TEST AKUMULATOROWEGO WIELOFUNKCYJNEGO NARZĘDZIA OSCYLACYJNEGO GRAPHITE 58G013 ENERGY+

W br. marka GRAPHITE wprowadziła na rynek akumulatorowe wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne 58G013 z linii ENERGY+ zwane też skrótowo multi-cutterem lub multi-toolem. Elektronarzędzie to niedawno przetestowaliśmy w redakcyjnym warsztacie, sprawdzając jego użyteczność.

Akumulatorowe wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne GRAPHITE 58G013 z linii ENERGY+ w swojej pracy generuje cykliczny ruch obrotowy w obie strony o niewielkim przesunięciu kątowym. Jego zasada działania jest więc inna od zasady pracy klasycznie skonstruowanych szlifierek oscylacyjnych/mimośrodowych, które wykorzystują ruch oscylacyjny generowany przez mimośród. Oscylacja mimośrodowa doskonale nadaje się do szlifowania,

nie może być jednak zastosowana do cięcia ze względu na nieliniowy charakter ruchu. Natomiast oscylację osiową można zastosować do wykonywania obu typów operacji. W przypadku testowanego multi-toola GRAPHITE 58G013 wrzeciono wykonuje cykliczne obroty w prawo i lewo, przy czym ich przesunięcie mieści się w granicach niewielkiego kąta wynoszącego 3°. Stąd tzw. kąt oscylacji testowanego urządzenia wynosi ±1,5°, zaś amplituda – wspomniane 3°.
W akumulatorowym multi-toolu GRAPHITE 58G013 zastosowano komutatorowy silnik prądu stałego o napięciu 18 V oraz sterowanie elektroniczne szybkością pracy w zakresie 5000 do 20.000 oscylacji/min. Służy do tego 6-stopniowa regulacja oscylacji za pomocą wygodnego w obsłudze pokrętła. Testowane urządzenie ma beznarzędziowy system wymiany osprzętu. Dźwignię umieszczoną w górnej części głowicy odchylamy do przodu elektronarzędzia. Następuje wtedy zwolnienie blokady osprzętu, co pozwala na jego demontaż. Montaż odbywa się odwrotnie – po umieszczeniu osprzętu w uchwycie odchylamy dźwignię do tyłu elektronarzędzia, co powoduje jego zablokowanie i gotowość do pracy. Kątowa pozycja osprzętu może być zmieniana w zakresie ok. 240°. W tym celu należy zwolnić dźwignią blokadę uchwytu i obrócić akcesorium o najbardziej odpowiedni dla nas kąt z podanego zakresu. Co ważne, do obsługi mechanizmu mocującego nie musimy używać siły, do czego często jesteśmy zmuszeni w przypadku wielu maszyn konkurencyjnych. Jak widać, wymiana osprzętu w GRAPHITE 58G013 jest bardzo prosta i łatwa.

Akumulatorowym narzędziem wielofunkcyjnym GRAPHITE 58G013 pracuje się wygodnie i swobodnie się operuje. Obwód obudowy jest niewielki i dlatego urządzenie podczas pracy może być z powodzeniem trzymane jedną ręką. Wygodny oraz pewny chwyt gwarantują miękkie gumowe okładziny oraz rękojeść dodatkowa, którą możemy zamocować po lewej lub prawej stronie głowicy. Jej wykorzystanie jest pewnym novum i unikalną cechą GRAPHITE’a 58G013, gdyż konkurencyjne maszyny nie są w nią wyposażane. Naszym zdaniem znacznie zwiększa ona precyzję pracy, o czym przekonaliśmy się podczas testów. Umożliwia ona więc pewne operowanie multi-toolem oraz doskonale sprawdza się podczas szlifowania, jak też dokładnego cięcia. Pracę ułatwiają też dwie diody LED zamontowane w głowicy, które oświetlają pole obróbki. W zestawie z elektronarzędziem dostajemy również adapter do odsysania pyłu. Umożliwia on podłączenie odkurzacza i pracę w czystym środowisku podczas szlifowania – to kolejna ważna cecha GRAPHITE’a 58G013. Dla wielu tego typu maszyn adapter do odsysania jest niedostępny lub stanowi dodatkową opcję, za którą trzeba zapłacić.

Testowany multi-cutter zasilany jest systemowymi 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi Energy+ o pojemności 2.0 lub 4.0 Ah. Podczas prób testowych urządzenie zasilaliśmy z kompaktowej baterii o pojemności 2.0 Ah. Jak już wiele razy informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu Energy+ zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) i nadmiernym rozładowaniem oraz tzw. przeładowaniem, są też wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania.
Warto tu wspomnieć, że w ofercie marki GRAPHITE znajduje się duża gama akcesoriów do wielofunkcyjnych narzędzi oscylacyjnych. Np. wraz z testowanym narzędziem dostajemy trójkątną stopę szlifującą 80 x 80 x 80 mm oraz dwa brzeszczoty do cięcia wgłębnego. Możemy też w nim stosować

osprzęt innych producentów pod warunkiem, że ma on kompatybilny uchwyt. Na rynku istnieje kilka konkurencyjnych standardów mocowania i dostępne akcesoria nie pasują do wszystkich oferowanych modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Dlatego podczas zakupu akcesoriów należy sprawdzić, czy pasują do GRAPHITE’a.

Podczas redakcyjnych testów multi-cuttera GRAPHITE 58G013 wykonaliśmy trzy rodzaje standaryzowanych przez nas prób. W pierwszej wycinaliśmy za pomocą brzeszczotu do cięcia wgłębnego rząd złożony z czterech drewnianych kołków o średnicy 8 mm zamontowanych w desce sosnowej. Wycinaliśmy je przy powierzchni deski. GRAPHITE’owi 58G013 wykonanie tego zadania zajęło 4,96 s. W drugiej próbie przecinaliśmy stalową śrubę o średnicy 6 mm za pomocą brzeszczotu segmentowego BiM. Urządzenie wykonało tę operację w 22 s. W trzeciej usuwaliśmy lakiero-bejcę z deski sosnowej na powierzchni 231 cm2 (11 x 21 cm) za pomocą papieru ściernego o granulacji P60 zamocowanego na trójkątnej stopie (długość boku – 80 mm) znajdującej się w wyposażeniu testowanego elektronarzędzia. Operacja oczyszczania deski trwała 164,28 s i przebiegała bardzo czysto dzięki adapterowi do odsysania pyłu.
Reasumując, wielofunkcyjne narzędzie GRAPHITE 58G013 działa bardzo efektywnie i można nim osiągnąć dużą wydajność pracy. Jest ciche, praktycznie całkowicie pozbawione wibracji, a przy tym bardzo przyjazne w obsłudze, głównie dzięki zastosowaniu beznarzędziowego systemu wymiany osprzętu. Co ważne, można nim pewnie i bardzo dokładnie operować, gdyż wyposażone jest w rękojeść dodatkową.

pins

Dane techniczne wielofunkcyjnego narzędzia oscylacyjnego GRAPHITE 58G013

Rodzaj/napięcie zasilania /pojemność akumulatora Li-Ion/18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość oscylacji 5000-20.000 min-1
Kąt/amplituda oscylacji 1,5°/3°
Waga 1,8 kg
Mocowanie osprzętu beznarzędziowe
Regulacja elektroniczna szybkości pracy +
Rękojeść dodatkowa +

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar