TEST AKUMULATOROWEJ FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ MAKITA DRT50

Makita DRT50 to pierwsza na świecie akumulatorowa frezarka górnowrzecionowa i do tego urządzenie o modułowej konstrukcji. Te powody są wystarczające, aby bardzo dokładnie przyjrzeć się tej maszynie.

 

Sercem akumulatorowej frezarki górnowrzecionowej jest napęd, na którym montuje się różne stopy robocze: okrągłą, kwadratową, umożliwiającą frezowanie poprzez zagłębienie frezu oraz służącą do frezowania przy krawędzi. Najpierw opowiemy o napędzie. Wyposażono go w wytrzymałą obudowę ze stopu aluminiowego, w której mieści się silnik bezszczotkowy zasilany z akumulatorów Li-Ion o napięciu 18 V i podzespoły mechaniczne. Jednostka napędowa generuje elektronicznie regulowane obroty wynoszące 10.000-30.000/min. Ich wartość zmienia się 5-pozycyjnym pokrętłem. Na kolejnych 5 ustawieniach mamy

więc do dyspozycji następujące prędkości obrotowe: 10.000, 15.000, 20.000, 25.000 i 30.000 min-1. Elektronika frezarki stabilizuje też prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem i zapewnia łagodny rozruch silnika, eliminując szarpnięcie powstające podczas jego startu. Kolejne jej funkcje to zabezpieczenie antyprzeciążeniowe silnika oraz optymalizacja poboru energii i ochrona ogniw litowo-jonowych baterii przed przegrzaniem, przeciążeniem oraz nadmiernym rozładowaniem. Informuje ona również za pomocą 3-diodowego wskaźnika o poziomie naładowania akumulatora. Frezarkę można zasilać systemowymi bateriami Li-Ion Makity o napięciu 18 V i pojemnościach: 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Mocuje się je w gnieździe znajdującym się w górnej części napędu. Włącznik główny urządzenia ma blokadę załączenia, zabezpieczającą frezarkę przed przypadkowym włączeniem. Aby włączyć urządzenie należy je najpierw odblokować przyciskiem i następnie nacisnąć włącznik główny. Odblokowanie sygnalizuje zapalenie diody LED oświetlające pole obróbki.

DRT50_im_111_orig

Frezy montuje się w napędzie w standardowym uchwycie narzędziowym, czyli tulei zaciskowej. Frezarka przystosowana jest do obsługi tulei o czterech różnych średnicach: 6 mm, 8 mm, 1/4” i 3/8”. Osprzęt wymienia się bardzo wygodnie z użyciem klucza i blokady wrzeciona. Pracę frezarką ułatwia wspomniana dioda LED, która oświetla pole obróbki.

Makita_DRT50_int-7Makita_DRT50_int-6

W zestawie podstawowym frezarki górnowrzecionowej Makita DRT50 z napędem dostajemy stopę podstawową z okrągłą podstawą i 1-milimetrową regulacją głębokości, w której można zamontować prowadnicę równoległą i krawędziową. Taki zestaw pozwala wykonywać podstawowe operacje, w tym też frezowanie krawędzi. Można go doposażyć w wygodny dwa zespolone 2-stronne uchwyty. Stopę podstawową mocuje się do modułu napędowego za pomocą zwykłej klamry zaciskowej. W jej miejsce można zamocować trzy inne stopy, które stanowią dodatkowe wyposażenie frezarki. Pierwsza z nich jest kątową odmianą stopy podstawowej mającą podstawę kwadratową. Wyposażona jest też w 1-milimetrową regulację głębokości frezowania i przeznaczona głównie do frezowania kątowego w zakresie -30 do +45°.

Makita_DRT50_int-3

Druga stopa umożliwiająca pionowe zagłębianie frezu w materiał to stopa, o której można powiedzieć, że ma klasyczną konstrukcję. Jest ona bowiem najczęściej wykorzystywana we frezarkach górnowrzecionowych. Jest też funkcjonalnie najbardziej rozbudowana. Znajdziemy w niej 1-milimetrową regulację głębokości frezowania z dźwignią blokady i trójstopniowym rewolwerowym ogranicznikiem głębokości. Za precyzyjny ustawienie zagłębienia frezu odpowiada z kolei śruba nastawcza ze zintegrowaną podziałką. Jeden pełny obrót pokrętła zmienia wysokość frezu o 1 mm, a dzięki skali głębokość ta jest ustawiana z dokładnością 0,1 mm.

Makita_DRT50_int-5Makita_DRT50_int-4

Ważnym elementem wspomnianego rewolwerowego ogranicznika głębokości, który wykorzystuje się podczas 3-fazowego głębokiego frezowania, są śruby. Można nimi dokładnie regulować poziom zagłębienia frezu we wszystkich trzech fazach obróbki. Stopa „klasyczna” jest też przystosowana do montażu prowadnicy równoległej,

jak też do współpracy z szyną prowadzącą.

 

Trzecią z kolei jest tzw. stopa boczna, która pozwala frezować w stałej odległości 18,5 mm od boku obrabianych elementów, np. wzdłuż ścianki szuflady lub w jej narożnikach. W przypadku używania stóp podstawowej, kątowej i bocznej maszynę obsługuje się jedną ręką. Akcesoria te mają uchwytne powierzchnie pokryte miękką wykładziną.

Makita_DRT50_int-2

Do frezarki i jej stóp Makita oferuje szeroki wybór osprzętu precyzującego i ułatwiającego pracę. Mamy więc wspomniane prowadnice równoległe i szyny prowadzące, jak też prowadnice boczne, adaptery do usuwania pyłu i podłączenia odkurzacza przemysłowego, uchwyty, stopy stabilizujące, tuleje kopiujące itp.  Akumulatorowa frezarka górnowrzecionowa Makita DRT50 jest to więc rozbudowany system narzędziowy umożliwiający dokładne frezowanie elementów drewnianych i drewnopochodnych oraz obróbkę frezarską ich krawędzi.

 

Testując bezprzewodową frezarkę Makita DRT50 w redakcyjnym warsztacie, wykonaliśmy wiele prób frezowania. Obrabialiśmy krawędzie, wykonywaliśmy wpusty i wręgi, używając do tego frezów palcowych i profilowych z łożyskowymi ogranicznikami zgłębienia oraz tulei kopiującej i prowadnicy równoległej oraz krawędziowej. Korzystaliśmy też ze stopy podstawowej i szablonu do wycinania okręgu. Podczas testowych operacji naszą uwagę zwróciły przede wszystkim łatwość i stabilność prowadzenia frezarki po materiale (m.in. dzięki zastosowaniu poślizgowych nakładek z tworzywa sztucznego) i możność dokładnej obróbki (dzięki regulacjom wszystkich parametrów frezowania). Jeśli chodzi o jakość krawędzi po obróbce, nie mamy żadnych zastrzeżeń. W skali 10-stopniowej oceniamy ją na 10. Frezarka więc zapewnia wysoką jakość frezowania i pod względem wydajności niczym się nie różni od maszyn zasilanych przewodowo. Jest ona od nich wygodniejsza, bo pozbawiona kabla przeszkadzającego w pracy.

 

Dane techniczne akumulatorowej frezarki górnowrzecionowej Makita DRT50

Napięcie zasilania/pojemność akumulatorów 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Obroty na biegu jałowym 10.000-30.000/min
Głębokość frezowania 0-35 mm
Głębokość wycinania 0-40 mm
Uchwyt narzędziowy tuleja o średnicy 6 lub 8 mm
Wymiary (długość całkowita) 134 mm
Waga z akumulatorem Li-Ion 18 V/5.0 Ah 2,1 kg

 

Podsumowanie testu akumulatorowej frezarki gornowrzecionowej Makita DRT50

W trakcie testów bezprzewodowej frezarki Makita DRT50 wielokrotnie ją przezbrajaliśmy. Pozytywne wrażenie na nas zrobił system jej obsługi i przygotowania do pracy. Pozwala on szybko i łatwo montować/demontować poszczególne stopy. Frezy wymienia się też bardzo sprawnie. Pomocne w tym jest szybkie rozłączenie korpusu i stóp, gdyż daje pełny dostęp do tulei zaciskowej. Jak wiadomo, Jest on utrudniony w przypadku niemodułowych frezarek. Warto tu odnotować, że testowana stopa podstawowa umożliwia szybką nastawę zagłębienia frezu z dokładnością do 1 mm. Służy do tego podziałka znajdująca się na korpusie napędowym frezarki. Jak wiadomo, dokładność 1 mm jest wystarczająca przy większości prac wykonywanych w materiałach drewnianych.

 

Reasumując, akumulatorowa frezarka górnowrzecionowa Makita DRT50 to faktycznie profesjonalny wieloelementowy system frezarski o dużej uniwersalności. Używając go, będziemy frezować bezpiecznie, precyzyjnie i szybko i przy tym uzyskamy krawędzie o wysokiej dokładności i jakości powierzchni.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar