Test akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee M18 BIW38

Popularność udarowych kluczy i wkrętarek szybko rośnie. Zapewne dlatego Milwaukee opracowało nowe ich modele, w tym klucz M18 BIW38, którego możliwości sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Milwaukee M18 BIW38 to doskonały przykład akumulatorowego kompaktowego klucza udarowego klasy 18 V. Ma on klasyczną konstrukcję: 4-biegunowy silnik prądu stałego zastosowany w urządzeniu współpracuje z jednobiegową przekładnią i kowadełkowym mechanizmem udarowym. Optymalny dobór przełożenia (2450 obr./min) i częstotliwości pracy mechanizmu udarowego (3350 udarów/min) oraz jego siły (odpowiednia masa kowadełka) sprawiły, że maszyna dysponuje maksymalnym impulsowym momentem obrotowym 210 Nm, co oznacza i dużą siłę, i funkcjonalność. Parametry pracy są płynnie regulowane włącznikiem spustowym, co pozwala

dopasować je do rodzaju mocowanego wkrętu lub realizowanego połączenia maszynowego. Skrzynkę przekładniową, mechanizmy zębate i udaru kowadełkowego wykonano w całości z metalu, co zapewniło wysoką trwałość narzędzia oraz dało gwarancję dużej wydajności i skuteczności wkręcania.

Milwaukee_M18BIW38_03

Milwaukee M18 BIW38 ma tradycyjny dla tego typu narzędzi uchwyt narzędziowy. W jego wypadku jest to kwadratowy zabierak 3/8”. Bez problemu przenosi on duże momenty obrotowe i pozwala w pełni wykorzystać moc maszyny. Dlatego ważne jest, by podczas zakręcania/odkręcania korzystać z odpowiednich nasadek udarowych.
Testowany klucz udarowy Milwaukee M18 BIW38 zasilany jest nowoczesnym i wydajnym akumulatorem litowo-jonowym REDLITHIUM-ION o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah (sprzęt może być też zasilany baterią z grupy M18 o pojemności 2,0 Ah). Ogniwa REDLITHIUM-ION są nie tylko bardzo wydajne (20% więcej energii użytecznej niż w standardowych bateriach Li-Ion), ale także supertrwałe (2 razy większa trwałość w porównaniu do standardowych rozwiązań). Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Mogą też pracować w temperaturze do -18°C. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK, zastosowana w kluczu, chroni baterie przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Na obudowie baterii znajduje się 4-diodowy wskaźnik stanu naładowania, który pozwala przewidywać czas pracy maszyny i moment jej ładowania. Konstruktorzy narzędzia nie zapomnieli o wyposażeniu go w światło diodowe, które doświetla miejsce pracy. Umieszczono je pod wrzecionem nad włącznikiem głównym. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.

Milwaukee_M18BIW38_01

Testowane urządzenie jest ergonomiczne i doskonale wyważone, jego części chwytne pokryto miękki materiałem (tzw. soft grip). Klucz Milwaukee poddaliśmy dwóm podstawowym testom: na wkręcanie i wiercenie zgrubne. Zaczęliśmy od wiercenia wiertłem 3-ostrzowym w blacie kuchennym. Kluczem wykonaliśmy otwór przelotowy o średnicy 32 mm i długości 30 mm w czasie 5,01 s. Następnie mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt z łbem 6-kątnym o wymiarach 8 x 110 mm. Milwaukee zajęło to 6,05 s. Reasumując, klucz Milwaukee pokazał, że jest bardzo wydajny. Naszym zdaniem jest to doskonałe urządzenie ekonomizujące średnio ciężki montaż. Zadowoli mechaników, instalatorów czy montażystów szczególnie ceniących sobie efektywność pracy.

Milwaukee_M18BIW38_02

 Autor: pins

Dane techniczne klucza udarowego Milwaukee M18 BIW38

Obroty

0-2450/min

Częstotliwość udarów

0-3350/min

Maks. moment obrotowy

210 Nm

Uchwyt

zabierak kwadratowy 3/8”

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4,0 lub 2,0 Ah

Waga z akumulatorem 4,0 Ah

1,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments