Test akumulatorowej piły szablastej Makita JR100D

Makita JR100D to akumulatorowa piła szablasta, która wyróżnia się spośród innych tego typu elektronarzędzi ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.

Przede wszystkim konstruktorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni zastosowali beznarzędziowo obsługiwany uchwyt narzędziowy. Montaż w nim brzeszczotu sprowadza się do wciśnięcia go w gniazdo uchwytu. Blokowanie odbywa się automatycznie. Żeby wyjąć brzeszczot, wystarczy przesunąć w bok dźwignię mechanizmu blokującego – osprzęt wyskoczy z gniazda. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie tylko przyspiesza zmianę narzędzia roboczego, ale także zapobiega poparzeniom dłoni przy wykonywaniu tej czynności. Bardzo ciekawie prezentuje się również sterowanie pracą piły szablastej Makita. Użytkownik do uruchamiania narzędzia ma do dyspozycji dwa włączniki –
jeden długi umieszczony pod spodem obudowy maszyny, drugi zaś tradycyjny, zintegrowany w tylnej rękojeści pistoletowej. Oba posiadają blokady do pracy ciągłej. Dodanie tego drugiego włącznika w przedniej części maszyny sprawiło, że piłę można obsługiwać jedną ręką.
Makita_JR100D_02-2

Napęd zastosowany w Makicie JR100D generuje maksymalnie 3300 suwów/min przy 13-milimetrowym skoku brzeszczotu. Mając do dyspozycji takie parametry techniczne, przetniemy drewno lub PCV o maksymalnej grubości 50 mm. Prędkość obrotowa silnika, a tym samym częstotliwość posuwu brzeszczotu regulowana jest płynnie za pomocą włączników spustowych. Naciśnięcie jednego z nich powoduje także automatyczne włączenie diody oświetlającej miejsce pracy. W układzie napędowym „tygrysicy” zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje brzeszczot praktycznie natychmiast po wyłączeniu zasilania.

Akumulatorowa piła szablasta Makita JR100D zasilana jest niewielkim akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah. To standardowa (systemowa) bateria, która jest źródłem energii dla wielu innych elektronarzędzi Makita. Może być więc zamiennie stosowana w różnych maszynach tego producenta. Piła została wyposażona w systemy elektroniczne, które chronią akumulator przed nadmiernym obciążeniem, zbytnim rozładowaniem czy przeładowaniem i przegrzaniem w trakcie szybkiego napełniania energią. Dzięki tym rozwiązaniom akumulator Li-Ion to nowoczesna konstrukcja, która charakteryzuje się dużą wydajnością i trwałością. Warto tutaj wspomnieć, że niewielkie rozmiary baterii pozwalają ją praktycznie w całości ukryć w rękojeści prezentowanej maszyny. To właśnie dzięki m.in. małemu źródłu zasilania jednym z największych walorów Makity JR100D są jej gabaryty. Całkowita długość piły to zaledwie 355 mm, a masa tylko 1,2 kg. Sprzęt jest więc świetnie przystosowany do działania w ciasnych miejscach. Warto tu wspomnieć też o odpowiednio dobranej średnicy uchwytu głównego (do pracy jednorącz) i materiałach antypoślizgowych, które znajdują sie na każdym chwytnym elemencie urządzenia.

Makita_JR100D_01-1

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy rzeczywiste możliwości akumulatorowej piły szablastej Makita JR100D. W pierwszej próbie cięliśmy miedzianą rurkę o średnicy 16 mm. Ten dość miękki materiał nie stanowił dla Makity żadnego wyzwania (10 s). Z podobnym skutkiem testowane elektronarzędzie skróciło fragment płyty wiórowej o grubości 16 mm i szerokości 80 mm. Warto zaznaczyć, iż JR100D będzie dostępna w dwóch wersjach: bez akumulatora i ładowarki, oraz z dwoma akumulatorami i ładowarką.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne akumulatorowej piły szablastej Makita JR100D

Liczba suwów 0-3300 min-1
Skok brzeszczotu 13 mm
Maks. grubość cięcia drewna 50 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/10,8 V/1,3 Ah
Waga 1,2 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar