TEST AKUMULATOROWEGO PISTOLETU DO KLEJENIA GRAPHITE 58G040

Marka GRAPHITE rozszerzyła swoje portfolio elektronarzędzi akumulatorowych o pistolet do klejenia oznaczony jako 58G040. Dzięki niemu bezproblemowo za pomocą poliuretanowego kleju termotopliwego połączymy elementy z drewna, skórę czy tworzywa sztuczne itd.

Pistolety do klejenia na gorąco klejami poliuretanowymi w postaci sztyftów są obecnie powszechnie używane. Są to konstrukcje zasilane przewodowo prądem zmiennym z gniazdka o napięciu 230 V. Dlatego z wnikliwą uwagą przyjrzeliśmy akumulatorowej ich wersji, jaką zaproponowała marka GRAPHITE. Konstrukcyjnie testowane narzędzie nie odbiega istotnie od wersji przewodowych.

Zawiera więc trzy główne elementy – w przedniej części mamy element grzewczy z dyszą do aplikowania roztopionego kleju, zaś w tylnej części rękojeść pistoletową, spust do wypychania kleju z wewnętrznym drążkiem posuwowym i okrągłym otworem na sztyft. Ponieważ pistolet GRAPHITE 58G040 ma zasilanie bezprzewodowe, w dolnej części rękojeści znajduje się mocowanie akumulatora, czego nie ma w wersjach przewodowych.
Testowany pistolet do kleju GRAPHITE 58G040 zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V. Czerpie go z systemowych 18-woltowych akumulatorów Li-Ion Energy+ o pojemności 2.0 lub 4.0 Ah. Jak już wiele razy informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu Energy+ zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) i nadmiernym rozładowaniem oraz tzw. przeładowaniem oraz wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania. Pistolet GRAPHITE 58G040 uruchamia się włącznikiem suwakowym znajdującym się w górnej części rękojeści. Informuje o tym, świecąc na czerwono, wskaźnik diodowy znajdujący się obok włącznika. Proces wstępnego podgrzewania urządzenia do stanu gotowości, czyli osiągnięcia przez element grzewczy temperatury topiącej sztyfty klejowe (160-210°), trwa 3 min. Z kolei przycisk spustowy służy do podawania do elementu grzewczego sztyftów o średnicy 11 mm i wyciskania stopionego kleju poprzez dyszę. Testowanym pistoletem możemy aplikować 8 g kleju/min.


Podczas testów sprawdziliśmy wygodę i łatwość oraz dokładność aplikacji kleju pistoletem GRAPHITE 58G040 zasilanym akumulatorem Li-Ion Energy+ 18 V/2.0 Ah. Kleiliśmy 3-żyłowe przewody elektryczne do płyty OSB, łączyliśmy elementy drewniane, jak też wykonane z tworzyw sztucznych. Podczas pracy nie zauważyliśmy żadnych różnic pod względem efektywności aplikacji kleju w stosunku do odpowiadających mocą GRAPHITE’owi 58G040 pistoletów przewodowych. Urządzeniem możemy bardzo dokładnie miejscowo aplikować klej. Jego przycisk spustowy ma bowiem duży skok i umożliwia precyzyjne dobieranie siły nacisku palców, co bezpośrednio warunkuje ilość kleju wypływającego z dyszy. Ponieważ testowany pistolet nie ma kabla, lecz bardzo lekki akumulator (polecamy Energy+ 18 V/2.0 Ah), pod względem komfortu pracy – naszym zdaniem – znacznie przewyższa wersje przewodowe. Do wygody pracy niewątpliwie przyczynia się gumowana ergonomiczna rękojeść oraz bardzo dobre wyważenie. Należy tuj odnotować, że dysza służąca do bezpośredniej aplikacji kleju jest obłożona gumą chroniącą użytkownika przed poparzeniem.
Podczas redakcyjnych testów pistoletu GRAPHITE 58G040 sprawdziliśmy także, ile sztyftów o średnicy 11 mm i długości 300 mm stopimy na jednym pełnym cyklu pracy akumulatora Li-Ion Energy+ 18 V/2.0 Ah. Używaliśmy naprzemiennie 2 rodzajów sztyftów marki TOPEX (nr ref. 42E113, 42E171)
: przeźroczystego oraz czarnego. Pozwoliło to nam określić, który w danej chwili sztyft jest topiony, co z kolei umożliwiło dokładne ich policzenie. Podczas tej próby do całkowitego rozładowania w pełni naładowanego akumulatora Energy+ 18 V/2.0 stopiliśmy 14 takich sztyftów. Ta liczba praktycznie pozwala na bardzo długą pracę i sprawne wykonanie nawet kilkuset operacji klejenia na gorąco.


Reasumując, akumulatorowy pistolet do klejenia GRAPHITE 58G040 to w pełni funkcjonalne urządzenie, którym szybko i wygodnie wykonamy większość operacji łączenia elementów za pomocą klejów poliuretanowych. Naszym zdaniem, z zalet testowanego sprzętu nie

tylko skorzystają majsterkowicze, ale także profesjonaliści, np. elektrycy zajmujący się wykonaniem instalacji elektrycznej w domach czy budynkach.

pins

Dane techniczne akumulatorowego pistoletu do klejenia GRAPHITE 58G040

Napięcie zasilania18 V
Czas rozgrzewania do temp. roboczej3 min
Temp. elementu grzewczego160-210°C
Wydajność klejenia8 g/min
Średnica sztyftów klejowych11 mm
Masa0,4 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments