TEST AKUMULATOROWEGO STRUGA MAKITA DKP181

Najnowszy strug akumulatorowy Makita DKP181 kryje w sobie najnowsze rozwiązania technologiczne. Są wśród nich bezszczotkowy silnik i Auto-start Wireless System (AWS), który umożliwia współpracę testowanego elektronarzędzia z odkurzaczami przemysłowymi Makita za pośrednictwem łączności bluetooth 4.1.

Strugi elektryczne w przypadku Makity to elektronarzędzia szczególne. Japońska firma rozpoczęła swoją działalność 105 lat temu i przez wiele lat zajmowała się naprawą oraz sprzedażą silników elektrycznych. W 1958 roku skonstruowała pierwsze swoje elektronarzędzie, ręczną strugarkę, i ta właśnie maszyna zapoczątkowała pełną sukcesów obecność

japońskiego producenta na światowym rynku elektronarzędziowym. Nie dziwi więc fakt, że inżynierowie z Makity z wielkim pietyzmem przystąpili do konstrukcji najnowszego akumulatorowego struga DKP181 klasy 18 V. Wyposażyli go bowiem we wszystkie nowoczesne rozwiązania, które wspomagają pracę tego typu sprzętu. I tak w testowanym akumulatorowym strugu Makita DKP181 mamy wysokosprawny bezszczotkowy silnik typu BLDC sterowany przez zaawansowaną elektronikę mikroprocesorową. Wykorzystuje ona Automatic Torque Drive Technology (technologia ADT), która automatycznie dostosowuje prędkość oraz moment obrotowy podczas pracy do chwilowego zapotrzebowania elektronarzędzia. Dzięki tej technologii strug Makita DKP181 pracuje w dwóch trybach: wysokiej prędkości lub wysokiego momentu. Są one zmieniane automatycznie w zależności od wielkości obciążenia. W przypadku niskiego – strug działa w trybie wysokiej prędkości i jego głowica obraca się szybciej; natomiast w przypadku dużego obciążenia – w trybie wysokiego momentu i jego noże strugają wtedy z dużą siłą. O aktualnie włączonym trybie informuje operatora wskaźnik diodowy znajdujący się obok wskaźnika naładowania akumulatora. Gdy świeci na zielono, strug działa w trybie wysokiego momentu. Jeśli nie świeci – w trybie wysokiej prędkości. Wskaźnik ten informuje też operatora o nadmiernym przeciążeniu – w takim wypadku miga na zielono. W przypadku nadmiernego przeciążenia elektronika struga wyłączy go, chroniąc silnik i ogniwa Li-Ion akumulatora przed negatywnymi skutkami przegrzania.

Strug Makita DKP181 zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V. Możemy więc w nim stosować systemowe litowo-jonowe akumulatory Makity o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Testowane urządzenie ma klasyczną konstrukcję mechaniczną – silnik bezszczotkowy napędza za pośrednictwem przekładni paskowej głowicę strugającą, nadając jej obroty wynoszące 12.000/min. W głowicy znajdują się dwa noże skrawające. Takie rozwiązanie w połączeniu z bezszczotkowym napędem wykorzystującym technologię ADT zapewnia wysoką precyzję i wydajność strugania różnych gatunków drewna – miękkich i twardych. Do strugania twardego drewna Makita oferuje noże z węglików spiekanych, zaś do miękkiego – wykonane ze stali szybkotnącej HSS. Głębokość strugania reguluje się co 0,1 mm w zakresie 0-3 mm za pomocą śruby nastawczej z wygodnym pokrętłem regulacyjnym i podziałki pozwalającej dokładnie dobrać ten parametr pracy. O dokonanym ustawieniu informuje operatora kliknięcie mechanizmu regulacyjnego. W przypadku testowanego urządzenia szerokość strugania wynosi 82 mm, a więc jest taka sama jak w przypadku większości strugów przewodowych i bezprzewodowych dostępnych na rynku.

Stopa struga Makita DKP181 wykonana została z lekkiego i trwałego stopu aluminium. Trzy specjalne rowki umieszczone w przedniej, ruchomej części stopy pozwalają strugiem fazować krawędzie na różną głębokość. Na końcu stopy umieszczona jest tzw. stopka parkująca. Chroni ona przed uszkodzeniem strug i powierzchnię, na której został pozostawiony. Należy tu też wspomnieć o specyficznym sposobie montażu ruchomej stopy do korpusu maszyny. Jej aluminiową podstawę oddziela od obudowy piankowa przekładka. To proste rozwiązanie w znacznym stopniu redukuje wibracje przenoszone na dłonie użytkownika. Strug przystosowany jest do współpracy z akcesoriami dodatkowymi, m.in. z prowadnicą równoległą i

ogranicznikiem wręgowania do 25 mm.

Strug Makita DKP181 ma też ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść główną z okładziną antypoślizgową. Zapewnia ona pewny oraz wygodny chwyt i dokładne prowadzenie urządzenia po obrabianym materiale. W uchwycie zintegrowano włącznik główny z przyciskiem bezpieczeństwa uniemożliwiającym przypadkowe włączenie testowanego struga – oba w zasięgu palców wskazującego i kciuka. Z prawej i lewej strony urządzenia znajdują się dwa alternatywne przyłącza węża odkurzacza przemysłowego, którego zadaniem jest odciąganie wiórów powstających podczas strugania. Króćce te nie wyczerpują jednak możliwości współpracy struga Makita DKP181 z odkurzaczami przemysłowymi. Zastosowano w nim bowiem Auto-start Wireless System (AWS), który umożliwia za pomocą technologii Bluetooth 4.1 zdalne uruchamianie i wyłączanie odkurzaczy bezprzewodowych Makita DVC864L, DVC154, DVC265 i DVC665 lub dowolnego przewodowego produkowanego przez japońską firmę oraz większości pozostałych odkurzaczy sieciowych wyposażonych w tzw. gniazdo zanikowe. Do współpracy z odkurzaczami przewodowymi służy adapter Makita WUT02, który kablem podłącza się do ich gniazdka elektrycznego. Podobnie jak bezprzewodowe elektronarzędzia Makity jest on wyposażony w elektroniczny moduł, który umieszcza się w gnieździe układu łączności bezprzewodowej tych urządzeń. Współpracujące z adapterem elektronarzędzia muszą być z nim sparowane, zaś odkurzacz przewodowy ustawiony w tryb auto, aby możliwe było uruchamianie i wyłączanie nimi tego urządzenia. Efekt działania systemu AWS zastosowanego w strugu Makita DKP181 jest identyczny z efektem działania automatyki uruchamiania/zatrzymywania przemysłowych odkurzaczy za pośrednictwem elektronarzędzi podłączonych do nich przewodem zasilającym. Dzięki systemowi AWS współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych Makita z odkurzaczami przemysłowym niczym się nie różni od współpracy sprzętu przewodowego.

Redakcyjne testy akumulatorowego struga Makita DKP181

W ich ramach wszechstronnie sprawdziliśmy możliwości robocze struga Makita DKP181, skupiając się głównie na ocenie, efektywności, dokładności i jakości jego pracy. Najpierw w bloczku sosnowym w 6 przejściach, strugając na głębokość 3 mm, wykonaliśmy wręgę 1,8 x 8,2 x 45 cm z użyciem prowadnicy równoległej. Efektywność, jakość i dokładność operacji oceniamy w skali 10-stopniowej na 10. Następnie wyrównaliśmy belkę sosnową 15 x 45,5 cm, strugając maksymalnym wiórem 3 mm. Dzięki Automatic Torque Drive Technology i wysokosprawnemu silnikowi bezszczotkowemu zrobiliśmy to bardzo szybko w efektywnym czasie pracy wynoszącym 15,18 s. W uzyskaniu dokładnie równej i gładkiej powierzchni belki sosnowej niewątpliwie pomogła nam prowadnica równoległa. W teście 3. wyrównywaliśmy boki dwóch formatek dębowych o powierzchni 6 x 35 cm. Zadanie to wykonaliśmy szybko w czasie 17,04 s, strugając na 3 mm w dwóch przejściach. Uzyskaliśmy doskonałą jakość powierzchni boków, którą w skali 10-stopniowej oceniamy na 10. Z kolei podczas 4. testu w elemencie klejonym z drewna dębowego w 5 przejściach, strugając na głębokość 3 mm, wykonaliśmy wręgę 1,5 x 4,6 x 35 cm z użyciem prowadnicy równoległej i ogranicznika wręgowania. Efektywność, jakość i dokładność operacji ponownie oceniamy w skali 10-stopniowej na 10. Redakcyjne testy struga Makita DKP181 zakończyliśmy fazowaniem boku elementu dębowego, uzyskując doskonały wynik pod względem dokładności i jakości powierzchni fazy. Podczas testów akumulatorowy strug Makita DKP181

był podłączony do odkurzacza bezprzewodowego Makita DVC864L. Skuteczność odsysania wiórów za pomocą tego sprzętu, w naszej ocenie, mieściła się w zakresie 99-100%. Mówiąc prawdę, byliśmy nawet zdziwieni, bo rzadko w przypadku elektronarzędzi uzyskuje się tak wysoką skuteczność usuwania urobku i pyłu. Niewątpliwie, jest to też zasługą prawidłowej konstrukcji układu odsysania testowanego struga Makita DKP181. Jeśli chodzi o skuteczność działania systemu AWS, była ona 100-procentowa. Wszystkie włączenia/wyłączenia struga powodowały uruchomienie/zatrzymanie pracy odkurzacza Makita DVC864L.

Reasumując, najnowszy akumulatorowy strug Makita DKP181 to profesjonalne elektronarzędzie spełniające najwyższe na rynku standardy wydajności i jakości obróbki. Testowany sprzęt spełnia najsurowsze wymagania dotyczące tego typu urządzeń i kryje w sobie wysoce zaawansowane rozwiązania techniczne optymalizujące jego pracę i umożliwiające zachowanie czystego środowiska pracy.

pins

Dane techniczne akumulatorowego struga Makita DKP181

Napięcie zasilnia18 V
Obroty głowicy12.000/min
Głębokość/skok strugania0-3/0,1 mm
Szerokość strugania82 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/5.0 Ah
Ciężar netto3,3-3,6 kg

Wyniki jakościowej uzyskane wtestach

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments