Test akumulatorowego młotka udarowego Metabo KHA 36 LTX

36-woltowe młotki elektropneumatyczne wyposażone w baterie o pojemności 4,0 Ah to całkiem nowa jakość pracy i szerszy zakres możliwości praktycznych.

 

 

Metabo KHA 36 LTX to lekki i poręczny młot udarowo-obrotowy zasilany akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 36 V i pojemności 4,0 Ah przeznaczony głównie do wiercenia w betonie, ale także do pracy w drewnie i stali. W ofercie Metabo jest to narzędzie należące do grupy sprzętu o najwyższym poziomie zaawansowania konstrukcyjnego, trwałości i wydajności, oznaczone symbolem LTX.
Metabo KHA 36 LTX to konstrukcja bardzo nowoczesna, która wykorzystuje najnowsze rozwiązania zakresu konstrukcji maszyn czy systemów elektronicznych. Pierwszy ważny argument przemawiający na korzyść tego

kombimłotka to przede wszystkim bardzo sprawne prądowo źródło zasilania. Akumulator litowo-jonowy o napięciu aż 36 V i pojemności 4,0 Ah zapewnia świetne parametry „energetyczne” – zarówno niezwykle długi czas pracy, jak i możliwość wykonania najcięższych prac. Co więcej, bateria chroniona jest przed
uszkodzeniem zarówno w trakcie pracy jak i podczas ładowania przez system kontroli ogniw ESCP (Electronic Single Cell Protection). Elektroniczne układy w młotku analizują parametry prądów, napięć i temperatur, a w przypadku przekroczenia wartości granicznych odcinają dopływ prądu z akumulatora do urządzenia. Dodatkowo, inteligentne ładowarki z technologią Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania skracając tę czynność do 30% (pełne ładowanie trwa teraz ok. 40 minut) oraz wydłużając jej żywotność. Na obudowie baterii umieszczono wskaźnik naładowania energią.

Metabo_KHA36LTX_02
Sercem każdego młotka pneumatycznego jest oczywiście układ napędowy, który tak naprawdę w dużej mierze decyduje o skuteczności pracy daną maszyną. W Metabo KHA 36 LTX zastosowano silnik z 1-biegową przekładnią ukrytą pod obudową z ciśnieniowego odlewu aluminium. Motor charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 1100 obr./min, a współpracujący z nim układ udaru pneumatycznego generuje do 4500 uderzeń na minutę, każde z energia 3,1 J. To bardzo dobre parametry jak na sprzęt akumulatorowy. Gwarantują bardzo efektywne wiercenie i wiercenie z udarem w betonie (do 32 mm), drewnie (do 30 mm) i  stali (do 13 mm). Sprzęt został także przystosowano do wykonywania lekkiego podkuwania – tryb pracy zmienia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Jedną z pozycji jest także swobodny obrót narzędzia w uchwycie.
Silnik został wyposażony w elektronikę Variospeed. To układ płynnego sterowania prędkością obrotową i częstotliwością udarów za pomocą włącznika spustowego. W konstrukcji przekładni zastosowano także sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-Automatic, które zabezpieczenia przed wystąpieniem wstecznego momentu obrotowego np. w przypadku zakleszczeniu wiertła, chroniąc w ten sposób operatora maszyny przed urazami.

Metabo_KHA36LTX_01
W młotku Metabo KHA 36 LTX konstruktorzy zastosowali klasyczny uchwyt SDS-plus. Pozwala on mocować wiertła systemowe szybko i wygodnie. W każdej chwili użytkownik może jednak zdjąć z wrzeciona uchwyt SDS-plus i zamocować na nim zwykły uchwyt wiertarski (szczękowy). Demontaż i zmiana uchwytów odbywa się całkowicie beznarzędziowo i sprowadza się do odciągnięcia tulei blokującej. Wymienne uchwyty pozwalają wiercić młotkiem bezudarowo w drewnie czy stali za pomocą tradycyjnych wierteł cylindrycznych.
Producent zadbał w każdym szczególe o wygodę pracy młotkiem udarowym Metabo KHA 36 LTX. Na uwagę zasługuje szczególnie system MVT – Metabo VibraTech. Uchwyt główny młotka zamocowany jest do korpusu głównego maszyny za pomocą elastycznego połączenia sprężynowego. Rozwiązanie to w znacznej mierze redukuje poziom drgań przenoszonych na ręce i ramiona operatora, co jest szczególnie ważne podczas wiercenia z udarem i podkuwania. Uchwyt pomocniczy jest dość długi, przez co użytkownik pewnie kontroluje pracę młotka. Bardzo zwarta, kompaktowa konstrukcja, doskonałe wyważenie maszyny,
dzięki umieszczeniu akumulatora jako przeciwwagi dla silnika i przekładni, krótki korpus i niewielka waga (4,5 kg) sprawiają, że młotek sprawdzi się w większości zadań i w miejscach, gdzie jest ciasno i

nie ma stałego dostępu do zasilania 230 V.
Od dłuższego czasu Metabo oferuje również swoim klientom dodatkową wartość w postaci dodatkowych i bezpłatnych gwarancji. Gwarancja na maszynę wynosi 3 lata (po uprzedniej rejestracji na stronie producenta). To co szczególnie wyróżnia Metabo na tle konkurencji to 3-letnia bezwzględna gwarancja na akumulator, co oznacza, że w przypadku spadku pojemności akumulatora o 20% akumulator zostanie wymieniony na nowy bez względu na ilość  czy częstotliwość ładowań. Ostatnim, ale równie ważnym argumentem jest roczny pakiet serwisowy „Full Service”, czyli 0 kosztów serwisowych przez 12 miesięcy od daty zakupu (data na fakturze, paragonie) ze strony Użytkownika, w tym wymianę części zamiennych zużytych w sposób naturalny (np. szczotki), kosztów transportu, robocizny, przeglądów bez względu na przyczynę usterki. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.metabo.pl.
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy nowy młot Metabo w tzw. optymalnym zakresie pracy udarowej i bezudarowej. Najpierw w trzech próbach przewiercaliśmy betonowy krawężnik o grubości 120 mm (beton B45), wykorzystując do tego 4-ostrzowe wiertła SDS-plus. Najpierw użyliśmy wiertła 12 mm (czas wiercenia– 11,95 s), a następnie 16 mm (15,88 s), zaś na końcu 20 mm (23,1 s). Uzyskane wyniki, pokazujące efektywność młotowiertarki w optymalnym zakresie pracy udarowej, należy uznać za rekordowe, gdyż są lepsze od 100 do 200% niż rezultaty uzyskane przez ostatnio przez nas testowane sieciowe młotowiertarki o mocy 800 watów. W próbie wiercenia bezudarowego wykonaliśmy otwór przelotowy o długości 8 cm i średncy 20 mm w elemencie z drewna sosnowego, używając wiertła 3-ostrzowego w czasie 2,92 s. Testy redakcyjne dobitnie pokazały, że Metabo dysponuje maszyną, która obecnie wyznacza nowe standardy efektywności pracy dla akumulatorowych młotowiertarek SDS-plus.

Autor: opr. LP

Dane techniczne młotowietarki Metabo KHA 36 LTX

Obroty 0-1100/min
Częstotliwość udarów 0-4500/min
Energia udaru 3,1 J
Maks. średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali 32/30/13 mm
Akumulator/napięcie/pojemność Li-Ion/36 V/4,0 Ah
Waga 4,5 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar