Test akumulatorowego młota udarowego Metabo BHA 36 LTX Compact

Metabo BHA 36 LTX Compact to lekki i poręczny młot udarowo-obrotowy 36 V przeznaczony głównie do wiercenia w betonie, ale także do pracy w drewnie i stali. Wzmocniona konstrukcja i wydajny system zasilania sprawiają, że to akumulatorowe narzędzie może w wielu sytuacjach zastąpić klasyczny młotek „sieciowy”.

 

Testowane elektronarzędzie Metabo należy do grupy narzędzi o najwyższym poziomie zaawansowania konstrukcyjnego, trwałości i wydajności. W grupie Metabo sprzęt taki oznaczany jest właśnie symbolem LTX. Można więc śmiało stwierdzić, że prezentowane urządzenie przeznaczone jest dla grupy odbiorców, którzy wymagają od sprzętu w codziennej pracy najwięcej – wysokiej wydajności, niezawodności i trwałości.
Metabo BHA 36 LTX

Compact to konstrukcja bardzo nowoczesna, która wykorzystuje większość zdobyczy techniki dostępnych w teraźniejszych elektronarzędziach. Mamy więc bardzo sprawne prądowo źródło zasilania. Akumulator litowo-jonowy o napięciu aż 36 V i pojemności 1,5 Ah ma świetne parametry „energetyczne”, a przy tym jest nieduży i lekki. Bateria chroniona jest przed uszkodzeniem w trakcie pracy i ładowania przez system kontroli ogniw ESCP (Electronic Single Cell Protection). Elektroniczne układy w młotku analizują wartości prądów, napięć oraz temperatur i w przypadku przekroczenia wartości granicznych wyłączają urządzenie. Dodatkowo inteligentne ładowarki z technologią Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą tę czynność o 30% (pełne ładowanie trwa teraz 30 minut). Na obudowie baterii umieszczono wskaźnik naładowania energią, który ułatwia kontrolować pozostały czas do kolejnego ładowania.

Metabo_BHA36LTX_03
Jednak sercem każdego młotka pneumatycznego jest oczywiście układ napędowy, który tak naprawdę w dużej mierze decyduje o skuteczności pracy daną maszyną. W Metabo BHA 36 LTX Compact zastosowano silnik z jednobiegową przekładnią ukrytą pod obudową z ciśnieniowego odlewu aluminium. Urządzenie charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 1200 min-1, a współpracujący z nim układ udaru pneumatycznego generuje do 5000 uderzeń/min, każde z energią 2 J. To bardzo dobre parametry jak na sprzęt akumulatorowy. Gwarantują efektywne wiercenie w betonie (udarowe do 18 mm), drewnie (do 22 mm) i stali (do 10 mm).
Silnik został wyposażony w elektronikę Variospeed. To układ płynnego sterowania prędkością obrotową i częstotliwością udarów za pomocą włącznika spustowego. W konstrukcji przekładni zastosowano także sprzęgło przeciążeniowe Metabo S, które zatrzymuje wiertło, gdy ulegnie ono zakleszczeniu, chroniąc w ten sposób operatora przed urazami.

Metabo_BHA36LTX_02
W młotku Metabo BHA 36 LTX Compact konstruktorzy zastosowali klasyczny uchwyt SDS-plus. Pozwala on mocować wiertła systemowe szybko i wygodnie. W każdej chwili użytkownik może jednak wyłączyć funkcję udarów (za pomocą pokrętła z boku obudowy) i w gnieździe SDS-plus zamocować adapter z klasycznym uchwytem wiertarskim. Pozwoli on wiercić bezudarowo w drewnie czy stali za pomocą tradycyjnych wierteł cylindrycznych.
Producent zadbał w każdym szczególe o wygodę pracy młotkiem udarowym. Na uwagę zasługuje szczególnie użycie uchwytu pomocniczego obracanego w zakresie 360°, który został wykonany z antypoślizgowego materiału soft grip i zamocowany na amortyzatorach w celu pochłaniania niekorzystnych dla operatora wibracji podczas wiercenia z udarem (tzw. system MVT – Metabo Vibra Tech). Urządzenie można także powiesić na ramieniu – w zestawie jest pasek, który pomaga przenosić młotek. Bardzo zwarta, kompaktowa konstrukcja, doskonałe wyważenie maszyny, dzięki umieszczeniu akumulatora jako przeciwwagi dla silnika i przekładni, krótki korpus i niewielka waga (3 kg) sprawiają, że młotek sprawdzi się w większości zadań i w miejscach, gdzie jest ciasno i nie ma stałego dostępu do zasilania 230 V.

Metabo_BHA36LTX_01
Testy praktyczne najlepiej weryfikują obietnice producentów. W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy pakiet prób, które odzwierciedlają zakres prac realizowanych przez młotek Metabo. W pierwszym zadaniu próbowaliśmy zamocować

w sosnowej belce wkręt (z niepełnym gwintem) o długości 300 mm i średnicy 10 mm. Niestety, elektronika uznała, że zbyt przeciąża on baterie i wyłączyła młotek. Zmniejszyliśmy więc średnicę (8 mm) i długość (110 mm) wkrętu. Metabo poradziło sobie z nim już bez zająknięcia – czas montażu 3 s. W zadaniach związanych z wierceniem rozpoczęliśmy od drewna i wiertła krętego 25 mm. Otwór o głębokości 82 mm powstał w sosnowej belce w 3 s. W tym samym materiale wywiercenie otworu o głębokości 140 mm świdrem 25 mm zajęło 7 s. Z kolei w dwóch próbach z wykorzystaniem udaru i z użyciem wierteł SDS-plus o średnicach 20 mm i 16 mm powstały otwory o głębokościach 120 mm w czasie odpowiednio 1 min 4 s i 36 s.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments