TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI TARCZOWEJ HIKOKI C 3607DA

36-woltowa akumulatorowa pilarka HiKOKI C 3607DA na tarcze 185 mm oferuje wysoką efektywność cięcia grubych materiałów drewnianych. Jest to konsekwencją zastosowania w niej innowacyjnej technologii zasilania Multi-Volt, silnika bezszczotkowego i mikroprocesorowej elektroniki sterującej.

Testowana przez nas akumulatorowa pilarka tarczowa HiKOKI C 3607DA o napięciu zasilania 36 V wyposażona jest w nowoczesny silnik bezszczotkowy (brushless) sterowany mikroprocesorowo. Przypomnijmy, „beszczotkowiec” jest znacznie sprawniejszy od tradycyjnych szczotkowych jednostek napędowych i efektywniej (średnio o 30%) wykorzystuje energię zmagazynowaną w akumulatorze, gdyż nie traci jej podczas

iskrzenia między komutatorem i szczotkami. Nie wymaga też wizyt w serwisie w celu wymiany szczotek oraz ma znacząco wyższą trwałość. Akumulatorowa pilarka tarczowa HiKOKI C 3607DA generuje 4300 obr./min na biegu jałowym. Gdy parametr ten porównamy z obrotami pilarek sieciowych i uwzględnimy stabilność prędkości obrotowej zastosowanego w pilarce HiKOKI C 3607DA silnika bezszczotkowego, to okazuje się, że pomiędzy nią a odpowiadającymi maszynami przewodowymi nie ma żadnych znaczących różnic pod względem wielkości obrotów pod obciążeniem. Zatem testowane HiKOKI C 3607DA ma co najmniej taką samą wydajność jak pilarki przewodowe o mocy 1300 W na tarcze o średnicy 185–190 mm. Dodatkowo efektywność działania pilarki HiKOKI optymalizuje elektronika. Maszyna bowiem pracuje w dwóch trybach: (1) maksymalnej mocy (obroty – 4300/min) i (2) cichym o zredukowanej prędkości obrotowej o ponad 50% do 2000 min-1. Tryby wybiera się przełącznikiem znajdującym się na panelu sterowania pilarki. Tryb cichy przewidziany jest do lżejszych prac wykonywanych w pomieszczeniach i zgodnie ze swoją nazwą charakteryzuje się niskim poziomem hałasu. Gdy podczas jego użycia wystąpi zapotrzebowanie na większą moc, wtedy pilarka automatycznie przełącza się w tryb maksymalnej mocy. Testowane HiKOKI C 3607DA przystosowane jest do obsługi tarcz o średnicy 185 mm i otworze mocującym 30 mm. Ich mocowanie ułatwia blokada wrzeciona. Pilarką przetniemy elementy o maksymalnej grubości 62 mm (90°) i 47,5 mm (45°).
Do jej zasilania służą akumulatory litowo-jonowe Multi-Volt o napięciu 18/36 V i odpowiednio pojemnościach 2.5/5.0 Ah lub 4.0/8.0 Ah oraz rozbudowany system elektroniki, którego komunikujące się ze sobą komponenty rozmieszczono w maszynie, baterii i ładowarce. System ten steruje obrotami i zabezpiecza silnik przed nadmiernym przeciążeniem i wysoką temperaturą oraz ogniwa baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Informuje również za pomocą 4-ledowego wskaźnika, w który wyposażony są baterie, o poziomie ich naładowania. W przypadku przeciążenia silnika i/lub ogniw elektronika wyłącza maszynę. W takiej sytuacji możemy ją zaraz włączyć ponownie. Gdy wyłączy pilarkę zabezpieczenie antytermiczne, należy zaczekać aż się ochłodzą ogniwa i dopiero potem można ją włączyć oraz kontynuować pracę. O zadziałaniu elektronicznej ochrony informuje dioda LED przez miganie z częstotliwością 0,1 s (zabezpieczenie antyprzeciążeniowe) lub 0,5 s (zabezpieczenie termiczne ogniw akumulatora). Istotną funkcją elektroniki pilarki HiKOKI C 3607DA jest tzw. miękki start, czyli ograniczenie poboru prądu z akumulatora podczas jej rozruchu, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędzania energii elektrycznej i pełniejszego wykorzystania jej do pracy.

 

 

Podstawę testowanej pilarki HiKOKI C 3607DA wykonano z lekkiego i trwałego stopu magnezowego. Spełnia ona wszystkie typowe funkcje: pozwala ustawić zagłębienie tarczy w materiale i skos cięcia do 45°. W stopie pilarki można też zamontować prowadnicę równoległą i ustawić jej pozycję. Górną (stałą) osłonę tarczy i dolną (ruchomą) wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezowego. W górnej osłonie znajduje się króciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego w celu odsysania wiórów. Pilarkę wyposażono w ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść główną i pomocniczą, które wykonano w technologii Soft Touch; jak też we włącznik z blokadą zapobiegającą przypadkowemu uruchomieniu. W uzyskaniu wysokiej dokładności obróbki pomagają

skale głębokości i skosu cięcia oraz dioda LED oświetlająca linię cięcia, jak również nadmuch usuwający wióry i pył. Testowane urządzenie ma niewielkie wymiary i waży 4,3 kg.
W trudnych testach praktycznych akumulatorowa pilarka HiKOKI C 3607DA pokazała, że zapewnia wysoką wydajność pracy. Najpierw przecinaliśmy nią gruby element złożony z dwóch belek sosnowych (przekrój cięcia – 20 x 5,2 cm), korzystając z trybu maksymalnej mocy. Operacja zajęła nam 6,92 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem postanowiliśmy przeciąć dość twardy element złożony z trzech belek wykonanych z liściastej sklejki budowlanej (przekrój cięcia – 29,5 x 3,8 cm). Zadanie to z wykorzystaniem trybu maksymalnej mocy wykonaliśmy w 8,08 s. Następnie sprawdziliśmy działanie trybu cichego. W tym celu przecinaliśmy deskę sosnową (przekrój cięcia – 25 x 2,8 cm). Próba trwała 8,54 s.
Nasze testy więc potwierdziły, że HiKOKI C 3607DA zapewnia wydajność profesjonalnych przewodowych pilarek na tarcze 185 mm o mocy nominalnej 1300 W. Naszym zdaniem testowana maszyna może je z powodzeniem zastąpić, a do tego zapewnia pełną mobilność i znacznie większą poręczność w pracy oraz umożliwia cichą pracę w pomieszczeniach.

 

 

Dane techniczne akumulatorowej pilarki tarczowej HiKOKI C 3607DA

Napięcie zasilania 36 V
Obroty w trybie maksymalnej mocy/cichym 4300/2000 min-1
Głębokość cięcia 90°/45° 62/47,5 mm
Średnica piły tarczowej 185 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność dla napięcia 36 V Multi-Volt (Li-Ion)/36 lub 18 V/2.5 lub 4.0 Ah
Waga 4,3kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar