TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ YATO YT-85080

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85080 zaprojektowana została głównie do użytku wokół domu, przy pracach remontowo-budowlanych lub cięciu drewna na opał oraz do pielęgnacji i okrzesywania drzew w ogrodzie. Bez problemu wykorzystamy ją w miejscach pozbawionych dostępu do zasilania sieciowego.

 

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85080 to urządzenie wchodzące w skład programu 18-woltowych bezprzewodowych elektronarzędzi ogrodowych YATO. Zaprojektowano ją do cięcia elementów drewnianych, takich jak młode drzewa, gałęzie, deski, kantówki itp. Możemy więc testowaną pilarkę wykorzystać do prac w ogrodzie, na placu budowy czy do prac wykonywanych podczas remontów itd.
YATO YT-85080 wyposażono w komutatorowy silnik prądu stałego zasilany z litowo-jonowych akumulatorów o

napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Generuje on 2500 obr./min, a więc efektywnie napędza łańcuch tnący 3/8” (szerokość ogniwa prowadzącego – 1,27 mm) poruszający się po 25-centymetrowej prowadnicy Oregon. Warto tu wspomnieć, że akumulator zasilający pilarkę łańcuchową YT-85080 może być także wykorzystany do zasilania wszystkich urządzeń z programu 18-woltowych bezprzewodowych elektronarzędzi ogrodowych YATO: nożyc do żywopłotu YT-85100, podkaszarki YT-85110 i okrzesywarki na wysięgniku YT-85120.

YATO_YT-85080-5

Aby ułatwić i przyspieszyć obsługę testowanego urządzenia, zastosowano w nim system beznarzędziowej wymiany łańcucha i prowadnicy. Jest też automatyczny układ smarowania ze zbiornikiem oleju (210 ml) i wziernikiem umożliwiającym kontrolę poziomu płynu smarującego. Konstruktorzy wyposażyli pilarkę w prosty system regulacji naciągu łańcucha za pomocą śruby nastawczej. Zadbali także o elementy zwiększające bezpieczeństwo pracy – m.in. hamulec, który uruchamiany jest dźwignią stanowiącą jednocześnie osłonę dłoni. Przesunięcie osłony do przodu w przypadku odbicia pilarki natychmiast zatrzymuje łańcuch i silnik. Nadmieniamy, że do uruchomienia pilarki konieczne jest zwolnienie hamulca.

YATO_YT-85080-4

Testowana piła ma blokadę włącznika, która uniemożliwia jej przypadkowe uruchomienie, oraz zębaty zderzak stalowy służący do stabilnego oparcia jej o cięty element. Rozwiązanie to znacznie podwyższa bezpieczeństwo pracy.
W pilarce YATO YT-85080 zastosowano elektronikę zabezpieczającą silnik i baterie Li-Ion przed przeciążeniem, jak też niedopuszczającą do nadmiernego rozładowania i przeładowania jej ogniw. Rozładowany do poziomu minimalnego akumulator ładuje się do pełna w czasie 120 min.

YATO_YT-85080-3

Inżynierowie projektujący testowane urządzenie położyli duży nacisk na wygodę obsługi. W efekcie ich zabiegów piła jest dobrze wyważona, ma ergonomiczne rękojeści, w tym główną pokrytą miękkim antypoślizgowym materiałem, odznacza się też niskim poziomem drgań oraz masą (2,9 kg).

YATO_YT-85080-2

Podczas testów akumulatorowej pilarki YATO YT-85080 wykonaliśmy najpierw typowe zadanie, czyli cięcie kantówki sosnowej o przekroju 8 x 8 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 7,05 s. W kolejnej próbie znacznie zwiększyliśmy stopień trudności zadania testowego i przed pilarką postawiliśmy belkę sosnową o przekroju 12 x 12 cm. Przecięcie jej zajęło YATO YT-85080 18,95 s. Jak widać, testowana pilarka akumulatorowa dysponuje sporym zapasem mocy, dzięki któremu zapewni nam szybki postęp prac. Brak kabla i ergonomiczna konstrukcja niewątpliwie ułatwiają operowanie urządzeniem.

YATO_YT-85080-1

Reasumując, akumulatorową pilarką łańcuchową YATO YT-85080 szybko skrócimy zbyt długie gałęzie drzewek, przetniemy deskę tarasową czy kantówkę na konstrukcję altany. Akumulatorowe zasilanie pilarki sprawia, że urządzeniem pracuje się komfortowo i cicho, nie przeszkadzając sąsiadom.

pins

Dane techniczne akumulatorowej pilarki łańcuchowej YATO YT-85080

Zasilanie akumulator Li-Ion 18 V/3.0 Ah
Prowadnica (długość) 250 mm (Oregon)
Rozmiar łańcucha 3/8” (Oregon)
Szerokość ogniwa prowadzącego 1,27 mm
Obroty 2500/min
System szybkiej wymiany łańcucha i prowadnicy +
Ciężar 2,9 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar