TEST AKUMULATOROWEGO ODKURZACZA METABO AS 18 L PC

Akumulatorowy odkurzacz Metabo AS 18 L PC oferuje najwyższy poziom mobilności i może być zastosowany w pracach wykonywanych w miejscach o ograniczonym dostępie do sieci elektrycznej. Dzięki temu możemy w nich pracować bezprzewodowymi elektronarzędziami w sposób czysty, czyli nie powodując zapylenia w remontowanych czy wyposażanych pomieszczeniach, na placu budowy itd.

 

Bezprzewodowy odkurzacz Metabo AS 18 L PC przeznaczony jest do zastosowań przemysłowych i posiada certyfikat zgodności z normą UE dla pyłów klasy L. Wyposażono go w systemową obudowę walizkową MetaLoc. Jego wymiary są więc kompaktowe, zaś masa z akumulatorem wynosi 7,8 kg. Obudowa pozwala na integrację testowanego urządzenia z systemem walizek

MetaLoc, które przeznaczone są do przechowywania i łatwego transportu elektronarzędzi, niewielkich urządzeń, narzędzi i akcesoriów. System MetaLoc służy też do prawidłowej organizacji miejsca pracy i pozwala zachować w nim porządek. Integracja akumulatorowego odkurzacza Metabo AS 18 L PC z systemem MetaLoc polega na możliwości jego łączenia z walizkami, w tym też użycia platformy na kółkach. Ułatwia ona nie tylko transport testowanego odkurzacza, ale także większej ilości sprzętu w spiętrzonych pionowo walizkach MetaLoc. Mobilność bezprzewodowego odkurzacza Metabo AS 18 L PC jest więc rozszerzona, gdyż nie dotyczy tylko samego przenoszenia czy przewożenia testowanego urządzenia, ale także połączonych z nim walizek MetaLoc mieszczących elektronarzędzia, narzędzia i akcesoria konieczne do pracy.
Akumulatorowym odkurzaczem Metabo AS 18 L PC możemy pracować co najmniej na cztery sposoby: (1) ustawiając go na stabilnym podłożu (stole warsztatowym, podłodze, schodach itp.) lub (2) na walizkach MetaLoc, albo (3) na platformie na kółkach, co pozwala na łatwe przemieszczanie urządzenia, lub też (4) wieszając go na ramieniu za pomocą paska, co jest kolejnym wygodnym sposobem transportu. Metabo AS 18 L PC umożliwia więc wygodną pracę nie tylko w przypadku obróbki prowadzonej elektronarzędziami, ale także podczas sprzątania.

 

Jednakże poręczność odkurzacza Metabo AS 18 L PC wynika nie tylko z jego systemowości, również z przemyślanej konstrukcji i parametrów pracy. Testowane urządzenie, tak jak każdy klasycznie skonstruowany odkurzacz przemysłowy, składa się z dwóch części. Dolna to pojemnik na odpady o pojemności 7,5 l mający mocną obudowę z gumowymi zabezpieczeniami na spodzie umożliwiającymi bezpieczne odstawianie urządzenia bez ryzyka poślizgu. W górnej części mieści się panel sterowania, elektronika sterująca, silnik wraz z turbiną, mocowanie akumulatora oraz demontowalny filtr HEPA o powierzchni 3600 cm2 przeznaczony do usuwania pyłów klasy „L”. Znajdziemy w niej też poręczny, zamykany pokrywą schowek na wąż o długości 3 m, ssawki i zapasowy akumulator. W górnej części odkurzacza mamy też duży narożny włącznik, który ułatwia jego uruchamianie i wyłączanie. Możemy do tego użyć dłoni w grubych rękawicach roboczych czy nawet stopy lub kolana.
W testowanym odkurzaczu Metabo AS 18 L PC zastosowano wydajną turbinę napędzaną 4-polowym silnikiem prądu stałego o napięciu zasilania wynoszącym 18 V. Odkurzacz generuje maksymalny przepływ powietrza wynoszący 2100 l/min i podciśnienie o wartości 120 mbar. Pracuje w dwóch trybach: ECO i BOOST. Wybiera się je pokrętłem na panelu sterowania. Pierwszy z nich zapewnia dłuższy czas działania na jednym ładowaniu akumulatora i przeznaczony jest do współpracy z elektronarzędziami akumulatorowymi podczas prac, w trakcie których nie dochodzi do generowania dużych ilości pyłów czy wiórów. Drugi tryb BOOST oferuje maksymalną moc i należy go wykorzystywać w pracach, podczas których powstają duże ilości pyłu lub wiórów.

 

 

Testowany odkurzacz może być zasilany wszystkimi systemowymi akumulatorami Metabo z linii Li-Power (standardowe) oraz LiHD (wysokonapięciowe) o napięciu znamionowym 18 V i pojemnościach: 2.0, 4.0 lub 5,2 Ah (Li-Power) albo 3.5, 4.0. 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0

Ah (LiHD). O stanie ich naładowania informuje duży, dobrze widoczny wskaźnik znajdujący się na panelu sterowania. Warto tu wspomnieć, że odkurzacz Metabo AS 18 L PC może być też wykorzystany jako dmuchawa np. do czyszczenia elektronarzędzi z pyłu. Wyposażono go też w funkcję PressClean służącą do oczyszczania filtra HEPA mocnym strumieniem powietrza. W tym celu podczas przerw w pracy należy nacisnąć przełącznik znajdujący się na panelu sterowania odkurzacza. Funkcja ta przeciwdziała zatykaniu się filtra i zapewnia stałą dostępność maksymalnej mocy ssania oraz wysoką efektywność pracy. W wyposażeniu odkurzacza w testowanej wersji Set AS 18 L PC znajdują się: wąż ssący (Ø 27 mm/3,0 m), worek filtrujący z flizeliny, dysza ssąca (szerokość – 120 mm), ssawka szczelinowa, pas do przenoszenia i platforma na kółkach.

 

Podczas redakcyjnych prób przeprowadziliśmy trzy wymagające testy odkurzacza akumulatorowego Metabo AS 18 L PC. Naszym zdaniem pokazują one zdolność odkurzaczy zarówno do efektywnego usuwania nieczystości podczas sprzątania warsztatu czy miejsca pracy, jak i wiórów lub pyłu w czasie współpracy z elektronarzędziami. Pierwsza z prób polegała na odsysaniu pyłu podczas szlifowania ściernicą diamentową bloczka betonowego. Użyliśmy do tego przewodowej szlifierki kątowej Metabo WE 15-125 HD Set GED uzbrojonej w diamentową tarczę garnkową o średnicy 125 mm i osłonę przeciwpyłową GED 125 z podłączeniem do węża testowanego odkurzacza. Podczas szlifowania nie dochodziło do pylenia, pracowaliśmy efektywnie i czysto. Następnie wąż ssący odkurzacza podłączyliśmy do króćca akumulatorowej pilarki tarczowej Metabo KS 18 LTX 57 i przecinaliśmy sosnową deskę szalunkową. Podobnie i w tym wypadku egzamin z efektywności zasysania wiórów drewnianych akumulatorowy odkurzacz Metabo AS 18 L PC zdał na piątkę. Testy zakończyliśmy bruzdowaniem w cegle klinkierowej z użyciem szlifierki Metabo WEV 15-125 Quick wyposażonej w osłonę CED 125 i tarczę diamentową. Trzecia próba wypadła równie pomyślnie jak dwie poprzednie i udowodniła, że akumulatorowe Metabo AS 18 L PC to w pełni funkcjonalne i użyteczne urządzenie.

 

Reasumując, akumulatorowy odkurzacz Metabo AS 18 L PC doskonale sprawdza się w usuwaniu pyłu i wiórów powstających podczas pracy elektronarzędzi, szczególnie w przypadku maszyn bezprzewodowych. Zapewnia nam pełną mobilność i czyste środowisko pracy. Możemy go też z powodzeniem używać do sprzątania miejsca pracy lub warsztatu.
pins

 

Dane techniczne akumulatorowego odkurzacza Metabo AS 18 L PC

Klasa pyłów

L

Zasilanie

18 V

Stosowane akumulatory Li-Power

18 V/2.0, 4.0 lub 5,2 Ah

Stosowane akumulatory LiHD

18 V/3.5, 4.0. 5.5, 6.2, 7.0 lub 8.0 Ah

Maks. wielkość przepływu powietrza

2100 l/min

Podciśnienie maks.

120 mbar

Powierzchnia filtracyjna

3600 cm²

Pojemność zbiornika

7,5 l

Ciężar z akumulatorem

7,8 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 rok temu

Prowadzę działalność remontową i zawsze do sprzątania używam tego odkurzacza. Wcześniejsze nie sprawdziły się, nie były tak dokładne. Odkurzacz od Metabo jest przy tym lekki, poręczny i łatwy w transportowaniu.