TEST AKUMULATOROWEGO PILNIKA TAŚMOWEGO MAKITA DBS180

Akumulatorowy pilnik taśmowy Makita DBS180 to elektronarzędzie, którym możemy szlifować w miejscach trudno dostępnych. Doskonale sprawdzi się w usuwaniu naddatków spawów, jak również w obróbce stali nierdzewnej, a nawet drewna.

Akumulatorowy pilnik taśmowy Makita DBS180 jest w rzeczywistości specjalistyczną szlifierką przeznaczoną do obróbki niewielkich powierzchni znajdujących się w miejscach o utrudnionym dostępnie dla szlifierek kątowych czy mimośrodowych lub delta. Doskonale sprawdza się w szlifowaniu narożników czy wewnętrznych powierzchni profili stalowych, jak też w usuwaniu gratu, niewielkich naddatków materiałowych, nadlewek

itp. Można nią szlifować szeroką gamę materiałów: od stali nierdzewnej INOX, przez stal konstrukcyjną i tworzywa sztuczne, po materiały drewniane. Układ napędowy testowanego pilnika stanowi kompaktowy (o niewielkiej długości) silnik bezszczotkowy typu BLDC zamontowany prostopadle w stosunku do rękojeści. Jego wrzeciono bezpośrednio przekazuje obroty rolce napędowej taśmy ściernej. Taśmę tę mocuje się w ramieniu roboczym. Służą do tego dwie rolki: wspomniana napędowa i napinająca. Operację wymiany taśm ułatwia dźwignia odłączająca naciąg od prowadnicy rolki napinającej. Do wyregulowania toru taśmy służy osobne pokrętło. W akumulatorowym pilniku Makita DBS180 mocuje się standardowe taśmy 9 x 533 mm. Istnieje możliwość opcjonalnego mocowania taśm o szerokościach 6 i 13 mm. W tym celu należy dokonać wymiany ramienia prowadzącego na odpowiednie dla danej szerokości taśmy. Do ramienia pilnika można zamontować króciec, który umożliwia podłączenie do niego węża odkurzacza przemysłowego i usuwanie pyłu podczas szlifowania.

Ramię można ustawić do pracy pod dowolnym katem z zakresu od -5° do 90°. Do blokowania wybranej jego pozycji służy wygodna w obsłudze dźwignia. Ramię można też złożyć, aby np. ułatwić transport lub przechowywanie elektronarzędzia. W tym celu należy je obrócić o 160°, uprzednio odblokowując je przyciskiem w pozycji 90°. Złożone ramię uniemożliwia włączenie pilnika, gdyż nie pozwala na zwolnienie blokady włącznika. Jak łatwo zauważyć, testowany akumulatorowy pilnik Makita DBS180 wyposażony jest we włącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe jego uruchomienie. Ma on również przyciskową blokadę do pracy ciągłej.

Pracą testowanego akumulatorowego pilnika Makita DBS180 steruje elektronika. Ma ona następujące funkcje: (1) łagodnego rozruchu, (2) regulacji szybkości przesuwu taśmy w zakresie 600-1700 m/min oraz (3) anty-restartu, czyli ochrony przed przypadkowym uruchomieniem elektronarzędzia spowodowanym jego niewyłączeniem podczas wymiany akumulatora. Do ustawiania prędkości przesuwu taśmy służy 5-stopniowe pokrętło znajdujące się w obudowie mocowania akumulatora pod rękojeścią główną. Tak jak w innych akumulatorowych elektronarzędziach Makita, elektronika chroni także ogniwa Li-Ion akumulatorów przed przeciążeniem i wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem. Steruje także procesem ich ładowania. Pilnik DBS180 zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V. Jest on pobierany z systemowych, litowo-jonowych akumulatorów Makita przeznaczonych do stosowania w jej elektronarzędziach klas napięciowych 18 V i 2 x 18 V. W testowanym pilniku można więc zamontować 18-woltowe akumulatory Li-Ion o pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah.

Omawiany akumulatorowy pilnik Makita DBS180 to urządzenie wysoce zaawansowane pod względem ergonomii. Wyposażony jest w profilowaną rękojeść główną pokrytą miękką antypoślizgową wykładziną oraz boczny uchwyt dodatkowy. Elektronarzędzie ma niewielkie wymiary (długość całkowita z taśmą ścierną i akumulatorem 6.0 Ah – 500 mm) i masę 2,1 kg (bez akumulatora).

W ramach testów zgrubnie szlifowaliśmy sklejkę budowlaną, spawy łączące elementy ze stali nierdzewnej i aluminium znajdujące się w otworach oraz narożach tych materiałów. Usuwaliśmy też zgrubnie grat z profilu ze stali nierdzewnej. We wszystkich tych operacjach uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty zarówno pod względem efektywności szlifowania, jak i jego jakości.

Naszym zdaniem, pilnik taśmowy

Makita DBS180 dzięki ergonomicznej konstrukcji i zastosowaniu w nim innowacyjnego silnika bezszczotkowego oraz sterowania elektronicznego znacznie przyspiesza obróbkę spawów i krawędzi elementów w miejscach trudno dostępnych. Urządzenie jest bardzo łatwe w operowaniu i skuteczne w pracy oraz zapewnia uzyskanie bardzo dobry rezultatów jakościowych.

Dane techniczne akumulatorowego pilnika taśmowego Makita DBS180

Napięcie zasilania18 V 
Prędkość przesuwu taśmy600-1700 m/min
Wymiary taśmy szlifierskiej9 x 533 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-ion/18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0, 6.0 Ah
Waga netto2,1 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments