Test akumulatorowego młota kująco-wiercącego Makita BHR243RFE

Młotowiertarka Makita BHR243RFE jest narzędziem oznaczonym jako LXT. To sprzęt najbardziej zaawansowany technicznie w ofercie Makity, przeznaczony do najcięższych zadań budowlanych, zasilany nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi.

Jeśli chodzi o uchwyt narzędziowy, to w nowym młotku zastosowano najlepiej pasujący do tego typu narzędzi SDS-plus. Jest to wersja automatyczna, która nie wymaga odciągania tulei przy osadzaniu osprzętu w gnieździe. Warte podkreślenia jest to, że uchwyt jest wymienny. Czynność tę wykonuje się beznarzędziowo i trwa ona sekundę – wystarczy przekręcić tuleję blokującą, zsunąć uchwyt z wrzeciona i w to miejsce zamocować zwykły uchwyt wiertarski.

Jakość wykonania akumulatorowego młota kująco-wiercącego Makita BHR243RFE nie budzi żadnych zastrzeżeń. Rękojeść główna i uchwyt pomocniczy pokryte są antypoślizgową gumą soft grip. Okładzina ta zapewnia pewny chwyt i redukuje ilość drgań przenoszonych na ramiona operatora narzędzia.

Podczas redacyjnych prób wykonaliśmy dwa podstawowe testy: na wiercenie bezudarowe w drewnie i udarowe w bloczku z betonu B-40. W pierwszym przewierciliśmy przelotowo belkę sosnową świdrem o średnicy 25 mm (głębokość wiercenia – 70 mm). Makita BHR243RFE wykonała to zadanie w czasie 6 s. W drugim teście wykonaliśmy otwór przelotowy w bloku betonowym wiertłem SDS-plus o średnicy 20 mm i głębokości 110 mm. Młotkowi zajęło to 57 s. Gdy porówna się te wyniki, to widać od razu, że Makita BHR243RFE dysponuje siłą tego typu narzędzi sieciowych o mocy od 500 do 600 W. Gdy weźmie pod uwagę rodzaj zasilania i jego woltaż, można uznać japoński młotek za bardzo udaną konstrukcją pod względem efektywności pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

Makita_BHR243RFE_02-2

Dane techniczne akumulatorowego młota kująco-wiercącego Makita BHR243RFE

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie

24/13/27

Maks. obroty bez obciążenia

0-950/min

Maks. liczba udarów

0-4700/min

Uchwyt wiertarski

SDS-plus

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 Ah

Waga z akumulatorem

3,4kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments