Test akumulatorowego pistoletu do mas uszczelniających Metabo PowerMaxx KP

Metabo w swojej ofercie ma  akumulatorowy pistolet do mas uszczelniających Metabo PowerMaxx KP. Bliżej temu narzędziu przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

 

Na pierwszy plan w konstrukcji akumulatorowego pistoletu do mas uszczelniających Metabo PowerMaxx KP wysuwa się oczywiście przeogromna tuba. Jest mocowana gwintowo dokorpusu napędu i służy aplikacji mas. Elektronarzędzie obsługuje tradycyjne masy konfekcjonowane w kartuszach (typowe silikony, kleje) sprzedawane w sklepach z materiałami budowlanymi. Gdyby jeszcze nam to nie wystarczyło, do Metabo PowerMaxx KP można aplikować masy w opakowaniach przypominających kiełbasy. W tubie zmieści się aż 600 ml materiału. Pistolet akumulatorowy Metabo PowerMaxx KP realizuje te same operacje co pistolet ręczny. Jest

też praktycznie tak samo skonstruowany, jedynie energia na jego obsługę pochodzi z innego źródła. Jest więc klasyczny popychacz, który wypycha masę z tuby. Zamiast dźwigni, którą w narzędziu ręcznym przemieszczamy popychacz do przodu, zastosowano silnik elektryczny. Dzięki niemu obsługa pistoletu jest bezwysiłkowa, a przy tym aplikowanie mas realizowane jest bardzo dokładnie. To za sprawą dwóch rozwiązań – regulowanej prędkości posuwu popychacza za pomocą pokrętła z 6 ustawieniami, która zapewnia przepływ masy o stałej prędkości, a także funkcji antykroplowej, czyli mechanizmowi automatycznego cofania się popychacza w momencie zaprzestania pracy. To drugie rozwiązanie zapewnia precyzyjne dozowanie materiału, a także ogranicza jego straty. Jednostka napędowa zapewnia maksymalnie 4500 N nacisku, co pozwala stosować najgęstsze masy.

Metabo_PowerMaxxKP_02-2

Silnik elektryczny zasilany jest nowoczesnym akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. Jego zaletami, oprócz niewielkich rozmiarów i niskiej masy (akumulator praktycznie w całości mieści się w rękojeści), są oczywiście same parametry prądowe. Ogniwa Li-Ion są odporne na efekt pamięci (można je doładowywać), napełnia się je w ok. 30 minut, a przy tym wykazują się pełną sprawnością praktycznie aż do wyczerpania energii.

Metabo_PowerMaxxKP_01-1

Nie da się ukryć, że akumulatorowy pistolet do mas uszczelniających Metabo PowerMaxx KP nie jest narzędziem do prac w ciasnych zakamarkach. Używać go powinni ci, którzy chcą osiągnąć najwyższą jakość układania mas czy silikonów, co wymaga jednostajnego prowadzenia pistoletu przez dłuższy czas. Efekt, jaki można osiągnąć, stosując pistolet akumulatorowy, będzie dużo lepszy niż gdybyśmy używali tradycyjnego narzędzia ręcznego. Potwierdziły to nasze redakcyjne testy.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne Metabo PowerMaxx KP

Siła popychacza

4500 N

Ustawiania prędkości

6 poziomów

Pojemność tuby przezroczystej

600 ml

Waga z akumulatorem

2,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments