TEST AKUMULATOROWEJ GWOŹDZIARKI GRAPHITE 58G081

W br. marka GRAPHITE wprowadziła na rynek akumulatorową gwoździarkę 58G081. Ma ona rozszerzoną funkcjonalność, gdyż możemy nią wbijać zarówno gwoździe, jak i zszywki.

GRAPHITE 58G081 to elektronarzędzie akumulatorowe o stosunkowo niewielkich wymiarach i masie oferujące funkcjonalności gwoździarek oraz zszywaczy pneumatycznych. Testowany sprzęt przystosowano do wbijania gwoździ o zszywek o maksymalnych długościach odpowiednio 50 oraz 40 mm. Ma on więc rozszerzą funkcjonalność, bo dostępne na rynku tego typu urządzenia dostosowane są do montażu albo zszywek, albo gwoździ (sztyftów). W przypadku testowanego

sprzętu łączniki te automatycznie podawane są do głowicy urządzenia z magazynka o pojemności do 100 sztuk. Magazynek obsługuje się beznarzędziowo, co ułatwia jego szybkie ładowanie i opróżnianie.
W gwoździarce GRAPHITE 58G081 zastosowano pneumatyczny, tłokowy mechanizm wbijający gwoździe/zszywki napędzany komutatorowym silnikiem elektrycznym prądu stałego o napięciu zasilania 18 V. Pracuje on czysto i ekologicznie oraz praktycznie bezodrzutowo. Nie powoduje hałasu i nie wydziela spalin jak gwoździarki gazowe.
Posługiwanie się testowanym sprzętem jest wyjątkowo proste. Sterowanie pracą narzędzia sprowadza się właściwie do wybrania przełącznikiem suwakowym znajdującym się nad magazynkiem jednego z dwóch trybów pracy: wbijanie pojedyncze lub seryjnie. Wbijanie w trybie pojedynczym wykonuje się przez wciśnięcie włącznika spustowego i jednoczesne dociśnięcie noska gwoździarki do łączonych materiałów. Natomiast w trybie seryjnym dociska się tzw. nosek urządzenia do łączonego elementu, przy czym jego włącznik musi być wciśnięty. Korzystając z tego trybu, możemy wykonać 100 operacji wbijania gwoździ/zszywek na minutę (średnia ich liczba to 60). Głębokość wbijania ustawia się śrubą regulacyjną znajdującą się nad wspomnianym noskiem. Gwoździarka wyposażona jest w mechaniczne zabezpieczenie przed strzałem w powietrze, które umożliwia wyłącznie wbijanie zszywek/gwoździ w przypadku dociśnięcia noska do łączonych elementów. W urządzeniu zastosowano także kontrolną diodę LED, która informuje o zaciętej zszywce (miga wtedy na czerwono), niskim poziomie energii akumulatora (świeci na czerwono), przegrzaniu napędu (miga na zielono) i braku zszywek/gwoździ (świeci na zielono). W konstrukcji omawianego sprzętu nie mogło zabraknąć dwóch diod LED do oświetlania miejsca montażu, ułatwiających pracę w źle oświetlonych pomieszczeniach.


Do zasilania gwoździarki 58G081 możemy wykorzystać wszystkie systemowe litowo-jonowe akumulatory Li-Ion Energy+ o pojemności 2.0, 4.0 lub 6.0 Ah stosowane w bezprzewodowych elektronarzędziach GRAPHITE. Jak już nie raz informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu Energy+ zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) i nadmiernym rozładowaniem oraz tzw. przeładowaniem oraz wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania.


Podczas redakcyjnych testów gwoździarki GRAPHITE 58G081 zasilaliśmy ją akumulatorem Li-Ion Energy+ o pojemności 4.0 Ah. Wbijaliśmy gwoździe 50 i 40 mm w elementy z drewna sosnowego oraz dębowego, dokonując ich połączenia z tkaniną obiciową, płytą OSB (grubość 9 mm) i listwą sosnową o grubości 10 mm. Wykonaliśmy 50 prób takich połączeń. W czasie testów gwoździarka działała niezawodnie i w 100% pewnie. Nie odnotowaliśmy też pustych „strzałów”. Narzędzie umożliwia dokładną punktową pracę i precyzyjne ustawienie głębokości wbijania, co oznacza uzyskanie wysokiej jakości montażu. Załadowanie do niego gwoździ/zszywek jest czynnością bardzo łatwą i szybką do wykonania, praktycznie nie spowalniającą prowadzonych prac.
Reasumując redakcyjne testy, akumulatorowa gwoździarka GRAPHITE 58G081 to urządzenie niezawodne oraz dokładne i efektywne w pracy. Ważną jego cechą jest ekologiczność i ekonomiczność eksploatacji oraz wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

pins

Dane techniczne akumulatorowej gwoździarki GRAPHITE 58G081

Napięcie zasilania18 V
Długość obsługiwanych gwoździ/zszywek50/40 mm
Maks. szybkość wbijania gwoździ lub zszywek100 szt./min 
Średnia szybkość wbijania gwoździ lub zszywek60 szt./min 
Pojemność magazynka100 szt.
Tryby pracywbijanie seryjne i pojedyncze 
Waga bez akumulatora2,7kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments