TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA ZAPADKOWEGO MAKITA WR100D

Akumulatorowe klucze zapadkowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych ręcznych grzechotek. Przyspieszają i ułatwiają pracę, mogą być również stosowane w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma przestrzeni na ruch ręką.

 

Akumulatorowa Makita WR100D to poręczne elektronarzędzie wykonane w Compact Extreme Technology (CXT) i wyposażone w obudowę o podwyższonej odporności na pył i wilgoć (technologia XPT). Jest ono elektrycznym odpowiednikiem zapadkowych kluczy pneumatycznych wykorzystywanych przeważnie w warsztatach mechanicznych czy działach utrzymania ruchu zakładów przemysłowych. Narzędzia te, jak wiadomo, powstały w odpowiedzi na potrzebę mechanizacji klasycznych grzechotkowych kluczy ręcznych. Dlatego Makita WR100D odziedziczyła po nich mechanizm zapadkowy z mechanicznym przełącznikiem kierunku obrotów znajdującym się

na jego obudowie (głowicy). Jednakże zmieniła mocowanie nasadek – zamiast standardowo montowanych kwadratowych zabieraków zastosowała przelotowe gniazdo sześciokątne 13 mm. Mocuje się w nim adaptery do nasadek z zabierakami 3/8” lub 1/4”. Oba znajdują się w standardowym wyposażeniu testowanego klucza. Ten rodzaj mocowania ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie możemy nim przelotowo montować/demontować nakrętki sześciokątne 13 mm na prętach gwintowanych M8. Dlatego klucz Makita WR100D może być wykorzystywany w budownictwie np. do skręcania szalunków, i w pracach instalacyjnych, np. podczas montażu ciągów rurowych. Wskazane przez nas aplikacje oznaczają znaczne zwiększenie zakresu zastosowań testowanego narzędzia w porównaniu do tego rodzaju kluczy z napędami kwadratowymi. Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu klasycznie skonstruowanej głowicy, śruby można dokręcać lub odkręcać ręcznie, obracając Makitą WR100D jak zwykłym kluczem z grzechotką.

 

Silnik i akumulator umieszczono w ramieniu testowanego klucza, nie zwiększając nadmiernie jego obwodu. Jednostka napędowa o maksymalnej mocy użytecznej 250 W generuje obroty 0–800/min, które można regulować płynnie za pomocą włącznika. Ważniejsze jest jednak to, że akumulatorowy klucz zapadkowy Makity osiąga aż 47,5 Nm momentu obrotowego. Jest przeznaczony do montażu połączeń gwintowych od M5 do M12 w przypadku standardowych śrub i od M5 do M10 w wypadku śrub o dużej wytrzymałości. Testowany klucz wyposażono także w elektryczny hamulec zwiększający dokładność montażu i ułatwiający pracę, a także w blokadę włącznika, która przydaje się podczas ręcznego pokręcania nim i uniemożliwia przypadkowe uruchomienie narzędzia. Operowanie ułatwia wąska, ergonomiczna rękojeść pokryta miękką antypoślizgową wykładziną, a także dioda LED doświetlająca zaciemnione miejsca, w których wykonywane są operacje montażowe.

Bardzo mocną stroną prezentowanego narzędzia jest nowoczesny system zasilania korzystający z systemowych akumulatorów litowo-jonowych o napięciu stałym 10,8–12 V i pojemnościach 1.5, 2.0 i 4.0 Ah. Znajdująca się w standardowym wyposażeniu klucza Makita WR100D bateria 2.0 Ah praktycznie nie zmienia jego gabarytów i w żaden sposób nie pogarsza ergonomii narzędzia oraz nie przeszkadza w dotarciu do najciaśniejszych miejsc. Warto tu wspomnieć, że ogniwa zabezpieczone są elektroniką, która przerywa dopływ prądu w momencie nadmiernego obciążenia wkrętarki. Pozwala też kontrolować stan naładowania akumulatorów. Ta informacja jest przekazywana użytkownikowi za pomocą diodowego wskaźnika, w który wyposażone są akumulatory o pojemności 2.0 i 4.0 Ah. Należy też podkreślić, że z bateriami współpracuje szybka ładowarka DC10SB, która napełnia puste akumulatory o pojemności 1.5 Ah w 22 min, 2.0 Ah – w 30 min, zaś 4.0 Ah – w 60 min.

W redakcyjnych testach klucza Makita WR100D mocowaliśmy nakrętkę 13 mm na pręcie gwintowanym M8 o długości 29 cm. Operacja trwała 16,02 s. Dla porównania wykonaliśmy ją ręcznie oczkowym kluczem grzechotkowym, co zajęło nam 124 s. Jak widać, w przypadku prętów gwintowanych M8 akumulatorowy klucz zapadkowy Makita WR100D znacznie zwiększa szybkość ich montażu. Następnie zamocowaliśmy śrubę M10 o długości 90 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 4,17 s. Dla porównania ręczne wykonanie tej operacji kluczem grzechotkowym zajęło nam 25 s.

 

Reasumując,

akumulatorowy klucz zapadkowy Makita WR100D nie tylko wielokrotnie przyspiesza prace montażowe, ale również znacznie zwiększa wygodę ich wykonania. Jest też znacznie łatwiejszy w stosowaniu nie tylko od ręcznych grzechotek, ale też od podobnych narzędzi pneumatycznych, gdyż nie musi być zasilany wężem pneumatycznym, który przeszkadza w pracy i uniemożliwia montaż w ciasnych przestrzeniach przegród, w których znajdują np. silniki aut osobowych.

pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza zapadkowego Makita WR100D

Napięcie znamionowe zasilania10,8-12 V
Maks. moc użyteczna/obroty250 W/0-800/min
Maks. moment obrotowy47,5 Nm
Uchwyt narzędziowygniazdo 6-kątne 13 mm
Standardowe adaptery mocujące z zabierakami3/8” (9,5 mm) i 1/4” (6,35 mm)
Typ akumulatora/pojemnośćLi-Ion/1.5, 2.0 lub 4.0 Ah
Waga netto w zależności od zastosowanego akumulatora wg EPTA 01/20141,0-1,2 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments