TEST AKUMULATOROWEJ PRZECINARKI MAKITA DCE090

W portfolio elektronarzędzi akumulatorowych 2×18 V firmy Makita pojawiła się przecinarka DCE090 do materiałów budowlanych i stali. Obsługuje ona tarcze o średnicy 230 mm, jest bardzo lekka i ergonomiczna, a przy tym wysoce efektywna w pracy.

Akumulatorowa Makita DCE090 ma konstrukcję wzorowaną na spalinowych przecinarkach do materiałów budowlanych i stali. Mamy więc znajdującą się w jej tylnej części rękojeść główną z włącznikiem zabezpieczonym przed przypadkowym uruchomieniem, połączoną z korpusem mieszczącym mocowanie dwóch litowo-jonowych akumulatorów 18 V, bezszczotkowy silnik elektryczny

typu BLDC i wrzeciono napędowe przekładni pasowej. W przedniej części przecinarki znajduje się ramię z osłoną tarczy połączone z korpusem. Mocuje się na nim tarcze tnące: diamentowe lub korundowe o średnicy 230 mm. W ramieniu roboczym znajduje się kanał mieszczący klinowy pas napędowy i wrzeciono wyjściowe bezpośrednio napędzające tarcze. W urządzeniu zastosowano też układ dostarczający wodę do strefy obróbki, którego celem jest chłodzenie tarcz diamentowych. Wyposażono go w zawór odcinający wodę oraz regulujący jej przepływ i w standardowe szybkozłącze umożliwiające szybkie, wciskowe mocowanie węża wodnego. Zamontowano je w tylnej części obudowy przecinarki. Konsekwencją takiej konstrukcji, a przede wszystkim umiejscowienia w środku korpusu akumulatorów zasilających i silnika, jest perfekcyjne wyważenie testowanej przecinarki Makita DCE090 i łatwe operowanie nią podczas cięcia zróżnicowanej gamy materiałów.


Do jej zasilania japoński producent zastosował bardzo wydajny energetycznie, ekonomiczny oraz praktyczny system wykorzystujący dwa połączone szeregowo akumulatory Li-Ion 18 V. W testowanym elektronarzędziu możemy używać systemowych akumulatorów Makity o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Ich praca i ładowanie są zoptymalizowane elektronicznie. Akumulatory te m.in. zabezpieczone są przed przeciążeniem i zbyt wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem. O stanie ich naładowania informują dwa oddzielne 3-diodowe wskaźniki znajdujące się w górnej części korpusu przecinarki. Ponadto każdy z akumulatorów wyposażony jest we własny 4-diodowy wskaźnik poziomu dostępnej energii.


Jak już wspominaliśmy, sercem testowanej przecinarki Makita DCE090 jest nowoczesny silnik bezszczotkowy BLDC charakteryzujący się wysoką sprawnością (80%) oraz niewielkimi gabarytami i pod zmiennym obciążeniem zapewniający stabilne obroty. Pracą jednostki napędowej steruje zaawansowana elektronika, która oferuje użytkownikowi m.in. takie funkcje, jak: łagodny rozruch i automatyczne wyłączenie narzędzia (Active Feedback Sensing) w przypadku nagłego spowolnienia lub zatrzymania tarczy. Przecinarka Makita DCE090 generuje na biegu jałowym obroty wynoszące 6600/min. Są one, jak wiadomo, optymalne dla tarcz diamentowych i korundowych o średnicy 230 mm i pod względem wielkości takie same, jak obroty dużych szlifierek kątowych klasy 230 mm. Należy tu odnotować, że testowany sprzęt oferuje maksymalną głębokość cięcia wynoszącą 88 mm. Dla użytkownika oznacza to bardzo szeroki zakres wymiarowy elementów do cięcia i dużą uniwersalność testowanego sprzętu.


Makita, projektując akumulatorową przecinarkę DCE090, zadbała szczególnie o bezpieczeństwo pracy. Mamy więc, oprócz wspomnianego systemu Active Feedback Sensing, szybki elektroniczny hamulec tarczy oraz włącznik główny z blokadą uniemożliwiający przypadkowe uruchomienie urządzenia. Testowana przecinarka Makita DCE090 jest też bardzo łatwa w obsłudze i ergonomiczna. Zastosowano w niej blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę tarcz oraz diodę LED do oświetlania miejsca obróbki. Elektronarzędziem operuje się bardzo łatwo, jest bowiem lekkie (masa netto według EPTA z akumulatorem: 5,6-6,3 kg) i do tego, jak już informowaliśmy, perfekcyjnie wyważone. Jego trzymanie ułatwia rękojeść główna pokryta miękką, antypoślizgową okładziną (soft grip) i ergonomicznie wyprofilowany

uchwyt pałąkowy.
Japoński producent zadbał także o trwałość testowanej przecinarki, stosując w niej obudowę wykonaną w technologii XPT i mającą podwyższoną odporność na pył oraz wilgoć. Co ważne, wyposażył ją też w szczelną osłonę akumulatorów zabezpieczającę je przed wodą podczas cięcia na mokro tarczami diamentowymi.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej przecinarki Makita DCE090

Zaczęliśmy je od obróbki elementów stalowych za pomocą tarczy Makita E-03006 z ceramicznym ziarnem korundowym o średnicy 230 mm, grubości 2 mm i granulacji 36. Do zasilania przecinarki Makita DCE090 użyliśmy dwóch akumulatorów Li-Ion 18 V/5.0 Ah. Najpierw przecięliśmy nią dwa stalowe pręty zbrojeniowe o średnicy 20 mm. Operacja ta zajęła nam 33,88 s, co oznacza efektywność pracy na poziomie dużych szlifierek kątowych o mocy nominalnej 2400 W. Następnie przecinaliśmy stalową rurę o średnicy 50 mm i grubości ścianki 3 mm. Zrobiliśmy to bardzo sprawnie w 16,28 s. Zachęceni bardzo dobrymi wynikami pierwszych dwóch prób, przed przecinarką Makita DCE090 postawiliśmy bardzo trudne zadanie przecięcia masywnego stalowego profilu prostokątnego 70 x 50 mm (grubość ścianki 4,4 mm). Najpierw zamocowaliśmy go w imadle w pozycji pionowej, aby sprawdzić, jak testowany sprzęt radzi sobie z obróbką grubych materiałów (głębokość cięcia – 70 mm), a następnie w poziomie (50 mm), co pozwoliło nam ocenić jego wydajność pracy, porównując ją z wydajnością dużych szlifierek kątowych, których głębokość cięcia – jak wiadomo – wynosi 63-65 mm. W obu wypadkach uzyskaliśmy bardzo dobry wynik pod względem efektywności obróbki: 37,24 s (pozycja pionowa) i 37,12 s (pozioma). W naszej ocenie akumulatorowa przecinarka nie ustępuje pod względem efektywności cięcia dużym szlifierką kątowym o mocy 2000-2400W. Niewątpliwie przewyższa je pod względem głębokości cięcia i komfortu pracy.


W kolejnych próbach testowych obrabialiśmy materiały budowlane za pomocą tarczy diamentowej Makita Nebula o uniwersalnym przeznaczeniu do cięcia betonu, betonu zbrojonego, cegły, wapienia, piaskowca drobnoziarnistego itd. We wszystkich próbach zastosowaliśmy chłodzenie wodne tarczy diamentowej. Rozpoczęliśmy je od skrócenia ceramicznej dachówki profilowanej o długości cięcia 27 cm (grubość – 2-3,5 cm). Operację tę wykonaliśmy w ekspresowym tempie 13,48 s. Następnie w 36,76 s przecięliśmy płytę chodnikową (przekrój cięcia 31 x 4 cm). W kolejnej próbie zwiększyliśmy stopień trudności i przed przecinarką Makita DCE090 postawiliśmy zadanie przecięcia bloczka z betonu C35 (przekrój cięcia 21 x 5 cm). Wykonanie go zajęło jej 23,56 s. Redakcyjne testy akumulatorowej przecinarki Makita DCE090 zakończyliśmy bardzo trudną próbą cięcia granitowego bloczka (przekrój cięcia – 28 x 6 cm). Wykonaliśmy ją efektywnie i bez żadnych trudności w 51,28 s.
Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że akumulatorowa przecinarka Makita DCE090 to w pełni mobilny sprzęt oferujący ekipom budowlanym bardzo duże możliwości robocze i wysoką wydajność cięcia stali oraz materiałów budowlanych. Dzięki zaś stosunkowo małej masie i perfekcyjnemu wyważeniu testowane urządzenie oferuje znacznie większy komfort i łatwość pracy niż szlifierki kątowe na tarcze 230 mm.

alt="" width="1100" height="619" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Makita_DCE090-27.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Makita_DCE090-27-300x169.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Makita_DCE090-27-1024x576.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Makita_DCE090-27-360x203.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>

Dane techniczne akumulatorowej przecinarki Makita DCE090

Napięcie zasilania2×18 V
Średnica tarczy/maks. jej grubość230/3 mm
Obroty na biegu jałowym6600/min
Głębokość cięcia88 mm
Maks. ciśnienie wody chłodzącej5 bar
Długość całkowita554 mm
Obsługiwane akumulatory Li-Ion 18 V1,5/2,0/3,0/4,0/5,0/6,0 Ah
Waga netto (wg EPTA)5,6-6,3 kg
pins