Test akumulatorowego młotka udarowego Milwaukee M18 CHX

Młotek udarowy z bezszczotkowym silnikiem i zasilany 18-woltowym akumulatorem o pojemności 4,0 Ah – tak w skrócie można scharakteryzować Milwaukee M18 CHX.

Do redakcyjnych testów trafił jeden z najnowszych na rynku modeli akumulatorowych młotków kująco-wiercących Milwaukee M18 CHX. To konstrukcja, która opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach stosowanych w elektronarzędziach – praktycznie bezobsługowym silniku bezszczotkowym, sprawnych i trwałych ogniwach Li-Ion oraz systemie antywibracyjnym. Czyżby więc maszyna idealna dla specjalistów zajmujących się lekkimi pracami budowlanymi, którzy wymagają od sprzętu dużych możliwości przy jednoczesnej mobilności (brak kabla) i kompaktowości (mały i lekki do pracy w zakamarkach lub

z elektronarzędziem uniesionym nad głowę)?

Milwaukee M18 CHX to sprzęt klasy 3,5 kg, o tradycyjnej budowie w kształcie litery „L”. Silnik umieszczony jest prostopadle do osi obrotu wrzeciona. Taki układ zapewnia maszynie świetne wyważenie. Jednostka napędowa to konstrukcja bezszczotkowa (FUEL). Ten rodzaj silnika staje się już coraz popularniejszy i producenci chętniej stosują go w coraz to nowych segmentach. Nic w tym dziwnego. Choć brushless jest jeszcze droższy od silników tradycyjnych silników 4-polowych, to jednak ma same zalety. Nie ma szczotek i komutatora, a jego pracą sterują elektroniczne układy sterujące (mikrofalownik). Jaki jest tego efekt? Wkrętarki są praktycznie bezobsługowe – nie musimy z nimi jeździć na cykliczne wymiany zużywających się szczotek. Charakteryzują się znacznie większą sprawnością i efektywnie wykorzystują energię w akumulatorach, ponieważ wyeliminowano efekt iskrzenia na styku szczotek i komutatora.

Jednostka napędowa w młotku Milwaukee M18 CHX współpracuje z 1-biegową przekładnią główną, co daje maszynie obroty do 1400/min. Przy tej wartości mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza nawet 4900 uderzeń/min, każde z energią 2,5 J. Narzędzie może pracować w trzech trybach – wiercenie, wiercenie z udarem i lekkie podkuwanie. Użytkownik może również obracać w uchwycie dłuto. Tryb pracy ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy.

Przy takiej konstrukcji prezentowanym młotkiem wywiercimy w betonie wiertłem otwór o maksymalnej średnicy 26 mm, w miękkiej cegle koroną 65 mm, w stali 13 mm, a w drewnie 26 mm. Jak widać, możliwości prezentowanego elektronarzędzia są dość spore. Źródłem energii w młotku kująco-wiercącym Milwaukee M18 CHX jest duży akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Możemy więc spodziewać się wysokiej wydajności pracy, siły i zapasu energii na naprawdę długi okres czasu. Ogniwa są elektronicznie zabezpieczone przed uszkodzeniem w wyniku przeciążenia, przeładowania czy nadmiernego rozładowania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczony na baterii diodowy wskaźnik jej naładowania. Pokazuje on stan energii w akumulatorze i w ten sposób informuje użytkownika o konieczności ładowania.

W młocie kująco-wiercącym Milwaukee M18 CHX zastosowano system antywibracyjny (składający się z mechanizmu sprężynowego mocowania rękojeści głównej do korpusu narzędzia), który zapewnia niski poziom drgań. Milwaukee to jeden z niewielu młotków akumulatorowych na rynku z takim rozwiązaniem. Dzięki niemu oraz pochłaniających wibracje okładzinach softgrip na uchwycie głównym i pomocniczym dzienny czas użytkowania urządzenia jest dużo dłuższy niż w przypadku modeli bez systemu antywibracyjnego.

Ciekawym rozwiązaniem jest także uchwyt narzędziowy SDS-plus FIXTEC. Ma on dwie bardzo ciekawe właściwości. Pierwsza to sposób obsługi – montaż i demontaż osprzętu odbywa się poprzez przekręcenie tulei blokującej, a nie jak to jest w większości uchwytów, przez jej odciągnięcie. Druga z kolei to uniwersalność –  uchwyt SDS można jednym ruchem ręki zdjąć z wrzeciona i zastąpić go np. szczękowym uchwytem wiertarskim znajdującym się na wyposażeniu urządzenia.

Obsługa Milwaukee M18 CHX jest bardzo wygodna. Parametry pracy silnika są regulowane płynnie za pomocą dużego włącznika głównego. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się słupkowym przełącznikiem w górnej części uchwytu. Dodatkowy uchwyt boczny mocuje się w dowolnej pozycji wokół osi. Można w nim umieścić ogranicznik głębokości wiercenia.

W ramach testów praktycznych wierciliśmy w betonie B40 wiertłami o średnicach 14 i

24 mm, wykonując otwory o głębokościach odpowiednio 69 i 110 mm. Maszyna z tymi wyzwaniami poradziła sobie w 18 i 89 s. Z kolei w próbie wiercenia w drewnie wycinakiem 3-ostrzowym o średnicy 25 mm przewiercaliśmy na wylot płytę OSB o grubości 34,5 mm. Trwało to zaledwie 2 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne akumulatorowego młotka udarowego Milwaukee M18 CHX

Maks. obroty

1400/min

Maks. liczba udarów

4900 udarów/min

Energia pojedynczego udaru

2,5 J

Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie

26 (wiertło), 65 (korona)/13 mm/28 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4,0 Ah

Waga (z baterią)

3,5 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar