TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO YATO YT-82931

Klucz udarowy YT-82931 zajmuje wśród elektronarzędzi akumulatorowych YATO ważne miejsce. Możliwości robocze narzędzia sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Jak wiadomo, klucze udarowe wymagają efektywnego zasilania. Dlatego w YATO YT-82931 zastosowano litowo-jonowy akumulator 18 V o pojemności 3,0 Ah. Przypominamy, że baterie Li-Ion mają niewielkie gabaryty i masę oraz świetne parametry prądowe, co w stosunku do akumulatorów NiMH i NiCd zwiększa znacznie ich użyteczność. Pozbawione są też efektu pamięci, czyli nie tracą nominalnej pojemności w kolejnych cyklach ładowania/rozładowania i można je napełniać energią w dowolnym momencie. Działanie klucza YATO YT-82931 i jego układu zasilania kontrolowane jest przez elektroniczny system zapobiegający przeciążeniu, przegrzaniu ogniw

i głębokiemu ich rozładowaniu. W ładowarce zastosowano dodatkowo system chroniący akumulator przed przeładowaniem. O poziomie naładowania akumulatora informują trzy diody. Dzięki nim możemy zaplanować moment ładowania. Ładowarka napełnia baterie w czasie 2 godz., co – jak wielu sądzi – nie jest wadą. Jak wiadomo, w czasie takiego ładowania stosuje się mały prąd, którym ładowanie jest korzystniejsze dla baterii, m.in. nie powoduje jej nagrzewania się, które skraca żywotność ogniw. Stosowanie większych prądów przyspiesza proces ładowania akumulatora, ale dzieje się to kosztem jego trwałości.

YATO_YT-82931-7

Testowany klucz YATO wyposażono w wydajny mechanizm napędowy. Stanowią go współpracujące ze sobą 2-biegunowy silnik prądu stałego i kowadełkowy mechanizm udarowy (obroty – 0–2200/min, udary – 3300/min). Tak skonstruowany napęd generuje impulsowy moment obrotowy o wartości do 280 Nm (wkręcanie twarde). Klucz ma prawe/lewe obroty, które zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad włącznikiem głównym. Jest też elektroniczna, bezstopniowa regulacja parametrów pracy: obrotów, częstotliwości udarów oraz wartości momentu obrotowego. W testowanym kluczu zastosowano jako uchwyt narzędziowy kwadratowy zabierak 1/2”, który pozwala przenosić duże siły.

YATO_YT-82931-6

Klucz jest ergonomiczny – ma optymalne wyważenie, jego części chwytne pokryto miękkim, antypoślizgowym materiałem (tzw. soft grip). Urządzenie wyposażono też w lampkę LED, która służy do oświetlania miejsca montażu i umożliwia pracę w słabo widocznych miejscach. Znajduje się ona pod metalową obudową mechanizmu udarowego. Mechanizmy YATO YT-82931 wykonano z metalu, aby zapewnić narzędziu wysoką trwałość i możność generowania dużego momentu obrotowego. Obsługa klucza udarowego YATO, tak jak wszystkich zakrętarek udarowych, jest banalna i sprowadza się do wciskania włącznika, przełącznika słupkowego oraz prostego montażu/demontażu nasadek udarowych.

YATO_YT-82931-5

W redakcyjnym warsztacie testy rozpoczęliśmy od prostego zadania – montażu w belce sosnowej wkrętu 9 x 120 mm. Z tą operacją YATO poradziło sobie w czasie 6,87 s. Tak krótki czas zachęcił nas znacznego zwiększenia trudności próby. Dlatego w kolejnym teście w tej samej belce sosnowej mocowaliśmy wkręt 11 x 300 mm. YATO z tym zadaniem poradziło sobie w czasie 44,89 s. Testy zakończyliśmy montażem wkrętu samowiercącego 6 x 30 mm w płaskowniku stalowym o grubości 5 mm. Operacja była 2-fazowa: najpierw wkrętem wywierciliśmy otwór, w który następnie go wkręciliśmy udarowo. Zadanie wykonaliśmy w czasie 13,95 s.

 

Autor:   pins

YATO_YT-82931-4

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego YATO YT-82931

Obroty na biegu jałowym2200/min
Częstotliwość udarów3300 min-1
Maksymalny moment obrotowy280 Nm
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3.0 Ah
Waga1,8 kg

 

YATO_YT-82931-3

YATO_YT-82931-2YATO_YT-82931-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments