Test akumulatorowego klucza z grzechotką Milwaukee M12 IR

Milwaukee M12 IR to akumulatorowy klucz z grzechotką, który zastąpi narzędzia ręczne i sprawdzi się w miejscach, gdzie nawet minimalny ruch ręką nie jest możliwy.

 

Wzorem konstrukcyjnym dla akumulatorowego klucza z grzechotką Milwaukee M12 IR są podobne klucze napędzane pneumatycznie i przeznaczone do stosowania w warsztatach mechanicznych. Zaś pierwowzorem tych narzędzi, zarówno elektrycznych jak i pneumatycznych, jest – jak łatwo domyślić się – klasyczny grzechotkowy klucz ręczny. Dlatego mechanizm zapadkowy w Milwaukee M12 IR pozostał niezmieniony w porównaniu z kluczem ręcznym – mamy więc kwadratowy zabierak 3/8” i przełącznik kierunku obrotów. Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu zwykłej głowicy, śruby można

dokręcać lub odkręcać ręcznie, obracając maszyną jak zwykłym kluczem z grzechotką.  Napęd, czyli silnik, i zasilanie, czyli akumulator, umieszczono w miejscu rękojeści klucza ręcznego. Jednostka napędowa generuje maksymalne obroty 250/min i wartość tę można regulować płynnie za pomocą włącznika. Ważniejsze jest jednak to, że grzechotka akumulatorowa osiąga aż 47 Nm momentu obrotowego. To dość dużo, by poradzić sobie ze sporymi śrubami czy wkrętami.

Milwaukee_M12IR_01

Bardzo mocną stroną prezentowanego narzędzia jest nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 12 V. To systemowa bateria stosowana w wielu innych elektronarzędziach Milwaukee. Ogniwa o napięciu 12 V i pojemności 1,4 Ah są praktycznie w całości schowane w rękojeści klucza. W ten sposób akumulator nie wystaje poza obrys obudowy i nie przeszkadza w dotarciu do najciaśniejszych miejsc. Warto wspomnieć, że ogniwa zabezpieczone są elektroniką, która przerywa dopływ prądu w momencie nadmiernego obciążenia wkrętarki. Pozwala ona też kontrolować stan naładowania akumulatorów. Ta informacja jest przekazywana użytkownikowi za pomocą diodowego wskaźnika umieszczonego z boku obudowy. Należy też podkreślić, że z baterią współpracuje szybka ładowarka, która napełnia pusty akumulator w zaledwie 30 minut.

Po co stworzono akumulatorową grzechotkę i jaka była główna idea jej powstania? Wydaje się, że rozwiązanie to ma przede wszystkim przyspieszyć i ułatwić pracę w warsztatach mechanicznych. Jest także rozwiązaniem, które pozwala pracować w miejscach, gdzie nie jest możliwy nawet minimalny ruch rękojeścią zwykłego klucza z grzechotką. Warto tu wspomnieć, że grzechotka Milwaukee ma diodę oświetlającą, która znacznie ułatwia pracę w zaciemnionych miejscach.

W redakcyjnych testach wkręcaliśmy w sosnową belkę wkręt o średnicy 5 mm i długości 120 mm (niepełny gwint). Grzechotka Milwaukee M12 IR poradziła sobie z tym zadaniem bez większych problemów. Oznacza to, że może być świetnym uzupełnieniem powszechnie stosowanych ręcznych zestawów kluczy nasadowych.

Autor: Marek Pudło, pins

Milwaukee_M12IR_01-1

Dane techniczne akumulatorowej grzechotki Milwaukee M12 IR

Uchwyt narzędziowy

zabierak kw. 3/8” (9,5 mm)

Obroty

0-250/min

Maks. moment obrotowy

47 Nm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/12 V/1,4 Ah

Waga

0,91 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments