TEST AKUMULATOROWEJ MŁOTOWIERTARKI BOSCH GBH 180-LI PROFESSIONAL

Akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH 180-LI Professional to kompaktowe elektronarzędzie z silnikiem bezszczotkowym (brushless). Urządzenie dysponuje wysoką energią udarową i z powodzeniem zastępuje popularne urządzenia sieciowe.

Źródłem wysokiej mocy w akumulatorowej młotowiertarce Bosch GBH 180-LI Professional, zasilanej prądem stałym o napięciu 18 V, jest nowej generacji silnik bezszczotkowy. Rozwiązanie to jest nie tylko bezobsługowe, co wynika z braku komutatora i szczotek, które – jak wiadomo – okresowo należy wymieniać, ale gwarantuje także o 20% większą wydajność w stosunku do poprzedniej generacji akumulatorowej młotowiertarki GBH 180-LI wyposażonej w jednostkę komutatorową. Przypominamy, że zastosowany w testowanej akumulatorowej młotowiertarce Bosch GBH
180-LI Professional silnik bezszczotkowy odznacza się wysoką sprawnością (ok. 80%), co jest konsekwencją wyeliminowania strat energii na skutek iskrzenia pomiędzy szczotkami a komutatorem. Dzięki temu m.in. znacznie wydłużono czas pracy omawianego elektronarzędzia na jednym ładowaniu akumulatora. W stosunku do poprzedniego modelu wyposażonego w silnik komutatorowy prądu stałego czas pracy na jednym ładowaniu zwiększył się o 20%. Za sterowanie pracą, w tym ochronę antyprzeciążeniową, testowanego modelu Bosch GBH 180-LI Professional odpowiada zaawansowana elektronika mikroprocesorowa. Operator płynnie dobiera prędkość obrotową wrzeciona za pomocą włącznika spustowego w zakresie 0-1800 obr./min oraz częstotliwość udarów od 0 do 0-4550/min. Co ważne, urządzenie dysponuje takim samym zakresem obrotów także w przypadku pracy w lewo, co jest szczególnie ważne podczas operacji demontażowych.
Silnik w akumulatorowej młotowiertarce Bosch GBH 180-LI Professional współpracuje z pneumatycznym mechanizmem udarowym i za jego pośrednictwem generuje udary o energii 2,0 J (poprzedni model z silnikiem szczotkowym dysponował 1,7 J). Testowane urządzenie oferuje 3 tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie. Wywiercimy nim otwory do 13 m w stali, do 30 mm w drewnie i do 20 mm w betonie (optymalny zakres: 6-10 mm). W elektronarzędziu zastosowano uchwyt SDS-plus w wersji szybkomocującej. Oznacza to, że montaż odbywa się jedynie przez wsunięcie narzędzia (wiertła, korony itd.) w uchwyt, a rozlegające się wtedy kliknięcie informuje o prawidłowym zamocowaniu osprzętu.
Kolejnym ważnym rozwiązaniem zastosowanym w akumulatorowej młotowiertarce Bosch GBH 180-LI Professional jest mechaniczne sprzęgło, które rozłącza napęd od wiertła lub korony w przypadku ich zakleszczenia. Zwiększa ono bezpieczeństwo pracy elektronarzędziem, gdyż nie dopuszcza w takich wypadkach do sytuacji nadwyrężenia dłoni, a w skrajnych przypadkach do wyrwania maszyny z rąk użytkownika, które często jest przyczyną bolesnych urazów.
Testowana młotowiertarka Bosch GBH 180-LI Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, może być zasilana wydajnymi akumulatorami należącymi do Flexible Power System z linii GBA oraz ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Mamy do dyspozycji baterie o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0, 6.0, 8.0 i 12.0 Ah. Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano wysokiej jakości ogniwa Li-Ion i takie innowacyjne technologie, jak aktywne chłodzenie COOLPACK czy Electronic Cell Protection (ECP) zapewniające kompleksową ochronę przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. O poziomie naładowania boschowskich akumulatorów informują diodowe wskaźniki. Testowany egzemplarz na swoim wyposażeniu miał dwa akumulatory GBA 18 V/4.0 Ah. Nadmieniamy, że na jednym ładowaniu akumulatora GBA 18 V/4.0 Ah testowaną młotowiertarką Bosch GBH 180-LI Professional wywiercimy o 20% więcej otworów niż modelem poprzedniej generacji.
Pod względem ergonomii reprezentuje ona jeden z najwyższych poziomów dostępnych obecnie na rynku. Model posiada konstrukcję „L”, rękojeść główną pokrytą miękką antypoślizgową okładziną (tzw. „soft grip”) i uchwyt dodatkowy, który możemy ustawiać pod dowolnym kątem z zakresu 0-360°. Urządzenie ma kompaktowe wymiary i niską masę (bez baterii – 2,3 kg, z akumulatorem GBA 18 V/4.0 Ah – 2,9 kg) oraz jest doskonale wyważone. Dzięki temu praca nim jest wygodna i niemęcząca. Inżynierowie z Boscha nie zapomnieli też o wyposażeniu go w diodę LED służącą do oświecania miejsca pracy.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 180-LI Professional

Podczas
wykonanych prób testowych dokonaliśmy wszechstronnego sprawdzenia możliwości roboczych bezprzewodowej młotowiertarki Bosch GBH 180-LI Professional, zasilając ją akumulatorem GBA 18 V/4.0 Ah. Testy rozpoczęliśmy od wiercenia udarowego w twardym betonie klasy C40/45. Otwór o średnicy 16 mm i głębokości 190 mm powstał w 50,17 s, zaś mający wymiary 20 x 220 mm – w 122,03 s. Akumulatorową młotowiertarkę Bosch GBH 180-LI Professional sprawdziliśmy też w bardzo trudnym teście wiercenia udarowego w betonie zbrojonym klasy C40/45, przewiercając 4-ostrzowym wiertłem Bosch SDS-plus-5X przez pręt stalowy o średnicy 12 mm. Zadanie to wykonaliśmy sprawnie w 192,43 s. Następnie w twardym granicie wywierciliśmy udarowo w 55,02 s otwór o średnicy 12 mm i głębokości 180 mm. Próby wiercenia udarowego zakończyliśmy sprawnym (106,18 s) wykonaniem w betonie klasy C20 koroną SDS-plus 65 mm otworu o głębokości 53 mm i następnie przeszliśmy do testów wiercenia bezudarowego. Rozpoczęliśmy je od szybkiego (4,48 s) wykonania świdrem w belce sosnowej otworu o średnicy 32 mm i głębokości 140 mm.
Następnie z użyciem otwornicy z uzębieniem HM w płycie OSB o grubości 1,75 cm wywierciliśmy w ekspresowym tempie otwór przelotowy o średnicy 40 mm. Testy wiercenia bezudarowego zakończyliśmy sprawdzeniem wydajności wykonywania otworów w stali. Dzięki – naszym zdaniem – szybkim obrotom, wynoszącym 1800/min, otwór przelotowy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm powstał w 59,06 s. W kolejnych dwóch próbach akumulatorową młotowiertarkę Bosch GBH 180-LI Professional sprawdziliśmy w operacjach montażowych i demontażowych. Najpierw błyskawicznie zamocowaliśmy w belce sosnowej wkręt ciesielski 8 x 200 mm, co zajęło nam 2,04 s. Jeszcze szybciej (1,36 s) w następnym teście zdemontowaliśmy z deski dębowej wkręt 6 x 90 mm. Testy redakcyjne zakończyliśmy sprawnie (19,16 s) wykonaną operacją wbijania gwoździ 8 x 250 mm w belkę sosnową, co pokazało, że akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 180-LI Professional możemy z powodzeniem użyć do podkuwania.
Pod względem wygody pracy i łatwości operowania akumulatorowa młotowiertarka GBH 180-LI Professional reprezentuje najwyższy poziom na rynku, do którego Bosch Professional przyzwyczaił już wiele lat temu użytkowników elektronarzędzi. Nie byliśmy więc tym zaskoczeni i przyjęliśmy to jako standard obowiązujący u niemieckiego producenta.
Reasumując, akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH 180-LI Professional zapewnia bardzo szybkie wykonanie trudnych zadań na budowie lub podczas remontu. Jest urządzeniem ergonomicznym, łatwym i wygodnym operowaniu oraz wyposażonym w innowacyjny silnik bezszczotkowy, a do tego dostępnym w korzystnej cenie podobnych urządzeń napędzanych jednostkami szczotkowymi.

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 180-LI Professional

Napięcie zasilania 18 V
Maks. prędkość obrotowa 1800 min-1
Maks. częstotliwość udarów 4550 min-1
Energia pojedynczego udaru 2,0 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie 20/13/30 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Waga zgodnie z EPTA-Procedure 01:2014 w zależności od zastosowanego akumulatora 3,1-4,0 kg

 

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar