Test akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee HD 18 HIW

Do redakcyjnego warsztatu trafił akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee HD 18 HIW. Narzędzie można nazwać Goliatem wśród kluczy bezprzewodowych, gdyż generuje ono moment aż 610 Nm.

Bez zbytniej emfazy można powiedzieć, że największym problemem technicznym i wyzwaniem dla inżynierów konstruujących akumulatorowe klucze udarowe jest dobór źródła zasilania o wysokiej efektywności energetycznej. Elektronarzędzie takie jest bowiem dość energożerne – głównie ze względu na moc, jaką musi generować, aby podołać stawianym mu zadaniom. Akumulator musi więc być jak najlepszy – i to zarówno pod względem napięcia, pojemności, jak i technologii wykonania.

W Milwaukee HD 18 HIW można stosować dwa różne akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18

V i pojemnościach 3,0 lub 4,0 Ah. Ich nowoczesne ogniwa wykonano w technologii REDLITHIUM. Oprócz świetnej charakterystyki prądowej, mają one wysoką trwałość (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty pojemności), zwiększoną efektywność energetyczną, możliwość działania w niskich temperaturach (do -18ºC) i są do tego wygodne w pracy dzięki możliwości doładowywania ich w dowolnym momencie. Warto też dodać, że są to akumulatory systemowe, czyli można je swobodnie wymieniać między wszystkimi elektronarzędziami Milwaukee z rodziny 18-woltowych (M18). Jak wiadomo, jedną z niewielu wad ogniw Li-Ion jest ich ograniczona wytrzymałość na duże przeciążenia. Milwaukee poradziło sobie i z tym problemem, wprowadzając do konstrukcji układu zasilania elektronikę. Chroni ona akumulator przez zbytnim obciążeniem i nadmiernym rozładowaniem, a także za pomocą wyświetlacza diodowego informuje o stanie naładowania baterii. Podczas ładowania ogniwa znajdują się także pod czujnym nadzorem elektroniki, która chroni je wtedy przed przeładowaniem.

Milwaukee_HD18HIW_01

Jak wiadomo, wysokiej jakości źródło zasilania to tylko połowa sukcesu akumulatorowego klucza udarowego. Dlatego w Milwaukee HD 18 HIW zastosowano wydajny i niezawodny mechanizm napędowy. Stanowi go silnik sprzężony z jednobiegową przekładnią (maksymalne obroty 1900/min) i kowadełkowym mechanizmem udarowym (2200 udarów/min). Tak skonfigurowany napęd generuje maksymalny moment obrotowy o wartości aż 610 Nm i może realizować połączenia gwintowe do M20. Ze względu na dużą moc w testowanym kluczu zastosowano kwadratowy zabierak 1/2”, na który zakłada się nasadki udarowe.

 

Milwaukee_HD18HIW_03

Obsługa klucza udarowego Milwaukee HD 18 HIW jest banalnie prosta. Cała filozofia posługiwania się prezentowanym elektronarzędziem sprowadza się do wciskania włącznika. Można też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie akumulatora, aby sprawdzić stan jego naładowania.

Milwaukee_HD18HIW_02

W praktycznych testach sprawdziliśmy, co faktycznie potrafi udarowy klucz akumulatorowy Milwaukee HD 18 HIW zasilany akumulatorem Li-Ion 4,0 Ah. W pierwszej próbie użyliśmy dużego wycinaka 1-ostrzowego 65 mm i wykonaliśmy nim w belce sosnowej otwór o głębokości 102 mm (czas wiercenia – 26,87 s). W drugim zadaniu osadziliśmy w drewnianym elemencie wkręt o średnicy 11 mm i długości 300 mm (niepełny gwint). Zadanie to zajęło maszynie 54,85 s. W ostatniej próbie zrywaliśmy śrubę o średnicy 8 mm. HD 18 HIW uporał się z tym zadaniem zaledwie w 2,03 s.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że Milwaukee HD 18 HIW to Goliat wśród kluczy udarowych i obecnie na rynku nie ma sobie równych w klasie prądowej 18 V.

Milwaukee_HD18HIW_05

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego HD 18 HIW

Obroty na biegu jałowym1900/min
Częstotliwość udarów2200 min-1
Maksymalny moment obrotowy610 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM20
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 lub 4,0 Ah
Waga z akumulatorem 3,0 Ah3,0kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments