TEST AKUMULATOROWEJ PRZECINARKI MAKITA DSC250 do PRĘTÓW STALOWYCH

Akumulatorowa przecinarka Makita DSC250 to wysoce specjalistyczne elektronarzędzie. Przeznaczone jest głównie do cięcia stalowych prętów gwintowanych i zbrojeniowych.

Makita_DSC250-3

Konstrukcję przecinarki Makita DSC250 oparto na budowie klasycznej szlifierki kątowej. Mamy więc podłużną obudowę z mocowaniem akumulatora oraz głowicą roboczą, której głównym elementem mechanicznym jest przekładnia kątowa. Ponieważ narzędziem wykonawczym w przecinarce jest tarcza węglikowa o średnicy 110 mm, wyposażono ją w wytrzymałą metalową osłonę. Prawie całkowicie skrywa ona tarczę i to zarówno od góry, jak też z boku i spodu. Wykonano

w niej niewielki otwór, który umożliwia włożenie pręta stalowego w celu jego przecięcia. Tak skonstruowana osłona praktycznie uniemożliwia zetknięcie się operatora podczas pracy z obracającą się tarczą.

Do prowadzenia przecinarki po obrabianym pręcie podczas cięcia służy prowadnica zmontowana we wspomnianym otworze, mająca pomarańczowe pokrycie, które zwiększa jej widoczność i ułatwia pracę.

 

Taka konstrukcja przecinarki Makita DSC250 zapewnia więc zarówno szybkie, jak i bardzo bezpieczne oraz łatwe cięcie prętów stalowych i gwintowanych. Płaska spodnia część osłony tarczy uniemożliwia też uszkodzenie powierzchni elementów, w których zamontowano skracane pręty stalowe. Dzięki niej urządzeniem możemy ciąć w odległości 3,5 mm od płaszczyzny, nad którą wystaje stalowy pręt. Jak wiadomo, nie można tego wykonać małą szlifierką kątową bez dużego prawdopodobieństwa uszkodzenia elementów sąsiadujących z obrabianym prętem. Do tego w osłonie przecinarki możemy zamontować systemowy worek na wióry i pracować czysto oraz bez ryzyka skaleczenia się ostrymi opiłkami.

Makita_DSC250-2

Wymiana tarcz wymaga demontażu blaszanej osłony dolnej. Zmienia się je, odkręcając/wkręcając nakrętkę blokującą kluczem imbusowym. Czynność tę ułatwia blokada wrzeciona. Należy zwrócić uwagę, że stosowane w przecinarce Makita DSC250 piły tarczowe mają specjalnie wykonany uchwyt w formie okrągłej stalowej podkładki z równoległym zazębieniami napędowymi. Podkładka ta jest przynitowana do tarczy.

Makita_DSC250-5

Stosowanie więc standardowych pił tarczowych jest niemożliwe. Jak wiadomo, pręty stalowe to twardy materiał wymagający od tarczy nie tylko optymalnych obrotów, ale także odpowiednio wysokiego momentu obrotowego. Dlatego Makita w swojej przecinarce zastosowała silnik bezszczotkowy odznaczający się wysoką sprawnością (ok. 80%), energooszczędnością i mocą. Wyposażyła ją także w elektronikę automatycznie optymalizującą wielkość obrotów tarczy zgodnie z warunkami cięcia. Przecinarka generuje na biegu jałowym 2200 obr./min i możemy przecinać nią pręty zbrojeniowe i gwintowane o średnicach
10-25 mm.

Makita_DSC250-6
Jej system elektroniczny dba też o ochronę antyprzeciążeniową silnika oraz optymalizację i monitoring zasilania akumulatorowego. Nie dopuszcza więc do przegrzania, przeciążenia oraz nadmiernego rozładowania litowo-jonowych ogniw baterii, jak również informuje za pomocą 3-diodowego wskaźnika o poziomie jej naładowania. Wskaźnik znajduje się w tylnej części urządzenia na mocowaniu akumulatora. Przecinarkę DSC250 można zasilać systemowymi bateriami Li-Ion Makity o napięciu 18 V i pojemnościach: 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah.

Makita_DSC250-4

Testowane urządzenie ma ergonomiczną obudowę, wąski obwód i części chwytne pokryte miękką okładziną (soft grip), co umożliwia pewne i łatwe operowanie nim. Rękojeść dodatkową montuje się w przecinarce w trzech pozycjach: na lewym, prawym i górnym boku głowicy. Urządzenie wyposażono także w demontowalną siatkową osłonę wlotu powietrza, która zabezpiecza przed dostawianiem się do jego wnętrza opiłków i drobin pyłu oraz kurzu. Tym samym Makita zadbała o jego długą oraz bezawaryjną eksploatację.
Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy dwie próby cięcia. Najpierw skracaliśmy pręt gwintowany o

średnicy 12 mm. Czynność ta została wykonana w 1,97 s, a więc błyskawicznie. Uzyskaliśmy gładko przecięty pręt, w którego przypadku nie mieliśmy żadnych problemów z montażem gwintowanej nakrętki. Następne zadanie było znacznie trudniejsze, przecinaliśmy twardy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm. Operację wykonaliśmy w czasie 5,96 s. Uzyskane wyniki pokazują, że przecinarka nie tylko tnie czysto, ale także bardzo szybko, oferując wydajność o 20–25% wyższą niż szlifierki kątowe na tarcze 125 mm wyposażone w korundowe ściernice do cięcia. Cięcie nią jest bardzo bezpieczne, a środowisko pracy czyste, niezanieczyszczone pyłem z tarcz korundowych i wolne od nieprzyjemnego zapachu szkodliwych substancji lotnych.

Makita_DSC250-1
Reasumując, bezprzewodowa Makita DSC250 to unikalna przecinarka, która rozwiązuje problemy z cięciem prętów stalowych na budowie i podczas prac montażowych. Nie tylko przyspiesza pracę, ale też ją ekonomizuje, eliminując zbędne operacje obróbki gwintów w przypadku stosowania prętów montażowych. Do tego oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy i czyste środowisko pracy.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowej przecinarki Makita DSC250

Rodzaj akumulatora zasilającegoLi-Ion
Napięcie zasilania/pojemność akumulatorów zasilających18 V/2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Obroty na biegu jałowym2200/min
Średnica tarczy110 mm
Średnica cięcia10-25 mm
Wymiary (dł. x szer. x wys.)

471 x 137 x 139 mm

Waga z akumulatorem 3.0 Ah4,0 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments