Test akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee M12 BIW38

Większości z nas klucze udarowe kojarzą się z dużymi narzędziami stosowanymi w serwisach zajmujących się wymianą opon. Okazuje się jednak, że na rynku są mniejsze modele, zasilane akumulatorami, których zastosowanie jest nieco szersze niż tylko odkręcanie i zakręcanie śrub samochodowych kół. Świetnym przykładem kompaktowego, ale uniwersalnego klucza udarowego jest model Milwaukee M12 BIW38.

Maszyna ta, oprócz klasycznych cech modelu sieciowego, ma nad tym ostatnim jedną niezaprzeczalną przewagę – akumulatorowe zasilanie. Oczywistym jest, że sprzęt bateryjny nie doścignie modelu zasilanego z gniazdka pod względem możliwości, ale za to odwdzięczy się mobilnością (możliwością pracy w miejscach bez dostępu do prądu 230 V) i

poręcznością. Brak plączącego się kabla pod nogami jest dla niektórych specjalistów nie lada zaletą.
Akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee M12 BIW38 jest klasyczną konstrukcją. Silnik zastosowany w urządzeniu współpracuje z jednobiegową przekładnią i kowadełkowym mechanizmem udaru. Odpowiedni dobór przełożenia i częstotliwości uderzeń (3300 min-1) sprawiły że maszyna dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 135 Nm. To w połączeniu z wysoką prędkością obrotową (2500 obr./min) sprawia, że mały i poręczny klucz jest naprawdę funkcjonalną maszyną, którą poradzimy sobie z zakręceniem/odkręceniem śrub M10 i nakrętek M12. Płynnie regulowana prędkość obrotowa we włączniku spustowym pozwala precyzyjnie dopasować parametry pracy maszyny do rodzaju mocowanego wkrętu lub realizowanego połączenia maszynowego. Technologię tę nazwano Milwaukee DRIVE CONTROL.

Milwaukee_M12BIW38_03 W akumulatorowym kluczu udarowym Milwaukee M12 BIW38 zastosowano tradycyjny dla tego typu narzędzi uchwyt narzędziowy. Jest to kwadratowy zabierak 3/8”. Bez problemu przenosi on największe momenty obrotowe i pozwala w pełni wykorzystać moc maszyny. Ważne jest, by podczas zakręcania korzystać z właściwych nasadek.
Klucz udarowy Milwaukee M12 BIW38 zasilany jest nowoczesnym i wydajnym akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 12 V i pojemności 2 Ah (sprzęt może być zasilany bateriami z grupy M12 o pojemnościach 1,5; 3 lub 4 Ah). Bateria jest bardzo mała i praktycznie mieści się w całości w rękojeściach elektronarzędzia i nie wystaje poza ich obrys. Ogniwa Milwaukee REDLITHIUM są nie tylko bardzo wydajne, ale także supertrwałe. Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS w kluczu chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem. Na obudowie maszyny znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywanie czasu pracy maszyny i momentu ładowania baterii. W ten system zasilania świetnie wpisuje się światło diodowe umieszczone pod wrzecionem, które doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.
Klucz Milwaukee poddaliśmy wszechstronnym testom na wkręcanie i wiercenie zgrubne. Zaczęliśmy od wiercenia wiertłem 3-ostrzowym w blacie kuchennym. Kluczem wykonaliśmy otwór przelotowy o średnicy 32 mm i długości 30 mm w czasie 27,1 s. Następnie mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 8 x 140 mm. Milwaukee zajęło to 25,9 s.

Milwaukee_M12BIW38_02
Reasumując, kompaktowy klucz Milwaukee pokazał, że jest zdolny sprostać trudnym zadaniom. Naszym zdaniem, jest to doskonałe, niemalże kieszonkowe urządzenie do lekkiego montażu, będące w stanie zadowolić nawet bardzo wymagających instalatorów.

Milwaukee_M12BIW38_01

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne klucza udarowego Milwaukee M12 BIW38

Obroty0-2500/min
Częstotliwość udarów0-3300/min
Maks. moment obrotowy135 Nm
Uchwytzabierak kwadratowy 3/8”
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM12
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/12 V/2,0 Ah
Waga1,0kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments