TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI TARCZOWEJ GRAPHITE 58G008

Akumulatorowa pilarka tarczowa GRAPHITE 58G008 zasilana jest z 18-woltowych baterii litowo-jonowych o pojemności 2,0 lub 4,0 Ah należących do systemu GRAPHITE Energy+. Wyposażono ją w laser wyznaczający linię cięcia, który ułatwia precyzyjną wymiarowo obróbkę.

Zanim opowiemy o wynikach redakcyjnych testów, przyjrzymy się cechom użytkowym i parametrom technicznym nowej akumulatorowej pilarki GRAPHITE 58G008 przeznaczonej dla majsterkowiczów i lekkich prac warsztatowych. Napędza ją 4-polowy silnik komutatorowy zasilany prądem stałym o napięciu 18 V, który na biegu jałowym generuje 4200 obr./min. W urządzeniu zastosowano elektronikę współpracującą z układem elektronicznym baterii. Dzięki temu zoptymalizowano pobór prądu, zabezpieczono ogniwa Li-Ion przed przegrzaniem i przeładowaniem. Do zasilania

pilarki, jak już wspominaliśmy, służą systemowe akumulatory litowo-jonowe GRAPHITE Energy+ o napięciu 18 V i pojemnościach: 2,0 i 4,0 Ah. Wyposażono je 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Podczas redakcyjnych testów pilarki użyliśmy baterii 4.0 Ah.

 

Graphite_58G008-3
Stałą osłonę tarczy i stopę GRAPHITE’a 58G008 wykonano z lekkiego stopu aluminiowego. Co ciekawe, według informacji otrzymanych od producenta stopa pilarki, zamiast tradycyjnego pokrycia lakierem, została pokryta cienką powłoką z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie usprawnia pracę z materiałami laminowanymi (np. płytami meblowymi) dzięki ułatwionemu ślizgowi stopy po materiale i zmniejszonemu ryzyku powstania rys na powierzchni materiału. Dolna ruchoma osłona tarczy jest z wytrzymałego poliwęglanu i działa automatycznie. Może być ona jednak otwarta ręcznie przy użyciu bocznej dźwigni, co może być przydatne np. podczas cięć wgłębnych. Rękojeści pilarki pokryto miękką wykładziną soft grip. Urządzenie wyposażono w laser wyświetlający linię cięcia na powierzchni ciętego elementu. Laser ułatwia ustawienie urządzenia do cięcia wzdłuż linii wytrasowanej na powierzchni obrabianego materiału. Oprócz niego pilarka ma w stopie praktyczne wskaźniki linii rzazu dla cięcia prostopadłego i pod kątem 45°. Laser włącza się przez zwolnienie blokady włącznika głównego, co jest – jak wiadomo – konieczne do uruchomienia urządzenia. Blokada ta pełni dwie więc funkcje: stanowi włącznik lasera i uniemożliwia przypadkowe włączenie elektronarzędzia, stanowiąc niezbędne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo pracy.

 

Graphite_58G008-1
W testowanej pilarce stosuje się tarcze o średnicy zewnętrznej 150 mm (średnica wewnętrznego otworu do mocowania to 10 mm). Ich wymianę ułatwia blokada wrzeciona. Tarcze montuje się za pomocą śruby z gniazdem 6-kątnym i odpowiednio wyprofilowanych pierścieni dociskowych. Wymaga to użycia klucza imbusowego znajdującego się w wyposażeniu maszyny.
Pilarka ma beznarzędziowo obsługiwane regulacje głębokości cięcia i jego skosu z odpowiednimi skalami centymetrową i kątową. Skos ustawia się w zakresie 0–45°, zaś głębokość – do 48 mm (0°) lub 36 mm (45°). Elektronarzędzie bez akumulatora waży 2,475 kg. Ważnym jego elementem – naszym zdaniem – jest króciec służący do podłączenia węża odkurzacza warsztatowego. Dzięki temu możemy pilarką GRAPHITE 58G008 pracować w czystym środowisku pracy. Oprócz króćca mamy jeszcze prowadnicę równoległą, która umożliwia dokładne cięcie wzdłuż krawędzi obrabianego materiału.

 

Graphite_58G008-4
Podczas redakcyjnych testów postanowiliśmy GRAPHITE’owi 58G008 postawić bardzo trudne zadania. Dlatego rozpoczęliśmy od cięcia blatu kuchennego (płyta wiórowa pokryta laminatem) o grubości 4 cm i długości 24 cm. Operacja o średnim stopniu trudności dla pilarek akumulatorowych przebiegła bardzo sprawnie i trwała zaledwie 5,88 s. GRAPHITE ciął stabilnie bez zwolnień. To nas ośmieliło do znacznego podwyższenia stopnia trudności. Złożyliśmy więc na stole element z dwóch bardzo twardych desek azobe stosowanych na tarasy. Jego cięty przekrój to 17 x 4,2 cm, czyli długość cięcia wynosiła 17 cm, zaś głębokość – 4,2 cm. Przecięcie tego elementu trwało 40,01 s. Odbyło się bez żadnych przerw, zaś pilarka podczas cięcia pracowała

bardzo stabilnie. Wszystkie próby testowe wykonaliśmy GRAPHITEm podłączonym do odkurzacza przemysłowego za pośrednictwem wspomnianego króćca. Spełniał on swoją rolę w 100% i dlatego pilarkę mogliśmy testować w czystym środowisku.

 

Graphite_58G008-2
Reasumując, pilarka tarczowa GRAPHITE 58G008 zdała bardzo trudny egzamin dojrzałości technicznej. Naszym zdaniem urządzenie z dużym naddatkiem mocy i możliwości roboczych spełnia oczekiwania majsterkowiczów oraz warsztatowców stosujących pilarki tarczowe do lekkich zadań. Zapewnia przy tym pełną mobilność oraz niezależność od sieci elektrycznej.

pins

Dane techniczne akumulatorowej pilarki tarczowej Graphite 58G008

Zasilanie

akumulatory Li-Ion 18 V/ 2,0 lub 4,0 Ah

Średnica zewn./wewn. piły tarczowej

150/10 mm

Prędkość obrotowa na biegu luzem

4200 min-1

Zakres skosu cięcia

0-45°

Głębokość cięcia (45°/90°)

36/48 mm

Waga bez baterii

2,475 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
3 lat temu

zastanawia mnie stopa tej pilarki, wygląda jakby pasowały do niej szyny prowadzące od makity, czy ktoś to sprawdzał ?

krzysztof
krzysztof
3 lat temu

czy ta pilarka pasuje do szyn prowadzących makity ? bo tak trochę wygląda ta stopa

Przemysław
Przemysław
2 lat temu

Czy do pilarki graphite energy + 58G008 można zastosować szynę prowadzącą jak tak to jaką. Jeśli można wiedzieć