TEST AKUMULATOROWEJ NITOWNICY METABO NP 18 LTX BL

Niedawno do swojej oferty Metabo wprowadziło bardzo przydatne urządzenie, a mianowicie nitownicę NP 18 LTX BL. Sprawdziliśmy jej przydatność w pracach montażowych z użyciem różnych materiałów.

 

Nitowanie to technika wykonywania połączeń elementów metalowych, w tym konstrukcyjnych ze stali, za pomocą nitów. Stosowano je powszechnie do lat 40. XX w. do łączenia konstrukcji stalowych i w budowie statków. Zostały one wyparte przez technologie spawania i zgrzewania. Jednakże nitowanie nie odeszło całkowicie do lamusa historii techniki, rozpowszechniła się bowiem technika łączenia materiałów z użyciem nitów zrywalnych. Nity takie są produkowane z odpowiednio plastycznych metali lub ich stopów, głównie z aluminium, miedzi i stali

(w tym nierdzewnej). Mają postać rurki zakończonej z jednej strony łbem mającym przeważnie kształt grzybka czy stożka. W ich środku znajduje się kołek (zwany także gwoździem) zakończony kulką o średnicy niewiele większej niż wewnętrzna średnica rurki nitu. W niewielkiej odległości od zakończenia kulkowego w kołku wykonuje się przewężenie służące do jego zerwania podczas operacji nitowania. Polega ona wciągnięciu kulkowego zakończenia kołka do środka nitu z użyciem dość dużej siły. Powoduje to zgrubienie rurkowatego nitu i zaciśnięcie nim łączonych elementów, a następnie zerwanie kołka w punkcie jego przewężenia. Tak wykonane połączenie nitem zaciskane jest z dużą siłą łbem i wytłoczonym zgrubieniem jego rurki. Nity zrywalne wykorzystuje się do mocowania różnych materiałów: niezbyt grubych elementów metalowych, blach, tworzyw sztucznych, a nawet drewna czy skór. Ich niewątpliwą zaletą jest możność zastosowania w miejscach trudno dostępnych, gdzie montaż śrub jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. Warto tu też wspomnieć, że specjalne nity z uszczelkami doskonale sprawdzają się w wykonywaniu szczelnych połączeń materiałowych.

Fot. 1. Montaż nitu w nitownicy Metabo NP 18 LTX BL

 

Do aplikacji nitów zrywalnych stosuje się nitownice ręczne, pneumatyczne i elektryczne. Nitownice ręczne mają ograniczone zastosowanie ze względu na wielkość aplikowanej siły zaciskania nitu, długi czas nitowania, duże ryzyko niedokładności wykonania połączenia i zmęczenie operatora. Dlatego w przemyśle stosuje się przeważnie nitownice pneumatyczne. Doskonałą alternatywą dla nich są nitownice akumulatorowe.
Przykładem takiego urządzenia jest właśnie testowany model Metabo NP 18 LTX BL. Ma konstrukcję pistoletową i oferuje szybkość nitowania przemysłowych nitownic pneumatycznych. Wyposażony jest w cztery nasadki do nitów 2.4, 3.2, 4.0, 4.8, 5.0 i 6.0 mm. Ich zadaniem jest odpowiednie rozwarcie szczęk – tak aby kołek nitu mógł być bezproblemowo włożony w szczęki. Nasadki montuje się w stalowej tulei (głowicy) stanowiącej obudowę mechanizmu nitującego. Do przechowywania zapasowych nasadek na testowanej nitownicy Metabo NP 18 LTX BL służą trzy ich gwintowe mocowania znajdujące się na kabłąkowej osłonie dłoni. Podczas pracy są więc zawsze pod ręką. Do montażu/demontażu nasadek służy klucz nasadowy zamontowany w środku denka przeźroczystego pojemnika na zerwane kołki. Pojemnik ten znajduje się w tyle korpusu nitownicy i ma mocowanie gwintowe. Wymiana nasadek jest szybka i wygodna, a więc odbywa się bardzo sprawnie w bardzo krótkim czasie.

Fot. 2. Włożenie nitu z użyciem nitownicy do otworu wykonanego w łączonych materiałach

 

Akumulatorowa nitownica Metabo NP 18 LTX BL działa analogicznie do nitownic ręcznych i pneumatycznych. Tuleja robocza, w której znajdują się szczęki, cofając je, powoduje zaciśnięcie ich na kołku i przesunięcie go w kierunku korpusu nitownicy, czyli do środka rurki nitu. W ten sposób dokonuje się nitowanie wraz z zerwaniem kołka. Elementem oporowym jest nasadka zamocowana w głowicy urządzenia. Tuleja robocza jest pociągana z optymalną szybkością przez precyzyjny mechanizm nitownicy, w którym zintegrowano przekładnię. Napędzany jest on silnikiem bezszczotkowym. Zastosowana nowoczesna jednostka napędowa odznacza się wysoką sprawnością (80%) oraz

trwałością i generuje potężną siłę zaciskania 10.000 N (maksymalna średnica nitów aluminiowych – 6 mm).
Do zasilania nitownicy można użyć wszystkich systemowych akumulatorów litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V. Zastosowana w niej elektronika Ultra-M – jak nie raz informowaliśmy – zarządza też działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że w tylnej części akumulatorów znajduje się 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nim energii.

Fot. 3. Operacja nitowania tworzywa sztucznego z profilem stalowym nitem o średnicy 3,2 mm

 

Nitownica Metabo NP 18 LTX BL ma nie tylko nowoczesną konstrukcję napędu i mechanizmów, ale też ergonomiczną obudowę. Znajdziemy w niej kabłąkową osłonę dłoni operatora, która umożliwia bezpieczną pracę, jak też diodę LED zapewniającą dobrą widoczność miejsca nitowania. W przypadku dobrego oświetlenia miejsca pracy czy obróbki powierzchni silnie odbijających światło można ją wyłączyć. W górnej części obudowy znajduje się zaczep do pracy z balanserem lub wysięgnikiem sprężynowym. Jest też praktyczny zaczep do paska, który można zamontować z prawej lub lewej strony nitownicy.

Fot. 4. Operacja nitowania płaskownika stalowego i płyty OSB nitem o średnicy 4 mm

 

W trakcie redakcyjnych testów wykonaliśmy nitownicą Metabo NP 18 LTX BL połączenia aluminiowymi nitami zrywalnymi. Najpierw łączyliśmy elastyczne tworzywo sztuczne z profilem stalowym zamkniętym o grubości 2 mm za pomocą nitów o średnicy 3,2 mm). Jest to zadanie bardzo trudne do wykonania za pomocą śrub i wkrętów z powodu ograniczonego dostępu do środka profilu. Następnie do płaskownika stalowego o grubości 8 mm zamocowaliśmy płytę OSB o grubości 7 mm, używając aluminiowych nitów o średnicy 4 mm. W ostatniej z prób do Alucobondu o grubości 4 mm zamocowaliśmy blachę stalową o grubości 1 mm z użyciem nitów aluminiowych o średnicy 5 mm. Wszystkie operacje nitowania przebiegły bardzo sprawnie i szybko oraz bez żadnego wysiłku. W ich wyniku otrzymaliśmy estetyczne i trwałe połączenia testowych materiałów.

Fot. 5. Operacja nitowania Alucobondu i blachy stalowej nitem o średnicy 5 mm

 

Reasumując, nitownica Metabo NP 18 LTX BL to urządzenie zapewniające bardzo dużą wydajność nitowania. Doskonale nadaje się montażu przemysłowego. Jest wygodna w pracy i znacznie poręczniejsza od nitownic pneumatycznych. Używając jej, możemy łączyć bardzo różnorodne materiały: od blach stalowych czy aluminiowych po drewno czy skórę.
pins

Fot. 6., 7. i 8. Wykonane w czasie testów połączenia aluminiowymi nitami zrywalnymi

Dane techniczne akumulatorowej nitownicy Metabo NP 18 LTX BL

Napięcie zasilania18 V
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0 Ah
Średnica nitu we wszystkich materiałach2,4-5 mm
Maks. średnica nitu w aluminium6 mm
Siła nitowania10.000 N
Ciężar (z akumulatorem 5.0 Ah)2,2 kg

src="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/08/Fot_07_METABO_NP18LTXBL.jpg" alt="" width="1100" height="733" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/08/Fot_07_METABO_NP18LTXBL.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/08/Fot_07_METABO_NP18LTXBL-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/08/Fot_07_METABO_NP18LTXBL-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/08/Fot_07_METABO_NP18LTXBL-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>