TEST AKUMULATOROWEGO MULTINARZĘDZIA METABO MT 18 LTX

Multinarzędzia oscylacyjne mechanizują wiele drobnych prac wykonywanych podczas remontów czy wyposażania wnętrz. Dlatego w redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej akumulatorowemu narzędziu wielofunkcyjnemu Metabo MT 18 LTX.

 

W akumulatorowym wielofunkcyjnym narzędziu Metabo MT 18 LTX zastosowano 4-polowy silnik prądu stałego i zasilanie z akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 18 V. Urządzenie oscyluje osiowo w zakresie 3,2° (2 x 1,6°) z częstotliwością 7000-18.000 min-1. Zastosowana w nim elektronika VTC gwarantuje stałe i szybkie tempo pracy bez spadku mocy nawet podczas najtrudniejszych zadań, jak również umożliwia regulację częstotliwości oscylacji i optymalne dostosowanie jej do wykonywanego zadania obróbczego. Do regulacji służy osobne pokrętło nastawcze znajdujące się

z boku obudowy.
Metabo MT 18 LTX wyposażone jest w mocną metalową przekładnię, która odznacza się wysoką trwałością. W elektronarzędziu zastosowano szybkomocujący uchwyt narzędziowy Metabo Quick kompatybilny z osprzętem klasy OIS, Starlock itd. Wszystkie profesjonalne akcesoria dostępne na rynku możemy więc szybko zamocować albo bezpośrednio, albo przez adapter znajdujący na standardowym wyposażeniu maszyny. Ważnym akcesorium jest przystawka do odsysania pyłu podczas szlifowania. Umożliwia ona praktycznie bezpyłowe wykonywanie tej operacji (pokazały to testy redakcyjne).

Metabo_MT18LTX-6

Inżynierowie z Metabo zadbali także o odpowiednią konstrukcję jednostki napędowej. Mamy więc w MT 18 LTX mocne łożyska kulkowe i efektywny wentylator, który nie dopuszcza do jego przegrzania. Za pomocą wielofunkcyjnego narzędzia Metabo MT 18 LTX możemy więc długo pracować bez obaw o jego trwałość. Dzięki smukłej konstrukcji i antypoślizgowej powierzchni uchwytu wykonanego w technologii softgrip maszyna wygodnie leży w dłoni i nie powoduje zmęczenia podczas pracy, gdyż ma niewielką masę (2 kg z akumulatorem 5,2 Ah lub 1,8 kg w wersji Compact z akumulatorem 2,0 Ah). Pracę nią w miejscach słabo oświetlonych ułatwiają dwie diody LED.

Metabo_MT18LTX-4

System zasilania testowanego narzędzia Metabo MT 18 LTX optymalizuje elektronika Ultra-M. W przypadku tego sprzętu jej funkcje to komunikacja maszyny z akumulatorem, jak też akumulatora z ładowarką. Pozwala to na pełną ochronę ogniw Li-Ion baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Np. gdy podłączymy do ładowarki rozgrzany akumulator, schłodzi ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Zaś proces ładowania rozpocznie się w momencie, gdy temperatura akumulatora będzie odpowiednio niska. Elektronika Ultra-M umożliwia użytkownikom elektronarzędzi bezprzewodowych Metabo wykorzystanie pełnej żywotności baterii. Niemiecki producent udziela na nie 3-letniej gwarancji, co potwierdza ich jakość oraz zaawansowanie technologiczne. Akumulatory mają wskaźnik stanu naładowania, który umożliwia w odpowiednim momencie zmienić baterię na pełną, a pustą podłączyć do ładowarki. Metabo MT 18 LTX może być zasilane z 18-woltowych akumulatorów litowo-jonowych Li-Power o pojemnościach 2.0, 4.0, i 5.2 Ah lub wysokoprądowych LiHD o pojemnościach 3.1, 3.5, 5.5, 6.2, 7.0 Ah.

Metabo_MT18LTX-2

Redakcyjne próby testowe rozpoczęliśmy wyszlifowania akumulatorowym wielofunkcyjnym narzędziem Metabo MT 18 LTX belki sosnowej mającej chropowatą powierzchnię po pile trakowej. Testy szlifowania zgrubnego, jak i wykańczającego Metabo zdało na szóstkę. Zastosowany podczas prób adapter do odsysania pyłu, podłączony do odkurzacza przemysłowego, zapewniał praktyczne 100-procentowe odpylanie pola obróbki i czyste powietrze w redakcyjnym warsztacie. Następnym zadaniem testowym było ścięcie równo z powierzchnią 10 kołków drewnianych o średnicy 8 mm (test tzw. slalomu kołkowego). Zadanie to Metabo MT 18 LTX, wyposażone w segmentowy brzeszczot HCS, wykonało w czasie 17,99 s. W kolejnym teście zwiększyliśmy stopień trudności i postawiliśmy przed testowanym sprzętem zadanie przecięcia przypowierzchniowego śruby stalowej o średnicy 8 mm. Wykorzystaliśmy do tego brzeszczot HSS przeznaczony do cięcia wgłębnego. Operacja skracania śruby trwała 52,9 s. Ostatnie zadanie polegało na usunięciu fugi o

długości 30 cm spomiędzy płytek ceramicznych za pomocą segmentowego brzeszczotu z nasypem z węglików spiekanych. Operacja ta zajęła nam ok. 31,13 s.

Metabo_MT18LTX-8

Reasumując, akumulatorowe wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne Metabo MT 18 LTX pozwala nam wykonywać efektywnie zróżnicowane operacje: od szlifowania, przez wycinanie kołków drewnianych i śrub stalowych, do usuwania fug itd. Można nim też dzięki regulacji częstotliwości oscylacji obrabiać delikatne materiały i pracować bardzo dokładnie.

pins

Dane techniczne narzędzia wielofunkcyjnego Metabo MT 18 LTX

Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemność Li-Power/18 V/2.0, 4.0, i 5.2 Ah
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemność LiHD/18 V/3.1, 3.5, 5.5, 6.2, 7.0 Ah
Częstotliwość oscylacji na biegu jałowym 7000 – 18000/min.
Kąt oscylacji lewo/prawo ±1,6° (3,2°)
Ciężar (z akumulatorem Li-Power 5,2 Ah) 2,0 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar