TEST AKUMULATOROWEJ MŁOTOWIERTARKI FEIN ABH 18

Dla działów utrzymania ruchu firm produkcyjnych FEIN zaproponował specjalny zestaw bezprzewodowych elektronarzędzi niezbędnych do pracy. W jego skład weszła kompaktowa akumulatorowa młotowiertarka FEIN ABH 18 umożliwiająca efektywne wykonywanie prac montażowych i instalacyjnych w halach fabrycznych.
Jej efektywność pracy sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Akumulatorowa młotowiertarka FEIN ABH 18 ma ergonomiczną konstrukcję „L” i trzy tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się na boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. W testowanym elektronarzędziu zastosowano silnik bezszczotkowy. Dla użytkownika z przemysłu to bardzo istotna informacja. Rozwiązanie to bowiem jest bezobsługowe i znacznie trwalsze od jednostek szczotkowych, gdyż z

jego konstrukcji usunięto najbardziej newralgiczne elementy: szczotki i komutator. Dzięki temu zabiegowi konstrukcyjnemu „bezszczotkowiec” zyskał zarówno na wydajności oraz sprawności (która jest o 30% wyższa), jak i na trwałości. Za ochronę antyprzeciążeniową, optymalizację i sterowanie jego pracą odpowiada elektronika mikroprocesorowa. Operator ustala prędkość obrotową oraz częstotliwość i siłę udarów młotowiertarki za pomocą włącznika spustowego odpowiednio w zakresach 0–1200 obr./min i 0–4400 uderzeń/min. W urządzeniu zastosowano pneumatyczny mechanizm udarowy, za którego pośrednictwem silnik generuje uderzenia o energii 2,0 J. Młotowiertarką FEIN ABH 18 wywiercimy w betonie otwory do 20 mm (wiertło SDS-plus) lub do 68 mm (korona SDS-plus), w stali – do 13 mm i w drewnie – do 22 mm. Elektronarzędzie wyposażono w uchwyt SDS-plus w wersji szybkomocującej.

 

Źródłami zasilania dla młotowiertarki FEIN ABH 18 są 18-woltowe akumulatory litowo-jonowe o pojemnościach 2.5 lub 5.0 Ah, wykonane w technologii FEIN SafetyCell. Gwarantuje ona niezawodną ich ochronę przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Baterie wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka. Młotowiertarką FEIN ABH 18 na jednym pełnym cyklu pracy akumulatora Li-Ion 18 V/5.0 Ah wykonamy w betonie 80 otworów o średnicy 10 mm i głębokości 75 mm.
Testowany FEIN ABH 18, jak przystało na urządzenie klasy premium, ma ergonomiczną obudowę, jest perfekcyjnie wyważony i lekki (2,3 kg bez akumulatora) oraz odznacza się niskim poziomem wibracji (12 m/s2). Jego rękojeść główna i tzw. części chwytne pokryto miękkim materiałem antypoślizgowym. Niemieccy konstruktorzy zadbali także o bezpieczeństwo pracy i wyposażyli młotowiertarkę w mechaniczne sprzęgło rozłączające napęd od wiertła w momencie jego zaklinowania. Dzięki temu wyeliminowali ryzyko bolesnego skręcenia rąk i nadmiernego przeciążenia silnika testowanego urządzenia.
Podczas redakcyjnych testów młotowiertarki FEIN ABH 18 zasilaliśmy ją systemowym akumulatorem Li-Ion 18 V/5.0 Ah. Próby rozpoczęliśmy od wiercenia udarowego w twardym betonie C45. Najpierw zastosowaliśmy 4-ostrzowe wiertło SDS-plus o średnicy 12 mm. Otwór o głębokości 200 mm powstał w czasie 35,14 s. W drugiej próbie testowej wierciliśmy za pomocą 4-ostrzowego wiertła SDS-plus o średnicy 16 mm. Otwór o głębokości 185 mm wykonaliśmy w czasie 43,44 s. Testy zakończyliśmy operacją wiercenia bezudarowego w belce sosnowej o grubości 60 mm otworu o średnicy 25 mm. Użyliśmy do tego klasycznego świdra. Zadanie wykonaliśmy błyskawicznie w 2,78 s.
Naszym zdaniem akumulatorowa młotowiertarka FEIN ABH 18 to doskonałe uzupełnienie zestawu dla służb utrzymania ruchu, w którego skład oprócz niej wchodzą bezprzewodowe elekronarzędzia: wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM18QM z zestawem akcesoriów, wiertnica magnetyczna FEIN AKBU 35 PMQ, klucz udarowy FEIN ASCD18-300 W2 i szlifierka kątowa FEIN CCG 18-125 BL. Testowana młotowiertarka zapewnia dużą wydajność wiercenia i podkuwania w elementach betonowych, kamiennych oraz wykonanych z różnych rodzajów cegieł, umożliwiając szybkie i sprawne wykonanie prac montażowych oraz instalacyjnych.
pins

 

 

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki FEIN ABH 18

Napięcie zasilania18 V
Prędkość obrotowa0-1200 min-1
Częstotliwość udarów0-4400 min-1
Energia pojedynczego udaru2,0 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie20/13/22 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.5 lub 5.0 Ah
Waga (bez baterii)2,3kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments