TEST AKUMULATOROWEJ PIŁY SZABLASTEJ HITACHI CR 18DGL

Piła szablasta Hitachi CR 18DGL Hitachi udowadnia, że akumulatorowe zasilanie jest równorzędne z sieciowym. Sprzęt ten w redakcyjnych testach bardzo sprawnie poradził sobie z zadaniami przeznaczonymi dla przewodowych pił szablastych o mocy 1300 W.

 

Omawiając akumulatorową piłę szablastą Hitachi CR 18DGL, najpierw przyjrzymy się parametrom technicznym, gdyż to one decydują o jej możliwościach obróbczych. Silnik elektronarzędzia to nowoczesna konstrukcja komutatorowa: wydajna, wysoce sprawna i żywotna. Jego praca jest nadzorowana przez elektronikę. Mamy więc płynną regulację częstotliwości suwów za pomocą włącznika spustowego i ochronę antyprzeciążeniową. Silnik generuje 0-3300 suwów/min o długości 25 mm. Ponieważ w konstrukcji napędu zastosowano szybki hamulec, brzeszczot zatrzymywany

jest natychmiast po wyłączeniu zasilania. Obudowę przekładni wykonano z aluminiowego odlewu ciśnieniowego i obłożono miękkim kołnierzem gumowym, który ułatwia trzymanie i pochłania wibracje.

Hitachi_CR18DGL-2

W Hitachi CR 18DGL zastosowano nowoczesne zasilanie 18 V z akumulatorów Li-Ion. W testowanym egzemplarzu źródłem energii był akumulator Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 6,0 Ah, który zapewnia bardzo długi czas pracy. Dwie takie baterie wystarczą, aby Hitachi CR 18DGL pracować w sposób ciągły. Należy tu wspomnieć, że w urządzeniu można stosować wszystkie systemowe baterie Li-Ion Hitachi o napięciu 18 V. Zabezpieczone są one elektronicznym systemem chroniącym ogniwa przed przegrzaniem (przeciążeniem) i nadmiernym rozładowaniem oraz tzw. przeładowaniem. W ich ładowarce zastosowano technologię utrzymującą optymalną temperaturę akumulatora i w razie jego nagrzania schładzającą ogniwa.
Akumulatorowa piła szablasta Hitachi CR 18DGL ma bardzo wygodny i łatwy w obsłudze system mocowania brzeszczotu. Żeby zamontować osprzęt w gnieździe, należy odchylić dźwignię znajdującą z boku głowicy, wsunąć brzeszczot i zwolnić ją. Ułatwia to montaż osprzętu w przypadku, gdy brzeszczot jest maksymalnie cofnięty i jego mocowanie całkowicie schowane w głowicy. Nie musimy więc ręcznie pociągać za brzeszczot lub włączać piły na chwilę, aby wysunąć jej uchwyt narzędziowy poza głowicę. To wygodne rozwiązanie chroni też operatora przed oparzeniem brzeszczotem podczas jego demontażu. Zagłębienie ostrza tnącego w obrabianym materiale można też regulować, zmieniając długość wysunięcia stopki oporowej. W tym celu należy przesunąć dźwignię blokującą.

Hitachi_CR18DGL-1

W pile zastosowano rękojeść w kształcie litery „D”, którą pokryto miękkim materiałem antypoślizgowym. Ma to za zadanie ułatwić trzymanie urządzenia i przy tym pochłaniać część wibracji powstających w trakcie jego pracy. Jak już wspominaliśmy, w tym celu część przednią maszyny obłożono gumowym kołnierzem. Aby ułatwić pracę w zaciemnionych miejscach, Hitachi CR 18DGL wyposażono w diodę LED, która skutecznie je doświetla.

Hitachi_CR18DGL-4

Piłą Hitachi możemy ciąć wszystkie materiały, do których używa się tego typu maszyn. Jak wiadomo, zależy to głównie od rodzaju używanego brzeszczotu. I tak Hitachi CR 18DGL przetniemy: drewno twarde i miękkie, materiały drewnopochodne, stal, stal nierdzewną, żeliwo, aluminium i metale nieżelazne, tworzywa sztuczne, materiały budowlane (porotherm, gazobeton – ytong, silikaty, cegły) itd.

Hitachi_CR18DGL-3

Podczas wszystkich testów, aby zapewnić stały posuw, piłę Hitachi CR 18DG obciążaliśmy ciężarkiem 5,5 kg. Najpierw przecinaliśmy sosnowy klocek o wymiarach 12 x 12 cm. To bardzo wymagający test, gdyż opory skrawania są duże. Skrócenie tego elementu zajęło maszynie 25,15 s. Gdy porównaliśmy to z wynikami poprzednich testów pił szablastych, to okazało się, że takie czasy osiągaliśmy pilarkami 1300-watowymi. Następnie przecinaliśmy dwa złożone profile ze stali konstrukcyjnej, każdy o wymiarach 20 x 40 x 2 mm. Zadanie to zajęło nam 18,82 s. Redakcyjne próby zakończył klasyczny test cięcia drewna z gwoździami.

W tym celu wykorzystaliśmy sosnową kantówkę o wymiarach 8 x 8 cm, którą naszpikowaliśmy trzema gwoździami o średnicy 8 mm. Pokonanie tej przeszkody zajęło Hitachi 27,19 s.

Hitachi_CR18DGL-5

Reasumując, testy pokazały, że piła szablasta Hitachi CR 18DGL dysponuje siłą przewodowych pilarek 1300 W i doskonale sprawdzi się we wszystkich trudnych zadaniach obróbczych, które można wykonywać tego typu maszynami. Niewątpliwie przewagę nad pilarkami przewodowymi daje jej nie tylko brak kabla, ale także znacznie mniejsze gabaryty. Dlatego jest łatwiejsza w operowaniu i może być stosowana w miejscach o ograniczonym dostępie, gdzie nie możemy pracować piłą z kablem.

 

Dane techniczne akumulatorowej piły szablastej Hitachi CR 18DGL

Liczba suwów 0-3300 min-1
Skok brzeszczotu 25 mm
Hamulec elektryczny +
Rodzaj uchwytu Szybkomocujący
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/6.0 Ah
Waga 2,6kg
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar