej i dysponuje maksymalnymi obrotami wynoszącymi 4500/min. W mechanizmie napędowym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje tarczę dosłownie w sekundę po wyłączeniu zasilania. Zwiększa on bezpieczeństwo pracy i chroni obrabiany materiał przed uszkodzeniami.
W porównaniu z klasyczną pilarką do drewna konstrukcja stopy roboczej w testowanym Panasonicu EY45A2 została maksymalnie uproszczona. Nie znajdziemy tutaj mechanizmu do regulacji kątowego pochylania głowicy tnącej służącego do wykonywania cięć skośnych. Naszym zdaniem, w przypadku tarcz 135 mm, a więc o niewielkiej średnicy, pożytki z niego byłyby praktycznie żadne. Fabryczne dokładne wykonanie maszyny umożliwia nam wykonywanie precyzyjnych cięć prostopadłych, co w przypadku pilarek wyposażonych zgrubną regulację kąta cięcia jest trudne do uzyskania. Sama stopa Panasonica EY45A2 została wykonana ze stali nierdzewnej. Znajdziemy w niej regulację głębokości cięcia, otwory do mocowania prowadnicy równoległej służącej do wykonywania cięć prostoliniowych wzdłuż istniejących krawędzi, jak też oświetlenie LED, które pozwala precyzyjnie prowadzić maszynę po linii cięcia.

Panasonic EY45A2 może być zasilany 14- lub 18-woltowym akumulatorem litowo-jonowym, a więc jest maszyną o podwójnym napięciu zasilania (Dual Voltage). Oferowany jest z bateriami o pojemności 4,2 Ah. Oczywiście, można w nim użyć innych systemowych baterii Li-Ion Panasonic o napięciu 14,4 lub 18 V. Akumulator mocuje się w tylnej części uchwytu głównego.

W przecinarce zastosowano rozbudowany system elektroniczny znany z innych elektronarzędzi akumulatorowych Panasonic. Przypominamy więc, że jego komunikujące się ze sobą komponenty znajdują się w maszynie, akumulatorach Li-Ion i ładowarkach. Poszczególne funkcje elektroniki w przypadku przecinarki to stabilizacja obrotów, ochrona silnika przed nadmiernym przeciążeniem i wysoką temperaturą uzwojeń, jak też ogniw baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem, za wysokimi prądem rozładowania oraz za wysoką temperaturą ogniw. W przypadku wystąpienia przeciążenia silnika i/lub akumulatora Li-Ion elektronika wyłącza urządzenie. O rodzaju zagrożenia sprzęt informuje wskaźnikami przeciążenia, niskiego poziomu naładowania baterii oraz lampką LED (dokładne znaczenia komunikatów podaje instrukcja obsługi). Panasonic, zamiast wskaźnika poziomu naładowania baterii, zastosował wskaźnik niskiego poziomu jej naładowania, który informuje, że akumulator należy niezwłocznie naładować. Jest to działanie celowe, dzięki któremu użytkownik wykorzystuje pełen zakres pracy baterii i nie doprowadza do przedwczesnego zużycia jej ogniw.

Ważną cechą testowanej przecinarki jest jej dokładne zabezpieczenie przed niszczącym działaniem pyłu i wilgoci (Intelligent Protection IP). Wyróżnia ono, jak już nieraz informowaliśmy w „Gazecie Narzędziowej”, elektronarzędzia Panasonic na rynku.
W testowanym Panasoniku zastosowano przeźroczystą, wykonaną z tworzywa osłonę tarczy, co ułatwia śledzenie linii cięcia, i podwójny system odsysania. Wióry możemy więc odprowadzać do pojemnika lub do odkurzacza (kiedy podłączymy wąż).
Przecinarka Panasonic EY45A2, tak jak pozostałe maszyny japońskiego producenta, wykonana jest solidnie i z dbałością o wszystkie aspekty bezpieczeństwa pracy i ergonomii. Mamy więc stałą (górną) osłonę i dolną ruchomą oraz dwa uchwyty: główny i dodatkowy. W rękojeści głównej, pokrytej miękkim antypoślizgowym materiałem, znajduje się spustowy włącznik zasilania z blokadą. System montażu tarcz jest klasyczny, składa się ze śrubowego mocowania i blokady

unieruchamiającej wrzeciono robocze.
Podczas redakcyjnych testów przecinaliśmy rurkę stalową o średnicy 22 mm (grubość ścianki 2,5 mm) oraz profil ze stali konstrukcyjnej 20 x 40 x 2 mm przy użyciu 30-zębnej tarczy do cięcia metalu Panasonic EY9PM13E. Zadania te zostały wykonane błyskawiczne: 3,85 s (rurka) i 5,04 s (profil). Uzyskaliśmy przy tym gładkie krawędzie po przecięciu. W naszej ocenie, pod względem wydajności pilarka Panasonic w cięciu stali nie ustępuje przewodowym szlifierkom kątowym 125 mm o mocy 1500 W, a uzyskane efekty są zdecydowanie lepsze niż przy użyciu „kątówki” Cięcia są zimne, czyste, idealnie prostopadłe i nie wymagają jakiejkolwiek obróbki do montażu. To niezwykle ważne przy pracach wykończeniowych w materiałach szlachetnych, lakierowanych czy pokrywanych proszkowo.

Byliśmy również świadkami ekstremalnych testów wykonywanych w siedzibie dystrybutora – podwrocławskiej firmy „LŁ”, gdzie przecinarki użyto m.in. do wykonania 300 mm cięcia płyty stalowej o grubości 8 mm, co odbyło się w czasie 2 min 35 s. W kolejnej próbie maszyna dała radę przeciąć tuleję główną młotowiertarki SDS wykonaną ze stali o twardości 62 HRC (w skali Rockwella), co świadczy o jej niespotykanej wydajności i sprawności.

Reasumując, Panasonic EY45A2 to bardzo użyteczne urządzenie. Ma kompaktowe wymiary, jest lekkie i poręczne, a przy tym znacznie skraca czas cięcia niewielkich elementów metalowych i drewnianych. Naszym zdaniem, doskonale nadaje się do prac instalacyjnych: montażu centralnego ogrzewania z rurkami miedzianymi czy instalacji wodnych z rur stalowych, jak też do wykonywania lekkich elementów stalowych, np. ogrodzeń. Z powodzeniem przetniemy też nim elementy drewniane czy tworzywowe podczas wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar