TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO MILWAUKEE M18 CHIWF12

Do redakcyjnego warsztatu trafił akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee M18 CHIWF12. Narzędzie generuje potężny moment obrotowy o wartości 950 Nm dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zasilania akumulatorowego i efektywnego bezszczotkowego silnika POWERSTATE™.

 

Jeszcze niedawno największym problemem technicznym i wyzwaniem dla inżynierów konstruujących akumulatorowe klucze udarowe było opracowanie źródła zasilania o wysokiej efektywności energetycznej. Jak wiadomo, narzędzia te do swojej pracy potrzebują dużo energii. Problemy te zostały pomyślnie rozwiązane przez inżynierów Milwaukee® przez wprowadzenie ponad cztery lata temu efektywnych baterii Li-Ion i opracowanie wysokowydajnych silników bezszczotkowych POWERSTATE™. Dzięki temu mógł powstać klucz udarowy Milwaukee® M18 CHIWF12, który dysponuje momentem 950 Nm.

 

W Milwaukee® M18 CHIWF12

można stosować akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemnościach 4,0, 5,0 lub nawet 9,0 Ah. Ich nowoczesne ogniwa wykonano w technologii REDLITHIUM-Ion™. Oprócz świetnej charakterystyki prądowej mają one wysoką trwałość (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty pojemności), zwiększoną efektywność energetyczną, możliwość działania w niskich temperaturach (do -20oC) i są do tego wygodne w pracy dzięki możliwości doładowywania ich w dowolnym momencie. Warto też dodać, że są to akumulatory systemowe, czyli można je swobodnie wymieniać między wszystkimi elektronarzędziami Milwaukee® o zasilaniu 18-woltowym (M18). Jak wiadomo, jedną z niewielu wad ogniw Li-Ion jest ich ograniczona wytrzymałość na podwyższoną temperaturę powstającą na skutek nadmiernych przeciążeń. Milwaukee® poradziło sobie i z tym problemem, wprowadzając do konstrukcji układu zasilania inteligentną elektronikę REDLINK PLUS™. Steruje ona pracą klucza i jednocześnie chroni akumulator przez zbytnim obciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Ale na tym nie koniec, za pomocą wyświetlacza diodowego informuje też o stanie naładowania baterii i nadzoruje proces ładowania ogniw, chroniąc je przed przeładowaniem.

Milwaukee_M18CHIWF12-5

Jak wiadomo, wysokiej jakości źródło zasilania to tylko połowa sukcesu akumulatorowego klucza udarowego. Dlatego w Milwaukee® M18 CHIWF12 zastosowano wydajny i niezawodny mechanizm napędowy. Stanowi go wspomniany bezszczotkowy i bezobsługowy silnik POWERSTATE™. Sprzężono go z jednobiegową przekładnią planetarną (obroty I/II bieg elektroniczny – 0-425/0-1700 min-1) i kowadełkowym mechanizmem udarowym (udary I/II bieg elektroniczny – 0-450/0-2300 min-1). W urządzeniu, dzięki zastosowaniu elektroniki sterującej Milwaukee® DRIVE CONTROL™ mamy dwa elektroniczne biegi oraz płynną regulację prędkości pracy we włączniku spustowym. Tak skonfigurowany napęd generuje maksymalny moment obrotowy o wartości aż 950 Nm (II bieg) oraz moment zrywający do 1491 Nm (II bieg) i może realizować połączenia gwintowe do M30. Na pierwszym biegu moment wynosi 135 Nm. Dlatego klucz może wykonywać zadania przeznaczone specjalnie dla kompaktowych wkrętarek udarowych. Ze względu na dużą moc w testowanym kluczu zastosowano kwadratowy zabierak 1/2”, na którym montuje się nasadki udarowe i adaptery służące do montażu bitów czy nawet wierteł.

Milwaukee_M18CHIWF12-3

Obsługa klucza udarowego Milwaukee® M18 CHIWF12 jest banalnie prosta. Cała filozofia posługiwania się testowanym elektronarzędziem sprowadza się do wciskania włącznika spustowego i wyboru biegu za pomocą wygodnego przycisku umieszczonego na obudowie mocowania akumulatora. Diodowe lampki LED informują o wybranym przełożeniu elektronicznym. Można też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie akumulatora, aby sprawdzić stan jego naładowania.
Milwaukee® M18 CHIWF12 to przykład solidności wykonania i ergonomii. Mamy w nim metalową obudowę przekładni i mechanizmu udarowego oraz części chwytowe pokryte miękką wykładziną. Klucz, mając budowę „T”, jest perfekcyjnie wyważony i jak na narzędzie, którym można aplikować siłę 950 Nm, posiada małą masę (3,3 kg).
W praktycznych testach sprawdziliśmy, co faktycznie potrafi udarowy klucz akumulatorowy Milwaukee® M18 CHIWF12 zasilany akumulatorem Li-Ion 5,0 Ah. W pierwszej próbie użyliśmy dużego koronowego wycinaka 1-ostrzowego 65 mm i wykonaliśmy nim w belce sosnowej otwór o głębokości 120 mm, korzystając z II biegu. Próba trwała 20,96 s. W drugim zadaniu osadziliśmy w sosnowym klocku

wkręt o średnicy 12 mm i długości 375 mm (niepełny gwint). Zadanie to na II biegu zajęło Milwaukee® 40,08 s. W naszej ocenie jest to bardzo krótki czas. Bezproblemowy montaż tak dużego wkrętu pokazuje, że Milwaukee® M18 CHIWF12 jest w stanie sprostać najtrudniejszym zadaniom. W ostatniej próbie zrywaliśmy śrubę o średnicy 10 mm. M18 CHIWF12 na II biegu z tym zadaniem uporał się zaledwie w 2,98 s.

Milwaukee_M18CHIWF12-2

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że Milwaukee® M18 CHIWF12 to mityczny Tytan wśród akumulatorowych kluczy udarowych 18 V i obecnie nie ma sobie równych w tej klasie prądowej. Można go też użyć do delikatnych prac zarezerwowanych dla wkrętarek udarowych. Dlatego testowany klucz Milwaukee® M18 CHIWF12 to narzędzie nie tylko bardzo mocne, ale też wysoce uniwersalne. Sprawdzi się więc zarówno w warsztacie mechanicznym, np. serwisującym ciężarówki, jak też w pracach ciesielskich podczas montażu dużych i masywnych belek konstrukcyjnych.

pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego M18 CHIWF12

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)0-425/0-1700 min-1
Częstotliwość udarów (I/II bieg)0-450/0-2300 min-1
Maks. moment obrotowy (I/II bieg)135/950 Nm
Maks. moment zrywający1491 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychdo M30
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/4.0, 5.0, 9.0 Ah
Waga z akumulatorem 3,0 Ah3,3kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments