TEST AKUMULATOROWEJ MŁOTOWIERTARKI YATO YT-82770

YATO YT-82770 to 18-woltowa młotowiertarka generująca udary o energii 2,0 J, a więc oferująca ten sam poziom mocy użytecznej co 600-watowe młotki kombi SDS-plus zasilane przewodowo. Sprawdziliśmy ją w standardowych zadaniach wiertarskich.

Akumulatorowa młotowiertarka YATO YT-82770 ma klasyczną konstrukcję „L” i dużą rękojeść w kształcie „D”. Akumulator jest mocowany w dolnej części obudowy silnika i tworzy z korpusem testowanego elektronarzędzia zwartą całość. Zastosowano w nim czteropolowy silnik prądu stałego o napięciu zasilania 18 V. Zapewnia on młotowiertarce za pośrednictwem 1-biegowej przekładni prędkość obrotową 0–1850/min. Z jednostką napędową współpracuje elektropneumatyczny mechanizm udarowy, za którego pośrednictwem generowane jest 0-4800 udarów/min, każdy z energią

2,0 J. W układzie napędowym testowanego elektronarzędzia zastosowano elektroniczną regulację prędkości pracy i prawe/lewe obroty. YATO YT-82770 ma trzy tryby pracy: wiercenie bezudarowe, wiercenie z udarem i podkuwanie. Zmian trybów pracy dokonuje się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Testowaną młotowiertarkę wyposażono w uchwyt SDS-plus. Osprzęt w nim mocuje się w sposób najprostszy z możliwych, co oznacza, że do montażu w gnieździe wiertła lub dłuta nie trzeba odciągać pierścienia blokującego. Narzędzie robocze wystarczy więc włożyć w uchwyt, a kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamontowanie.

Bezprzewodową młotowiertarką YATO

YT-82770 wywiercimy w betonie wiertłem SDS-plus otwór o średnicy do 18 mm. Ponieważ urządzenie ma tryb wiercenia bezudarowego i dysponuje sporymi obrotami, można nim wiercić w materiałach skrawalnych. Młotowiertarka bez problemu poradzi sobie z wykonaniem otworów o średnicach do 40 mm w drewnie i do 13 mm w stali.
Konstruktorzy marki YATO nie zapomnieli też o rozwiązaniach ułatwiających i zwiększających wygodę pracy. W testowanej młotowiertarce mamy bowiem miękkie antypoślizgowe okładziny na rękojeści głównej, rękojeść pomocniczą, którą można obracać wokół osi maszyny o 360°, oraz diodowe oświetlenie miejsca wiercenia czy podkuwania. Urządzenie waży zaledwie 2 kg, jest kompaktowe i doskonale nadaje się do wiercenia w niewygodnych pozycjach, np. ponad głową.

Źródłem energii w młotowiertarce YATO

YT-82770 są systemowe akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemności 2.0, 3.0 lub 4.0 Ah. Elektronika zastosowana w urządzeniu, ładowarce i baterii chroni jej ogniwa przed przeciążeniem, nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Marka YATO zastosowała 4-diodowy wskaźnik naładowania baterii, który znajduje się na jej obudowie.
W redakcyjnym teście praktycznym testowaliśmy młotowiertarkę YATO YT-82770 zasilaną z akumulatorów o pojemności 3.0 Ah w standardowych zadaniach udarowych i wierceniu bezudarowym. Najpierw wywierciliśmy w bloku z betonu C45 otwór o średnicy 8 mm oraz głębokości 100 mm w czasie 22,2 s. Następnie w tym samym bloczku betonowym wykonaliśmy otwór o średnicy 12 mm i głębokości 100 mm. Operacja ta trwała 26,68 s. Po zadaniach udarowych przystąpiliśmy do wiercenia bezudarowego w drewnie. W bloczku sosnowym w ekspresowym tempie 2,48 s wykonaliśmy otwór przelotowy o średnicy 10 mm i długości 60 mm.

Reasumując, akumulatorowa młotowiertarka YATO YT-82770 potwierdziła redakcyjną hipotezę, że dysponuje energią i możliwościami roboczymi młotków sieciowych o mocy 600 W.
Naszym zdaniem to lekka i ergonomiczna maszyna, która charakteryzuje się dużą wszechstronnością zastosowań i umożliwia do tego wygodną pracę.

 

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki YATO YT-82770

Napięcie zasilania 18 V
Obroty 0-1850 min-1
Częstotliwość udarów 0-4800 min-1
Energia pojedynczego udaru 2,0 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie 18/13/40 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/2.0, 3.0 lub 4.0 Ah
Waga 2,0 kg
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar