TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ YATO YT-85090

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85090 przeznaczona jest do prac, w których ze względu na ograniczenia dotyczące hałasu nie można stosować pił spalinowych. Urządzenie sprawdzi się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i podczas lekkich prac budowlanych.

 

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85090 wchodzi w skład programu bezprzewodowych elektronarzędzi ogrodowych YATO. Przeznaczono ją do przygotowywania drewna opałowego, pielęgnacji drzew oraz lekkich prac budowlanych. Z powodzeniem przetniemy więc nią drzewa owocowe, pnie, gałęzie, deski szalunkowe, belki, kantówki itp.

 

YATO YT-85090 ma nowoczesny napęd. W pilarce zastosowano bowiem bezszczotkowy silnik (brushless). Steruje nim elektronika (mikrofalownik). Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy ma wysoką sprawność (rzędu 70–80%) i dużo efektywniej

wykorzystuje energię zmagazynowaną w akumulatorze niż silniki komutatorowe, bo nie traci jej na iskrzenie między komutatorem i szczotkami. Nie wymaga też wizyt w serwisie w celu wymiany szczotek lub silnika ze zużytymi szczotkami. W YATO YT-85090 silnik napędza łańcuch tnący 3/8”, nadając mu prędkość 11 m/s. Porusza się on po 30-centymetrowej prowadnicy Oregon (szerokość rowka – 1,3 mm). Wynikiem zastosowania silnika bezszczotkowego, jak i zasilania z baterii Li-Ion o napięciu 40 V i pojemności 2,5 Ah, jest duża efektywność pracy pilarki, co dobitnie pokazały redakcyjne testy.

YATO_YT-82135-1

Obsługa YATO YT-85090 jest szybka i bardzo prosta. Mamy bowiem w pilarce beznarzędziową wymianę łańcucha i prowadnicy. Bez narzędzi napniemy też łańcuch. Służy do tego pokrętło znajdujące się na boku obudowy. Ponadto w pilarce znajdziemy automatyczny układ smarowania ze zbiornikiem oleju (180 ml) i wziernikiem umożliwiającym kontrolę ilości płynu smarującego.

YATO_YT-82135-3

Konstruktorzy YATO YT-85090 zadbali szczególnie o wysoki poziom bezpieczeństwo pracy i wyposażyli pilarkę w hamulec, który uruchamiany jest dźwignią stanowiącą jednocześnie osłonę dłoni. Przesunięcie jej do przodu w przypadku odbicia pilarki natychmiast zatrzymuje łańcuch i silnik. Ponadto pilarka ma dodatkowy hamulec elektroniczny chroniący przed odbiciem (kickback) i zwiększający ochronę użytkowników przed jego negatywnymi skutkami. Oprócz tych rozwiązań w YATO znajdziemy blokadę włącznika uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie maszyny oraz zębaty zderzak stalowy służący do stabilnego oparcia jej o obrabiany materiał. Wspomniane elementy nie tylko ułatwiają pracę, ale też znacznie podwyższają jej bezpieczeństwo.

YATO_YT-82135-4

Pilarkę YATO YT-85090 wyposażono w elektronikę zabezpieczającą silnik i baterie Li-Ion przed przeciążeniem, jak też niedopuszczającą do nadmiernego rozładowania i przeładowania jej ogniw. Za pomocą 4-diodowego wskaźnika umieszczonego w akumulatorze informuje ona też o stopniu jego naładowania. W standardowym wyposażeniu pilarki mamy ładowarkę, która rozładowany do poziomu minimalnego akumulator ładuje się do pełna w czasie 90 min. Wyposażono ją w system chłodzenia baterii, który przyspiesza ładowanie.

 

Pilarka YATO YT-85090 stanowi też wzór ergonomicznego wykonania – jest doskonale wyważona, ma odpowiednio wyprofilowany uchwyt główny pokryty miękkim antypoślizgowym materiałem oraz niski poziom drgań oraz wagę (4,6 kg).
Podczas testów akumulatorowej pilarki YATO YT-85090 wykonaliśmy najpierw cięcie belki sosnowej o przekroju 12 x 12 cm. Operacja ta zajęła nam 10,99 s. Podczas testu poczuliśmy, że testowana pilarka akumulatorowa dysponuje bardzo dużym zapasem mocy. Dlatego w następnej próbie do cięcia wybraliśmy bardzo twardy czereśniowy pień o średnicy 175 mm. Przecięliśmy go w 20,18 s, a więc też bardzo szybko.

YATO_YT-82135-5

Reasumując, akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85090 to nowoczesne urządzenie o dużym zaawansowaniu technicznym i wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy. Zapewnia nam dużą wydajność pracy i z powodzeniem zastąpi hałaśliwe spalinowe pilarki łańcuchowe o mocy ok. 1 KM.

Jan Krzos, pins

Dane techniczne akumulatorowej pilarki łańcuchowej YATO YT-85090

Zasilanie akumulator Li-Ion 40 V/2,5 Ah
Prowadnica (długość) 30 cm (Oregon)
Rozmiar łańcucha 3/8” (Oregon)
Szerokość ogniwa prowadzącego 1,3 mm
Prędkość przesuwu łańcucha 11 m/s
System szybkiej wymiany łańcucha i prowadnicy +
Beznarzędziowe napinanie łańcucha +
Automatyczne smarowanie łańcucha +
Pojemność zbiornika na olej 180 ml
Funkcja Kickback oraz hamulec elektromagnetyczny +
Ciężar 4,6 kg
sam-pro-ad'data-spc=''>