TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO MILWAUKEE M18 FHIW

Na polski rynek w marcu trafi najnowszy akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee® M18 FHIW. Narzędzie generuje potężny zrywający moment obrotowy o wartości 1898 Nm (wersja M18 FHIWF12). Jest to efekt zastosowania w nim najnowszych technologii zasilania
akumulatorowego i wydajnego mechanizmu udarowego oraz nowoczesnego bezszczotkowego silnika POWERSTATE™.

Wszelkie bariery w konstrukcji elektronarzędzi bezprzewodowych generujących duże moce użyteczne zostały pokonane przez inżynierów marki Milwaukee. Doskonałym przykładem tego jest najnowszy klucz udarowy Milwaukee M18 FHIW należący do linii 18-woltowych elektronarzędzi M18 FUEL. Korzysta on z efektywnego źródła zasilania, którym są najnowszej generacji akumulatory REDLITHIUM-Ion™ 18 V, jak też z wysokowydajnego silnika bezszczotkowego POWERSTATE™, inteligentnej elektroniki

REDLINK oraz zoptymalizowanego mechanizmu udarowego. W efekcie jego wersja M18FHIWF12 z uchwytem kwadratowym z pierścieniem mocującym jest w stanie wytworzyć potężny moment zrywający o wartości 1898 Nm. Takie narzędzie nie tylko jest w stanie zastąpić w pracy mocne klucze przewodowe, ale też tego typu narzędzia pneumatyczne popularne w warsztatach mechanicznych. Naszym zdaniem można już ogłosić kres użycia kluczy pneumatycznych. gdyż zostaną one zastąpione w niedługiej przyszłości przez takie klucze akumulatorowe jak testowany Milwaukee M18 FHIW. Powodem tego jest znacznie większa poręczność narzędzi bezprzewodowych przy takich samych lub lepszych parametrach, brak sieci sprężonego powietrza i kompresorów, co oznacza spadek kosztów zakupu parku maszynowego oraz eksploatacji narzędzi.

Milwaukee_M18FHIWP12-3

Przyjrzyjmy się więc konstrukcji najnowszego klucza udarowego Milwaukee M18 FHIW, który jest następcą cenionego modelu Milwaukee M18 CHIWF12 dysponującego momentem 950 Nm. Nowy klucz ma dwa wykonania: wspomnianą wersję M18 FHIWF12 wyposażoną zabierak kwadratowy 1/2” z pierścieniem mocującym oraz M18 FHIWP12 wyposażoną w sam zabierak kwadratowy 1/2”. Pierwsza z wersji przeznaczona jest do obsługi skorodowanych połączeń, do których demontażu potrzebny się bardzo wysoki moment obrotowy. Dlatego FHIWF12 generuje maksymalny moment dokręcania wynoszący 1356 Nm, umożliwiając montaż śrub do M33, oraz maksymalny moment zrywający 1898 Nm. W przypadku wersji M18FHIWP12 przeznaczonej do szybkiego dokręcania śrub do M24 mamy odpowiednio 1017 i 1491 Nm. Parametry te zawieszają dla konkurencji poprzeczkę na poziomie o 20% wyższym, gdyż o tyle nowy kluczy udarowy Milwaukee jest średnio mocniejszy od konkurencyjnych urządzeń. Źródłem siły w Milwaukee M18 FHIW jest bezszczotkowy i bezobsługowy silnik POWERSTATE™ zasilany akumulatorem REDLITHIUM-Ion™ 18 V o pojemności 4.0, 5.0 lub 9.0 Ah. Jest to jednostka napędowa nowej konstrukcji, mającą wysoko wydajne magnesy. Jest o 4 mm krótsza od silnika zastosowanego w poprzedniku. Ma też krótszą o 9 mm tylną pokrywę. Dzięki temu silnik klucza Milwaukee M18 FHIW ma długość mniejszą o 12,7 mm, a przy tym dłuższy czas pracy, co m.in. jest konsekwencją optymalizacji przepływu powietrza chłodzącego.

 

Milwaukee_M18FHIWP12-4

 

Sprzężono go z jednobiegową przekładnią planetarną i na nowo zaprojektowanym kowadełkowym mechanizmem udarowym. Jego bijak ma o 20% większą masę od bijaka zastosowanego w poprzednim modelu Milwaukee M18 CHIWF12. Pozwala to generować 25% wyższy moment obrotowy (maksymalnie 1898 Nm). Aby mechanizm udarowy mógł wytrzymać tak duże obciążenie, zmodyfikowano jego konstrukcję, zaś wrzeciono wykonano ze stalowego stopu najwyższej jakości. Pracą klucza steruje elektronika REDLINK, która również została unowocześniona. Oferuje ona cztery tryby pracy (w poprzednim modelu mieliśmy dwa), w tym tryb odkręcania śrub. Wybiera się je przyciskiem na panelu sterowania, który znajduje się na mocowaniu baterii. O ustawionym trybie informują 4 diody LED. Na I trybie pracy mamy do dyspozycji obroty/udary 0-550/0-950 min-1 (M18 FHIWF12) lub 0–950/0–1150 min-1 (M18 FHIWP12), na II – 0–1400/0–1750 min-1 (M18 FHIWF12) lub 0–1500/0–2100 min-1 (M18 FHIWP12), na III – 0–1750/0–2100 min-1 (M18 FHIWF12) lub 0–1800/0–2400 min-1 (M18 FHIWP12), a na trybie odkręcania śrub – 0–1750/0–2100 min-1

(M18 FHIWF12) lub 0–1800/0–2400 min-1 (M18 FHIWP12).

Dzięki trybom pracy możemy optymalnie dostosować maksymalne parametry pracy kluczy: obroty, udary i moment. Zaś posługując się regulacją prędkości pracy, możemy wymienione parametry płynnie dozować w zakresie roboczym danego trybu. Służy do tego włącznik spustowy. Oprócz bardzo trudnych zadań testowanym kluczem wykonamy więc też lżejsze operacje bez obawy o zerwanie śrub. Ponadto tryb odkręcania śrub, w którym narzędzie generuje największy moment obrotowy, jest odpowiednio zaprogramowany.

 

Milwaukee_M18FHIWP12-2

 

Dzięki temu w chwili poluzowania śruby klucz zwalnia obroty do 750/min, co daje operatorowi pełną kontrolę nad procesem jej odkręcania. Gdy porówna się parametry obu wersji klucza, zauważa się od razu to, o czym już wspomnieliśmy; a mianowicie że M18 FHIWP12 zaprojektowano do szybkiego montażu, w czym model ten znacznie wyprzedza konkurencyjne urządzenia; zaś M18 FHIWF12 – do obsługi połączeń zapieczonych czy skorodowanych, do czego potrzebna jest bardzo duża siła, którą nie dysponuje żaden konkurencyjny klucz akumulatorowy. Należy zwrócić też uwagę, że parametry obrotów i częstotliwości udarów stycznych zostały optymalnie dostosowane do przeznaczenia kluczy z uwzględnieniem rozmiarów śrub i skorelowanej z nimi ich prędkości kątowej. Dlatego wersja M18 FHIWF12 ma mniejsze obroty i częstotliwości udarów. Nie oznacza to, że pracuje wolniej od wersji M18 FHIWP12, lecz efektywnie obsługuje połączenia z zakresu M24–M33. Jak wiadomo, maksymalną wielkością śruby dla FHIWP12 jest M24, czyli dolna granica tego zakresu. Należy tu wspomnieć, że Milwaukee M18 FHIW pracuje w obu kierunkach, czyli w prawo i lewo. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się od włącznikiem głównym urządzenia.

 

Milwaukee_M18FHIWP12-1
Aby nowy klucz udarowy Milwaukee M18 FHIW mógł efektywnie i niezawodnie pracować, zastosowano w nim elektronikę o zwiększonej wydajności i zmniejszonej impedancji (wysokiej jakości płytka PCB), co znacznie ograniczyło nagrzewanie się jej podczas pracy. Ulepszono też kostkę połączeniową. Skutkiem tego jest nie tylko efektywna transmisja energii elektrycznej z akumulatora do jednostki napędowej, ale też obniżenie wibracji przenoszonych z narzędzia na akumulator.
Zastosowane w kluczu Milwaukee® M18 FHIW zabieraki kwadratowe 1/2” z pierścieniem mocującym (M18 FHIWF12) lub bez (M18 FHIWP12) umożliwiają mocowanie w nim nasadek udarowych i adapterów służących do montażu bitów czy nawet wierteł. Warto zwrócić uwagę, że zabieraki kwadratowe 1/2” z pierścieniem mocującym umożliwiają szybszą wymianę akcesoriów niż zabieraki z bezpierścieniowe wyposażone w sprężynową blokadę kulkową. „Pierścieniowce” mają też od nich trwalszą i wytrzymalszą konstrukcję, bo pozbawioną profilowanego otworu mieszczącego tego typu blokady. Otwór ten, jak łatwo zauważyć, osłabia wytrzymałość uchwytu kluczy. Dlatego „pierścieniowce” zastosowano w mocniejszej wersji klucza Milwaukee M18 FHIW.
Obsługa klucza udarowego Milwaukee M18 FHIW jest banalnie prosta. Cała filozofia posługiwania się testowanym elektronarzędziem sprowadza się do wciskania włącznika spustowego i wyboru biegu za pomocą wygodnego przycisku zlokalizowanego na obudowie mocowania akumulatora. Cztery lampki LED informują o wybranym trybie pracy. Można też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie akumulatora, aby sprawdzić stan jego naładowania. Inżynierowie nie zapomnieli o wyposażeniu

klucza w diodę LED służącą do oświetlania miejsca pracy. Ma ona nową lokalizację na stopie narzędzia i o 40% większą jasność w porównaniu do diody zastosowanej w kluczu poprzedniej generacji.
Klucz udarowy Milwaukee M18 FHIW to też przykład solidności wykonania i ergonomii. Mamy w nim metalową obudowę przekładni i mechanizmu udarowego oraz części chwytowe pokryte miękką wykładziną. Klucz, mając budowę „T”, jest perfekcyjnie wyważony i jak na narzędzie, którym można aplikować siłę 1491/1898 Nm, posiada lekką (M18 FHIWP12 – 3,2 kg, M18 FHIWF12 – 3,3 kg) i bardzo zwartą konstrukcję, krótszą od konkurencyjnych urządzeń o 217 mm.
W praktycznych testach postanowiliśmy sprawdzić, co faktycznie potrafi udarowy klucz akumulatorowy Milwaukee M18 FHIWF12 zasilany akumulatorem Li-Ion 5,0 Ah. Próby zaczęliśmy z najwyższego „C”, czyli od sprawdzenia maksymalnej mocy. Ustawiliśmy więc tryb IV, czyli odkręcania śrub. Nie użyliśmy go do demontażu skorodowanej śruby, gdyż taki test jest niemierzalny. Powód jest prosty – gdybyśmy zmierzyli kluczem dynamometrycznym, ile potrzeba siły na poruszenie skorodowanej śruby, faktycznie dokonalibyśmy jej demontażu i Milwaukee nie miałoby co robić. Dlatego postanowiliśmy najsilniejszy tryb wykorzystać do montażu w belce sosnowej śruby 13 x 380 mm. Raz w ciągu 12 lat istnienia naszego warsztatu redakcyjnego udało nam się ją zamontować, zrobiliśmy to poprzedniej generacji kluczem udarowym Milwaukee M18 CHIWF12. Wtedy osiągnęliśmy bardzo dobry wynik 40,08 s. Byliśmy więc ciekawi, jak z tym zadaniem poradzi sobie następca. Założyliśmy więc nasadkę udarową 19 mm i ruszyliśmy do boju. Trwał on 32,27 s. Osiągnięty wynik był o ok. 20% lepszy od uzyskanego dwa lata temu, co pokazało, że inżynierowie z Milwaukee dokonali sporego postępu w konstrukcji akumulatorowych kluczy udarowych.
W kolejnej próbie zeszliśmy z najwyższego „C” o oktawę niżej i włączyliśmy w testowanym kluczu tryb III. Wykorzystaliśmy go do montażu w tę samą belkę sosnową śruby 11 x 300 mm. Operacja ta trwała 14,97 s. Padł więc rekord naszego warsztatu. Do tej pory żadnym kluczem udarowym nie uzyskaliśmy takiego wyniku, a przetestowaliśmy co najmniej 25 urządzeń. W trzeciej próbie w tej samej belce sosnowej zamontowaliśmy śrubę 9 x 300 mm, korzystając z II trybu. Zadanie to wykonaliśmy 32,89 s. Próba ta pokazała, że klucz Milwaukee M18 FHIWF12 doskonale sprawdzi się też w średnio trudnych zadaniach. Tryb I sprawdziliśmy nie jak dotąd w montażu miękkim, lecz w zadaniu demontażu śruby M16 zakręconej z siłą 120 Nm przy użyciu klucza dynamometrycznego. Całkowity demontaż śruby trwał 5,11 s, zaś faza jej odblokowania 1,98 s. W ostatniej próbie testowej postanowiliśmy znowu wejść na poziom najwyższego „C” i włączyliśmy tryb IV (odkręcania śrub). Tym razem postanowiliśmy zerwać łeb śruby M14. Klucz uporał się tym zadaniem w 2,02 s. Dla porównania podajemy, że poprzednim modelem Milwaukee M18 CHIWF12 zerwaliśmy śrubę M10 w czasie 2,98 s.
Podczas testów Milwaukee M18 FHIWF12 pracowało bardzo równo i dynamicznie, czuć było drzemiącą w nim siłę. Dobre wyważenia i ergonomiczna konstrukcja pozwalały operować nim praktycznie bezwysiłkowo. Nie mieliśmy z kluczem żadnych problemów podczas jego obsługi. Poszczególne tryby wybiera się w nim szybko i intuicyjnie, zaś zmiana nasadek dzięki uchwytowi pierścieniowemu przebiega bardzo sprawnie.
Reasumując, redakcyjne
testy pokazały, że Milwaukee M18 FHIW nie ma obecnie na rynku równych sobie kluczy udarowych. Urządzenie może być z powodzeniem stosowane w wielu działach przemysłu i gospodarki: w montażu instalacji przemysłowych, urządzeń energetycznych i konstrukcji stalowych, podczas budowy energetycznych sieci przesyłowych wysokiego napięcia, w serwisach maszyn i samochodów, w działach utrzymania ruchu zakładów przemysłowych, na liniach montażowych i w budownictwie.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee M18 FHIW

Wersja

M18 FHIWF12

M18 FHIWP12

Napięcie zasilania (V)

18

18

Obroty na biegu jałowym (tryb I/II/III/odkręcania śrub, min-1)

0-550/0-1400/0-1750/0-1750

0-950/0-1500/0-1800/0-1800

Częstotliwość udarów (tryb I/II/III/odkręcania śrub, min-1)

0-950/0-1750/0-2100/0-2100

0-1150/0-2100/0-2400/0-2400

Maks. moment zrywający (Nm)

1898

1491

Maks. moment dokręcania (Nm)

1356

1017

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

do M33

do M24

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4.0, 5.0, 9.0 Ah

Li-Ion/18 V/4.0, 5.0, 9.0 Ah

Waga z akumulatorem 4,0/5,0 Ah (kg)

3,3

3,2

Waga z akumulatorem 9,0 Ah (kg)

3,7

3,6

 

Milwaukee_M18FHIWP12-5

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wotek Kuc
Wotek Kuc
3 lat temu

Świetne narzędzie. Poleciła mi go firma Techpro i jestem zachwycony efektywnością i możliwościami tego sprzętu 😀