TEST AKUMULATOROWEJ PIŁY SZABLASTEJ MILWAUKEE ONE-KEY SAWZALL M18 ONESX

Akumulatorowa piła szablasta Milwaukee ONE-KEY SAWZALL M18 ONESX to rewolucyjne urządzenie, gdyż można nim sterować za pomocą smartfona lub tableta przy użyciu zainstalowanej aplikacji ONE-KEY™. Nie musimy do tego używać kabla, bo elektronarzędzie wyposażone jest w bezprzewodową łączność Bluetooth 4.0.

 

W pile szablastej Milwaukee® ONE-KEY™ SAWZALL® M18 ONESX zastosowano wysokowydajny silnik bezszczotkowy POWERSTATE™, o którym już nie raz pisaliśmy, oraz najnowocześniejszą technologię zasilania akumulatorowego REDLITHIUM-ION™. Do tego mamy zaawansowaną i inteligentną elektronikę REDLINK PLUS™. Jej główne funkcje to sterowanie oraz optymalizacja pracy pilarki oraz jej zasilania 18 V, jak też zabezpieczenie urządzenia oraz baterii przed przeciążeniem. W testowanej pile szablastej została

ona rozbudowana o moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth 4.0 umożliwiający połączenie narzędzia ze smartfonem. To zaś otworzyło możliwość zaawansowanego sterowania działaniem elektronarzędzia, którego nie mają konkurencyjne maszyny. Służy do tego mobilna aplikacja ONE-KEY™. Dostępna jest bezpłatnie w wersjach na smartfony wyposażone w system operacyjny Android (np. Samsung Galaxy, Motorola, LG, HTC, Nexus) lub iOS (rodzina iPhone’ów Apple).

Milwaukee_M18ONESX-8

Mobilne oprogramowanie ONE-KEY™

Przeznaczone jest do łączenia elektronarzędzi Milwaukee® wyposażonych w komunikację Bluetooth ze smartfonem i pozwala m.in. na edycję ustawień maszyn. Gdy więc mamy pilarkę szablastą Milwaukee® M18 ONESX połączoną ze smartfonem, możemy za pomocą tej aplikacji zaprogramować 4 główne zestawy parametrów i ustawień. Dla ułatwienia nazwiemy je czterema biegami elektronicznymi. W ramach każdego biegu wybieramy pomiędzy trzema opcjami: „niestandardową kontrolą cięcia”, „zagłębiarką” i „optymalizacją cięcia”. W ramach opcji „niestandardowa kontrola cięcia” indywidualnie określamy wielkość suwów w początkowej fazie operacji (regulacja miękkiego startu od 700 do 2200 suwów/min co 100 suwów/min) i czas ich aplikacji w zakresie 0–10 s oraz maksymalną wielkość suwów z zakresu 1500–3000 suwów/min (ustawienie co 100 suwów/min), które wykorzystujemy podczas cięcia zasadniczego. Opcji „zagłębiarka” używamy wtedy, kiedy chcemy ustawić optymalną prędkość wejścia brzeszczotu w materiał oraz maksymalną prędkość jego cięcia. Jeśli zależy nam na dokładnym dostosowaniu parametrów cięcia do używanych brzeszczotów i obrabianych materiałów, wybieramy opcję „optymalizacja cięcia”. Możemy wtedy skorzystać z podopcji „konfiguracja brzeszczotu”, która zawiera predefiniowane ustawienia pilarki dla poszczególnych materiałów czy standaryzowanych elementów, takich jak kątowniki czy rury stalowe, oraz dla przeznaczonych do ich obróbki brzeszczotów. W tej opcji ONE-KEY™ podpowiada też, jakiego brzeszczotu powinniśmy użyć, i aplikuje do pilarki prawidłową dla niego i obrabianego materiału konfigurację parametrów cięcia (wielkość początkowych suwów i czas ich narastania oraz maksymalną wartość).

Milwaukee_M18ONESX-3

Ponadto dla każdego z czterech biegów możemy oddzielnie włączyć lub wyłączyć szybki hamulec brzeszczotu oraz ustawić czułość reakcji włącznika, jak też natężenie światła emitowanego przez diodę LED i czas jej świecenia (0–30 s). Oczywiście jeśli tego nie potrzebujemy, możemy wyłączyć lampkę ledową i oszczędzać energię. Jeśli chcemy, żeby światło towarzyszyło nam zawsze w pracy, ustawiamy opcję „zawsze włączone”. Należy tu wspomnieć, że ONE-KEY™ zapisuje wybrane przez nas ustawienia w pilarce i podczas pracy nie musimy używać smartfona, żeby je włączyć. Służy do tego przycisk funkcyjny umieszczony w rękojeści i pięć małych diod informujących o wybranym biegu oraz włączeniu komunikacji Bluetooth.
Jak widać, ONE-KEY™ pozwala nam na bardzo zaawansowaną konfigurację działania piły szablastej i dokładne zdefiniowanie jej czterech biegów zoptymalizowanych do naszych potrzeb. Dokładniej mówiąc, umożliwia wybranie ustawień do optymalnego cięcia czterema wybranymi brzeszczotami i do obróbki czterech odpowiadających im rodzajów materiałów.

Milwaukee_M18ONESX-6

Należy w tym miejscu zapytać, czy jest to potrzebne, skoro do tej pory fachowcy używający pił szablastych obywali się bez tak dokładnej regulacji. Naszym zdaniem, zdecydowanie tak. Po pierwsze, gdy delikatnie zaczynamy i kończymy cięcia,

możemy wydłużyć czas użycia brzeszczotów i oszczędzać na zakupach osprzętu. Po drugie, tnąc z optymalnymi suwami, powiększamy jeszcze nasze oszczędności na akcesoriach, gdyż spowalniamy ich zużycie. Dzięki aplikacji ONE-KEY™ żywotność brzeszczotów zwiększa się aż trzykrotnie! Po trzecie, możemy uzyskać lepszą jakość ciętych materiałów i zaoszczędzić czas oraz pieniądze na ich dodatkowej obróbce. Po czwarte, optymalizując piłę szablastą do cięcia delikatnych materiałów, np. tworzyw sztucznych, eliminujemy ich uszkodzenia i związane z tym koszty naprawy.
Jednakże możliwość zaawansowanego sterowania maszynami to tylko jedna z korzyści ze stosowania aplikacji mobilnej ONE-KEY™. Możemy za jej pomocą lokalizować sprzęt i zgłaszać jego kradzież. Ponieważ działa ona w chmurze, dowolny smartfon na całym świecie zlokalizuje nasze ukradzione elektronarzędzie Milwaukee, jeśli znajdzie się ono w zasięgu jego Bluetootha, czyli w odległości 30 m (warunkiem tego jest oczywiście zainstalowana aplikacja ONE-KEY™). Wtedy na naszym smartfonie pojawi się odpowiedni komunikat o miejscu znajdowania się skradzionych narzędzi.

Milwaukee_M18ONESX-5

Kolejną ważną funkcją aplikacji ONE-KEY™ jest zarządzanie firmowym stanem magazynowym. W tym celu oferuje ona specjalny szablon gromadzący informacje o eksploatowanych narzędziach czy urządzeniach. Używając go, możemy przechowywać szczegółowe informacje o każdym narzędziu, w tym też marek innych niż Milwaukee®. Ułatwia to kontrolę nad ich eksploatacją, stanem, serwisowaniem i związanymi z tym kosztami. Poszczególne maszyny można przypisać do konkretnych miejsc użycia i osób, które z kolei mogą aktualizować informacje o sprzęcie. Wprowadzane przez nich zmiany są synchronizowane przez chmurę z innymi smartfonami firmy z zainstalowaną aplikacją ONE-KEY™. Ponieważ wykorzystuje ona wspomnianą technologię chmury (clouds computing), pracownicy i menedżerowie mają zawsze aktualne informacje o stanie, miejscu i konfiguracji sprzętu, niezależnie czy przebywają w biurze, czy terenie. ONE-KEY™ umożliwia też pobieranie informacji o stanie magazynowym z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel oraz generowanie jej w jego formacie. Możemy więc informacje o posiadanych maszynach przechowywać także na komputerze czy laptopie. Jest ona również na bieżąco aktualizowana przez ONE-KEY™. Warunkiem tego jest połączenie komputera czy laptopa z internetem.

Milwaukee_M18ONESX-4

Warto też nadmienić że aplikację ONE-KEY™ można używać w połączeniu z następującymi elektronarzędziami Milwaukee: szczypcami hydraulicznymi do zaciskania kabli M18™ FORCE LOGIC™ M18 HCCT, wiertarko-wkrętarka ONE-KEY™ FUEL™ M18 ONEDD, wiertarko-wkrętarką udarową ONE-KEY™ FUEL™ M18 ONEDD, zakrętarką udarową ONE-KEY™ FUEL™ M18 ONEID, kluczem udarowym 1/2” z pierścieniem zabezpieczającym ONE-KEY™ FUEL™ M18 ONEIWF12 i kluczem udarowym 1/2” z mocowaniem zapadkowo-kołkowym ONE-KEY™ FUEL™ M18 ONEIWP12.

Rozwiązania mechaniczne piły szablastej Milwaukee® M18 ONESX

Pilarkę wyposażono w przekładnię, która zamienia obroty silnika na suwy. Służy do tego zębate koło zamachowe z przeciwwagą, która redukuje wibracje. W Milwaukee® M18 ONESX zastosowano opatentowany system ochrony mechanizmów przekładni w przypadku zablokowania się brzeszczotu podczas cięcia. Pilarka wyposażona jest w szybkomocujący uchwyt brzeszczotów FIXTEC™. Mocuje się je w gnieździe po przesunięciu specjalnej dźwigni znajdującej się w szyjce elektronarzędzia. Do opierania pilarki na obrabianym materiale służy regulowana metalowa stopka.

Milwaukee_M18ONESX-1

Ergonomia i
wygoda pracy

Inżynierowie odpowiedzialni w firmie Milwaukee® za konstruowanie nowoczesnych elektronarzędzi postarali się, żeby piła szablasta M18 ONESX była także wzorem wygody pracy i łatwości operowania. Mamy w niej odpowiednio wyprofilowane miękkie okładziny pokrywające metalową obudowę przekładni oraz wygodny w trzymaniu uchwyt główny „D”. Ułatwiają one trzymanie elektronarzędzia i pochłaniają część wibracji. Dzięki nim piłą Milwaukee® M18 ONESX tnie się wygodnie i pewnie. Ma ona niewielkie rozmiary, a jej masa z akumulatorem 5,0 Ah wynosi 4 kg. Warto tu wspomnieć, że testowaną maszynę wyposażono w składany hak umożliwiający zawieszenie jej np. na drabinie i ułatwiający transport oraz przechowywanie.
Wyniki redakcyjnych testów

Zaczęliśmy je od edycji ustawień pilarki Milwaukee® M18 ONESX za pomocą iPhone’a 6S i aplikacji mobilnej ONE-KEY™. Nie mieliśmy z tym żadnych problemów, gdyż aplikacja ma czytelny interfejs i jej obsługa jest intuicyjna. Naszym zdaniem parametry pracy pilarki można ustawić szybko, korzystając z dobrze graficznie rozmieszczonych opcji i suwaków. Na użytek redakcyjnych testów praktycznych sprawdzających wydajność obróbki, zaaplikowaliśmy pilarce Milwaukee® następujące własne ustawienia: prędkość początkowa – 1000 suwów/min aplikowana przez pierwsze 2 s, prędkość maksymalna (zasadnicza) – 3000 suwów/min stosowana przez pozostały czas cięcia (czyli od 2 s), włączony hamulec cięcia i lampka LED na 10 s.

Milwaukee_M18ONESX-2

Tak ustawioną pilarką zasilaną z akumulatora Li-Ion 18 V/ 4,0 Ah najpierw przecinaliśmy dużą belkę sosnową o wymiarach 120 x 120 mm. Milwaukee® pokonało ten element w 15,94 s. Z kolei skrócenie grubej stalowej śruby o średnicy 18 mm za pomocą brzeszczotu Milwaukee® TORCH™ zajęło testowanej pilarce zaledwie 10,98 s (posuw wywieraliśmy obciążnikiem 5 kg). Następnie przecinaliśmy sosnową belkę 8 x 8,5 cm z trzema gwoździami o średnicy 8 mm. Do cięcia wykorzystaliśmy brzeszczot Milwaukee® Sawzall™ AX. Testowana piła szablasta przecięła ten element w czasie 20,93 s. Naszym zdaniem pod względem wydajności Milwaukee® M18 ONESX reprezentuje najwyższy na rynku poziom. Zapewnia efektywność pracy, którą oferują przewodowe piły szablaste o mocy 1200–1300 W.
Resumując, Milwaukee® M18 ONESX to najbardziej zaawansowana technicznie piła szablasta na rynku. Pod tym względem nie ma obecnie sobie równych. Jeśli zaś chodzi o wydajność, współzawodniczyć z nią mogą jedynie wyposażone w funkcje profesjonalne modele przewodowe o mocy 1200- 1300 W.

pins

 

Dane techniczne piły szablastej Milwaukee M18 ONESX

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/4.0, 5.0 lub 9.0 Ah
Częstotliwość suwów 0-3000/min
Skok brzeszczotu 28,6 mm
Maks. głębokość cięcia w stali/aluminium/metalach nieżelaznych/stalowych rurach/drewnie 20/25/25/150/300 mm
Oprogramowanie mobilne ONE-KEY +
Waga z baterią 5.0 Ah 4,0 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar