Test akumulatorowej pilarki tarczowej Hitachi C 18DBAL

Akumulatorową pilarkę Hitachi C 18DBAL wyposażono w bezszczotkowy silnik i nowoczesne zasilanie Li-Ion czyniące z niej maszynę, która efektywnością pracy niczym nie ustępuje podobnym urządzeniom przewodowym.

Serce akumulatorowej pilarki Hitachi C 18DBAL stanowi silnik bezszczotkowy (brushless – BL). Jest to miniaturowa jednostka synchroniczna sterowana mikrofalownikiem, znacznie przewyższająca sprawnością silniki komutatorowe. Oznacza to, że efektywniej wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorze, gdyż m.in. nie traci jej na iskrzenie między komutatorem i szczotkami. Jak wiadomo, elektronarzędzie wyposażone w silnik BL nie wymaga wymiany szczotek lub jednostki napędowej ze zużytymi szczotkami, co wiąże się z wizytami w serwisie,

kosztami i stratą czasu.

Hitachi C 18DBAL wyposażono w rozbudowaną elektronikę. Mamy więc w nim elektroniczne sterowanie obrotami, tj. dwa tryby pracy. W tzw. trybie mocy pilarka generuje 4100 obr./min na biegu jałowym, zaś w trybie cichym – 2500/min. Tryb cichy zmniejsza hałas w czasie pracy bez znacznego obniżenia jej efektywności. W przypadku nadmiernego spadku obrotów w trybie cichym pilarka przełączana jest automatycznie w tryb mocy, aby operator mógł wydajnie przeprowadzać operację cięcia. Wspomniane tryby wybiera się przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania zlokalizowanym nad mocowaniem akumulatora.

Oprócz sterowania obrotami elektronika pilarki pełni funkcje: miękkiego startu, ochrony przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika. Ale na tym nie koniec – w urządzeniu znajdziemy elektroniczny hamulec tarczy i system antyodrzutowy, który natychmiast wyłącza urządzenie w przypadku zablokowania tarczy. System monitoruje obroty pilarki i w przypadku nagłego ich spadku rozpoznaje zjawisko zaklinowania tarczy. Rozwiązanie to znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy.
Elektronika pilarki komunikuje się z elektroniką baterii i dzięki temu optymalizuje pobór prądu, chroni ogniwa Li-Ion przed przegrzaniem i przeładowaniem oraz informuje operatora za pomocą 2-diodowego wskaźnika o stanie naładowania akumulatora. W tym celu należy włączyć odpowiedni przycisk na panelu sterowania. Do zasilania pilarki służą akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 4,0, 5.0 i 6.0 Ah. Testowaną pilarkę zasilaliśmy baterią 5.0 Ah.

Stopę urządzenia wykonano z lekkiego i trwałego stopu metalowego. Spełnia ona wszystkie typowe funkcje: pozwala ustawić zagłębienie tarczy w materiale i skos cięcia do 45°. Hitachi w pilarce zastosowało dźwigniową blokadę zagłębienia tarczy, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia w porównaniu do standardowo stosowanych blokad śrubowych. W stopie pilarki można zamontować prowadnicę równoległą, aby uzyskać dokładnie prostoliniowe cięcia. Warto tu zwrócić uwagę, że testowana maszyna ma śrubową kalibrację prostopadłości cięcia, co zwiększa dokładność pracy. Wyposażono ją w standardowe (śrubowe) mocowanie tarczy i blokadę wrzeciona. Stosuje się w niej tarcze o średnicy 165 mm (otwór mocujący – 20 mm). Urządzenie przeznaczone jest do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych.

Zarówno jego górną (stałą) osłonę tarczy, jak i dolną (ruchomą) wykonano z tworzywa sztucznego. W osłonie górnej mamy mocowanie króćca do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego, co pozwala na znaczne ograniczenie pylenia podczas cięcia. Rękojeść główną i pomocniczą pokryto miękką okładziną antypoślizgową. Włącznik zaś ma blokadę, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny. W uzyskaniu wysokiej dokładności cięcia i zachowaniu właściwego jego kierunku pomagają skale głębokości i skosu cięcia oraz dwie diody oświetlające jego linię (rzaz) i jej wskaźnik. Oświetlenie w zależności od ustawienia wybranego przyciskiem na panelu sterowania można włączyć lub wyłączyć albo ustawić jego uruchamianie włącznikiem głównym pilarki. Testowane urządzenie ma kompaktowe wymiary i waży zaledwie 3,2 kg.

W testach sprawdzających efektywność cięcia pilarką Hitachi C 18DBAL przecinaliśmy typowe materiały: sklejkę liściastą i płytę OSB. Przecięcie prostopadłe sklejki o grubości 3,5 cm i długości 74 cm zajęło nam 9,06 s. W celu przeprowadzenia drugiej próby złączyliśmy razem dwie płyty OSB o grubości 1,75 cm. W tak przygotowanym materiale

wykonaliśmy cięcie pod kątem 45° i długości 44 cm. To zadanie pilarka wykonała w 6,17 s.

Nasze próby pokazały, że Hitachi dysponuje wydajnością przewodowych pilarek na tarcze 165 mm. Testowana maszyna może je z powodzeniem zastąpić, zważywszy że wyposażono ją w akumulatory o dużej pojemności 5,0 Ah pozwalające na długą pracę. Ponadto oferuje nam ona pełną mobilność i niezależność od sieciowego źródła zasilania.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar