Test akumulatorowej przecinarki Makita CC300D

Przecinarka Makita CC300D Cięcie przeznaczona jest do cięcia materiałów ceramicznych (glazury, terakoty) i szklanych, co nie jest zadaniem łatwym ze względu na ich kruchość i dużą twardość.

 

Duża przecinarka – czy to ręczna, czy to stacjonarna – poradzi sobie z najtwardszym materiałem, ale będzie za to nieporęczna. Z kolei małą trudno będzie obrobić bardzo twardy gres, ale za łatwo poradzimy sobie nią z miękką glazurą. Akumulatorową przecinarkę Makita CC300D trzeba z jej możliwościami spozycjonować w jeszcze innym miejscu – narzędzie to dzięki swoim niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do docinania płytek, fazowania ich krawędzi itp.

Makita CC300D została stworzona na bazie testowanej przez

nas w warsztacie klasycznej przecinarki do drewna HS300D. Model CC300D został nieco zmodyfikowany na potrzeby obróbki specyficznego materiału, choć 90% konstrukcji pozostała niezmieniona. W prezentowanej przecinarce konstruktorzy wprowadzili przede wszystkim układ chłodzenia cieczą ciętego materiału. Z plastikowego pojemnika, który mocuje się do maszyny, rurką podawana jest woda na ostrze diamentowej tarczy. Pojemnik ma dość sporą wielkość, dzięki czemu wody starcza na kilka cięć. Intensywność chłodzenia reguluje się zaworkiem.

Makita_CC300D_02

Przecinarka Makita CC300D ma stopę z regulacją głębokości cięcia. Narzędziem tym więc przetniemy płytkę, ale też zrobimy w niej nacięcie. Stopę wyposażono też w regulację skosu cięcia w zakresie 0-45° z podziałką kątową. Funkcja ta może być przydatna do obróbki krawędzi glazury pod kątem półprostym, który jest stosowany przy łączeniu płytek na narożach ścian.

Makita CC300D współpracuje z osprzętem o małych rozmiarach. Elektronarzędzie przystosowane jest do tarcz o średnicy tylko 85 mm (otwór mocujący 15 mm). Mocowanie osprzętu na wrzecionie odbywa się podobnie jak dużej pilarce – blokujemy wrzeciono i odkręcamy nakrętkę. Średnica tarczy tnącej wpływa na możliwości przecinarki. I tak w pozycji pionowej Makitą przetniemy materiał o maksymalnej grubości 25,6 mm, a w pozycji skośnej z tarczą ustawioną pod kątem 45° uda się przeciąć elementy o grubości 16,5 mm.

Trzeba też pamiętać, że innym elementem, który wpływa na rzeczywiste parametry pracy Makity CC300D jest zespół napędowy – silnik i źródło zasilania. Urządzenie ma maksymalne obroty 1400/min. Energia dla przecinarki pobierana jest z akumulatora litowo-jonowego o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah. Małe ogniwa mieszczą się całkowicie w rękojeści maszyny, nie wystając poza jej obrys. Warto wspomnieć, że niezwykle sprawne i wydajne akumulatory Li-Ion zostały w Makicie dodatkowo zabezpieczone elektronicznie przed przeciążeniami (urządzenie wyłącza się w momencie wykrycia nadmiernego poboru prądu) i zbytnim rozładowaniem. Dodatkowo akumulatory chronione są w czasie ładowania przed przeładowaniem.

Makita_CC300D_01

Testy redakcyjne pokazały, że przecinarką Makity można uzyskać czyste dokładne cięcia, jak też potwierdziły jej przydatność do obróbki niewielkich elementów, a szczególnie do fazowania krawędzi płytek.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne przecinarki Makita CC300D

Obroty1400/min
Głębokość cięcia przy 0°/45°25,6/16,5 mm
Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego85/15 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/10,8 V/1,3 Ah
Waga1,7kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar