TEST AKUMULATOROWEJ PIŁY SZABLASTEJ HIKOKI CR36DA

Piła szablasta HiKOKI CR36DA to akumulatorowe urządzenie, które oferuje efektywność cięcia najmocniejszych tego typu przewodowych urządzeń.
Jest to efekt zastosowania w niej innowacyjnej technologii zasilania Multi-Volt.

 

W pile szablastej HiKOKI CR36DA zastosowano wysokosprawny, mocny silnik bezszczotkowy oraz najnowocześniejszą technologię zasilania akumulatorowego Multi-Volt. Przypomnijmy, charakteryzuje ją znacznie zwiększona efektywność energetyczna, dzięki której testowane 36-woltowe elektronarzędzie dysponuje mocą rzędu 1440 W. Akumulatory Multi-Volt oferują dwa napięcia zasilania 36/18 V oraz pojemności 2.5/5.0 Ah (bateria BSL 36A18) lub 4.0/8.0 Ah (BSL 36B18) i w wypadku 36 V odpowiednio moc 1080 albo 1440 W. Z powodu swojej 2-napięciowości mogą być zastosowane w elektronarzędziach HiKOKI klas

18 lub 36 V. Wybór napięcia dokonywany jest automatycznie przez elektronikę akumulatorów, którą w tym celu wyposażono w funkcję rozpoznawania zasilanych maszyn. Jeśli porównamy standardowy litowo-jonowy akumulator HiKOKI 18 V/5.0 lub 6.0 Ah z akumulatorem Multi-Volt pod względem gabarytów i masy, nie zauważymy znaczących różnic. Oba rodzaje baterii są równie kompaktowe – tzn. lekkie i mają niewielkie wymiary. W akumulatorach Multi-Volt HiKOKI zastosowało znacznie efektywniejsze rozwiązanie chłodzenia ogniw niż w bateriach Li-Ion 18 V. Gdy do tego dodamy niższe natężenie prądu w przypadku korzystania z napięcia 36 V, to okazuje się, że ogniwa Li-Ion baterii Multi-Volt znacznie mniej się nagrzewają podczas intensywnej pracy. Konsekwencją tego jest ich zwiększona żywotność, a także wzrost efektywności oddawania energii. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji więcej mocy (maksymalnie 1440 W) podczas operacji o wysokiej energochłonności, a takie właśnie wykonuje się pilarkami szablastymi.

 

Pracę testowanej pilarki HiKOKI CR36DA nadzoruje zaawansowana elektronika mikroprocesorowa. Jej główne funkcje to sterowanie działaniem urządzenia, w tym stabilizacja i 4-poziomowa regulacja częstotliwości suwów, ochrona antyprzeciążeniowa silnika i ogniw akumulatorów oraz optymalizacja poboru energii. Do ustawiania szybkości pracy służy wygodny przycisk na panelu sterowania znajdującym na wewnętrznej dolnej części rękojeści „D”. Do dyspozycji mamy 4 poziomy częstotliwości suwów: 0–1700 min-1 (niski), 0–2300 min-1 (średni), 0–2500 min-1 (wysoki) i 0–3000 min-1 (maksymalny). Obok przycisku znajduje się 4-diodowy wskaźnik informujący o wybranym ustawieniu. W ramach każdego z poziomów częstotliwości suwów możemy za pomocą włącznika spustowego płynnie sterować szybkością pracy, poczynając od wartości zerowej. HiKOKI nie jest więc pilarką przeznaczoną wyłącznie do trudnych prac, wykonamy nią bowiem z powodzeniem lżejsze operacje, bez obawy o uszkodzenie materiału obrabianego. Nadmieniamy, że 4-diodowy wskaźnik służy też do sygnalizacji przeciążenia maszyny i zasilającego go akumulatora.

W pile szablastej HiKOKI CR36DA zastosowano też innowacyjną przekładnię, która zamienia obroty silnika na suwy o długości 32 mm. Służy do tego specjalnie skonstruowane zębate koło zamachowe z podwójną przeciwwagą, która o 50% redukuje wibracje. Pilarka została wyposażona w system orbitalnego ruchu przeznaczony do szybkiego cięcia materiałów drewnianych oraz w szybkomocujący uchwyt brzeszczotów. Do opierania pilarki na obrabianym materiale służy regulowana metalowa stopka.
Tak skonstruowany napęd pilarki w połączeniu z innowacyjną technologią zasilania Multi-Volt pozwala na uzyskanie bardzo dużej efektywności cięcia, o czym sami przekonaliśmy się podczas testów. HiKOKI podało, że CR 36DA tnie znacznie szybciej od przewodowej 1150-watowej przewodowej piły szablastej HiKOKI CR 13VBY i 18-woltowej akumulatorowej CR 18DBL. W zależności od materiału i siły wywieranego posuwu jej przewaga w przypadku CR 13VBY osiąga wartości 15% (deska drewniana, posuw – 49 N, cięcie w trybie orbitalnym), 194% (deska drewniana, posuw wywierany ciężarem własnym, cięcie w trybie orbitalnym) i 33% (rury stalowe, posuw – 49 N). Natomiast w wypadku porównania z CR 18DBL okazało się, że HiKOKI CR 36DA jest efektywniejsze o 60% (deska drewniana, posuw – 49 N, cięcie w trybie orbitalnym), o 165% (deska drewniana,

posuw wywierany ciężarem własnym, cięcie w trybie orbitalnym) i o 10% (rury stalowe, posuw – 49 N).
Inżynierowie odpowiedzialni w HiKOKI za konstruowanie nowoczesnych elektronarzędzi postarali się, żeby piła szablasta CR36DA była także wzorem wygody pracy i łatwości operowania. Mamy w niej odpowiednio wyprofilowane miękkie okładziny pokrywające metalową obudowę przekładni oraz wygodny w trzymaniu uchwyt główny „D”. Ułatwiają one trzymanie elektronarzędzia i pochłaniają część wibracji. Dzięki ergonomicznej konstrukcji piłą HiKOKI CR36DA tnie się wygodnie i pewnie. Warto tu wspomnieć, że testowaną maszynę wyposażono w składany hak umożliwiający zawieszenie jej np. na drabinie i ułatwiający transport oraz przechowywanie. Jest też dioda LED służąca do oświetlania miejsca cięcia.

Wyniki redakcyjnych testów

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy 6 zadań w celu określenia efektywności i zakresu pracy piły szablastej HiKOKI CR36DA zasilanej akumulatorem Multi-Volt 18/36 V o pojemności 8.0/4.0 Ah i wyposażonej w specjalistyczne brzeszczoty HiKOKI do cięcia stali (BiM) oraz drewna z elementami metalowymi (BiM), materiałów budowlanych (HM) i drewna miękkiego (HCS). W celu ich standaryzacji posuw piły w pięciu pierwszych próbach wywieraliśmy ciężarkiem o wadze 5,5 kg. Najpierw przycinaliśmy trzy złożone profile stalowe o wymiarach 40 x 20 mm (grubość ścianki 3 mm). Operację tę wykonaliśmy 12,26 s, wykorzystując maksymalną prędkość pilarki. Następnie przystąpiliśmy do przecięcia belki sosnowej z 12 gwoźdźmi o średnicy 3 mm (przekrój cięcia – 5 x 10 cm). Operacja z wykorzystaniem maksymalnej częstotliwości suwów trwała 5,53 s. Zachęceni tak dobrymi wynikami na stole warsztatowym zamocowaliśmy belkę sosnową o wymiarach 14 x 14 cm. W orbitalnym trybie pracy i z maksymalną częstotliwością suwów tak gruby element przecięliśmy w czasie 21,13 s, zaś w liniowym – 20,84 s. W piątym teście cięliśmy bloczek porothermu (przekrój cięcia – 11 x 24 cm). Operacja została wykonana w trybie pracy orbitalnej na maksymalnej szybkości pracy i trwała 5,08 s. Wykonane testy pokazały, że piła szablasta HiKOKI CR36DA oferuje najwyższą szybkość cięcia na rynku i w tym zakresie nie ustępuje najmocniejszym przewodowym piłom szablastym. Testy dopełniliśmy wykonaniem delikatnego cięcia płyty OSB (przekrój cięcia – 0,7 x 16 cm) z ręcznym posuwem na niskiej szybkości pracy. HiKOKI CR36DA pracowała jak lekka wyrzynarka, pokazując, że można jej z powodzeniem użyć do delikatnego cięcia.

Resumując, 36-woltowe HiKOKI CR36DA to wysoce zaawansowana technicznie piła szablasta, która umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej efektywności cięcia i pod tym względem jest rynkowym liderem. Wysoką moc i siłę udanie przy tym łączy z delikatną i dokładną pracą, oferując zupełnie nową jakość w kategorii pił szablastych popularnie zwanych tygrysicami.

Dane techniczne piły szablastej HIKOKI CR36DA

Napięcie zasilania 36 V
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemność Multi-Volt/18 lub 36V/4.0 lub 8.0 Ah
Częstotliwość suwów 0-3000/min
Skok brzeszczotu 32 mm
Maks. średnica rur ze stali/chlorku winilu 130/130 mm
Maks. głębokość cięcia drewna/stalowych płyt 300/19 mm
Waga z baterią 2.5/4.0 Ah 4,5/4,8kg
pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar