TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI TARCZOWEJ METABO KSA 18 LTX 57

Akumulatorowa pilarka tarczowa Metabo KSA 18 LTX 57 to sprzęt charakteryzujący się dużą mobilnością i sporym zapasem mocy wystarczającym do cięcia grubych i twardych elementów drewnianych. Przekonaliśmy się o tym podczas testów w redakcyjnym warsztacie.

W akumulatorowej pilarce tarczowej Metabo KSA 18 LTX 57 zastosowano 4-polowy komutatorowy silnik na prąd stały o napięciu pobieranym z systemowych akumulatorów Li-ion. Generuje on prędkość obrotową na biegu jałowym wynoszącą 4600 obr./min. Testowana pilarka pod względem parametrów nie różni się więc od odpowiadających jej przewodowych maszyn, których obroty wynoszą 4500–5000/min. Wyposażono ją w elektryczny hamulec, który zatrzymuje w ciągu sekundy wirującą tarczę. Dzięki temu można

odłożyć sprzęt natychmiast po zakończeniu cięcia. Hamulec zwiększa także bezpieczeństwo obsługi elektronarzędzia i zabezpiecza materiał obrabiany przed uszkodzeniem. Urządzenie wyposażone jest też we włącznik z blokadą – żeby je uruchomić, należy zwolnić blokadę przyciskiem znajdującym się na górze urządzenia. Takie rozwiązanie uniemożliwia przypadkowe włączenie pilarki i jak hamulec tarczy jest elementem zwiększającym bezpieczeństwo obsługi.

 

Metabo_KSA18LTX57-5
Testowana pilarka akumulatorowa Metabo przystosowana jest do obsługi tarcz o średnicy 165 mm (otwór mocujący – 20 mm) i grubości do 2,6 mm. Mocuje się je na wrzecionie za pomocą śruby zakręcanej kluczem imbusowym. Wymianę i montaż tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Tarcza jest w całości zakryta osłonami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Górna z nich jest stała, zaś dolna – ruchoma, co umożliwia odsłanianie zębów w trakcie cięcia. W górnej części osłony znajduje się z kolei krócieć do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego w celu odsysania wiórów.

 

Metabo_KSA18LTX57-4
Stopę testowanej pilarki tarczowej Metabo KSA 18 LTX 57 wykonano z lekkiego stopu aluminium i wyposażono w regulację zagłębienia tarczy w zakresach 0–57 mm (90°) lub 0–43 mm (45°) oraz kąta cięcia od 0° do 50° z czytelną podziałką. Dokładne ustawienie często używanego kąta 45° sygnalizuje kliknięcie mechanizmu zatrzaskowego. Dzięki temu jego ustawienie jest ułatwione i przyspieszone. W pilarce Metabo można także dokładnie skalibrować prostopadłość tarczy. Służy do tego śruba regulacyjna znajdująca się w spodzie stopy. Spód stopy został specjalnie wyprofilowany, aby pilarka mogła współpracować z szynami prowadzącymi Metabo, Hitachi, Festool, Makita, Hilti, Bosch i Mafell. Można w niej również zamontować prowadnicę równoległą i wykonywać dokładne cięcia elementów o stałej szerokości. Pilarkę wyposażono w czytelne wskaźniki linii cięcia (rzazu) dla kątów 0° i 45°.

 

Metabo_KSA18LTX57-6
Testowane urządzenie należy do linii LTX, co dla użytkownika oznacza, że jest przeznaczone do trudnych zadań i odporne na trudne warunki panujące na placach budów. Odznacza się zaawansowaną ergonomią – rękojeść główna pokryta jest antypoślizgową gumą, która zapobiega zsuwaniu się dłoni podczas cięcia. Na wygodę pracy ma także pozytywny wpływ niewielka waga maszyny, która wynosi 3,4 kg.

 

Metabo_KSA18LTX57-2
Pilarka tarczowa Metabo KSA 18LTX 57 może być zasilana wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V. Zastosowana w niej elektronika Ultra-M zabezpiecza silnik przed przeciążeniem oraz zarządza działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że w tylnej części akumulatorów znajduje się 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej energii, który umożliwia ładowanie w najbardziej odpowiednim dla użytkownika czasie.

 

Aby przekonać się o możliwościach roboczych pilarki Metabo KSA 18 LTX 57, wykonaliśmy

nią trzy próby testowe. Podczas testów zasilaliśmy ją wysokoprądowym akumulatorem LiHD 18 V/3,1 Ah. Do cięcia wykorzystaliśmy znajdującą się w standardowym wyposażeniu pilarki tarczę Metabo Precision Cut Classic o średnicy 165 mm, mającą grubość 1,5 mm i 18 naprzemianległych zębów węglikowych (WZ) o dodatnim kącie natarcia. Najpierw przecinaliśmy twardy stopień dębowy o grubości 3,7 cm i szerokości 30,5 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 6,33 s. Następnie zwiększyliśmy grubość ciętego materiału i złożyliśmy element z trzech płyt OSB, który miał grubość 5,25 cm i długość 43 cm. Przecięcie go zajęło nam 8,1 s. Próby zakończyliśmy testem cięcia skośnego o kącie 50° deski sosnowej o długości 31 cm (przekrój cięcia – 31 x 3,5 cm). Zadanie wykonaliśmy w czasie 6,36 s. Podczas wszystkich trudnych prób testowych pilarka pracowała bardzo stabilnie, oferując bardzo dużą efektywność cięcia.

 

Metabo_KSA18LTX57-1
Reasumując, Metabo KSA 18 LTX 57 to mocna i zarazem lekka akumulatorowa ręczna pilarka tarczowa przeznaczona do różnych zastosowań budowlanych. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość współpracy z szynami prowadzącymi, dzięki czemu można wykonywać nią dokładne rozkroje materiałów drewnianych.

Dane techniczne pilarki tarczowej Metabo KSA 18 LTX 57

Prędkość obrotowa

4600 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

57/43 mm

Zakres skosu cięcia

0°-50°

Średnica zewnętrzna/wewnętrzna piły tarczowej

165/20 mm

Waga z akumulatorem (kg)

3,4 kg

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)

18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)

18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0 Ah

 

Metabo_KSA18LTX57-3

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar