TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO METABO SSW 18 LTX 400 BL

Metabo SSW 18 LTX 400 BL to nowoczesny akumulatorowy klucz udarowy o podwyższonej wytrzymałości. Jednakże można nim wykonywać nie tylko ciężkie zadania montażowe, ale także lżejsze prace. Wyposażono go bowiem w regulację elektroniczną, która pozwala optymalizować wartość momentu obrotowego do wymagań operacyjnych.

 

Metabo SSW 18 LTX 400 BL to dowód na to, że epoka pneumatycznych kluczy udarowych ma się już ku końcowi. Bardzo poręczne elektronarzędzia akumulatorowe, na dodatek nieskrępowane kablem, dysponują bowiem taką samą siłą i są w stanie wykonywać równie skutecznie te same zadania montażowe co ich pneumatyczne odpowiedniki. Testowane Metabo SSW 18 LTX 400 BL nie wymaga praktycznie żadnego

wysiłku od operatora podczas wkręcania dużych śrub czy wkrętów. Operator nie musi równoważyć aplikowanej siły.

 

Przypomnijmy, że gdy używamy wiertarko-wkrętarki przy montażu sporego wkrętu w belce drewnianej, musimy siłować się z urządzeniem, gdyż moment generowany podczas wkręcania wymaga równoważenia. W innym wypadku maszyna obracałaby się wokół swojego wrzeciona. Mówiąc o tym, należy zwrócić uwagę, że głównym zadaniem zakrętaków udarowych jest jednak skręcanie połączeń z gwintem metrycznym lub calowym, czyli klasycznych połączeń śruba–nakrętka i w tym obszarze urządzenia te ujawniają swoje największe walory.

Metabo_SSW18LTX400BL-9

Zakrętarkę udarową Metabo SSW 18 LTX 400 BL wyposażono w 12-stopniową elektroniczną regulację parametrów pracy: obroty – 0-2150/min, udary – do 4250/min, moment obrotowy – do 400 Nm. Dodatkowo parametry te są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. W urządzeniu zastosowano silnik bezszczotkowy (BL), czyli zminiaturyzowany synchroniczny silnik 3-fazowy i rozbudowaną elektronikę (m.in. mikrofalownik oraz system ochrony antyprzeciążeniowej). Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy jest znacznie sprawniejszy (o ok. 30%) od silnika komutatorowego prądu stałego. Efektem tego jest dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii i brak konieczności wizyt w serwisie w celu wymiany szczotek. Dzięki połączeniu wysoce efektywnego silnika i kowadełkowego mechanizmu udarowego Metabo SSW 18 LTX 400 BL oferuje użytkownikom maksymalny moment 400 Nm, co pozwala wykonywać skutecznie bardzo trudne zadania, o czym przekonaliśmy się podczas redakcyjnego testu. W Metabo zastosowano jako uchwyt kwadratowy zabierak 1/2” w celu umożliwienia aplikacji wysokiego momentu obrotowego.

Metabo_SSW18LTX400BL-8

Testowany klucz udarowy Metabo SSW 18 LTX 400 BL należy do grupy zakrętarek udarowych średniej mocy. Zasilany jest 18-woltowym akumulatorem litowo-jonowym (Li-Ion) o pojemności 4,0 Ah (w wyposażeniu testowanej maszyny). Do dyspozycji są też opcjonalne systemowe konfiguracje zasilania, które oferuje Metabo, np. akumulatorami Li-Ion 18 V/5.0 Ah czy wysokoprądowymi LiHD 18 V o pojemnościach 3,1 Ah, 5,5 Ah lub 6,2 Ah.

Metabo_SSW18LTX400BL-7

Akumulatory Metabo wyposażone są w elektronikę, która nie tylko komunikuje się z maszyną, ale także z elektroniką ładowarki. Dzięki temu podczas ładowania na bieżąco kontrolowana jest temperatura ogniw i ilość gromadzonej w nich energii. Pozwala to chronić baterie przed szkodliwym przeładowaniem. W przypadku gdy zamontowana w ładowarce bateria ma za dużą temperaturę, do akcji wchodzi technologia AIR COOLED i następuje schłodzenie jej ogniw. W momencie, gdy osiągną odpowiednio niską temperaturę, rozpoczyna się ich ładowanie. Dzięki temu zachowana jest pełna żywotność akumulatorów. Opisana technologia zasilania maszyny i ładowania baterii nosi nazwę „Ultra-M”. Na wykorzystujące ją baterie, co warto tu odnotować, Metabo udziela 3-letniej gwarancji.

Metabo_SSW18LTX400BL-4

Niemiecki producent zadbał też o wysoką jakość wykonania testowanego klucza udarowego. Mamy więc w nim aluminiową obudowę kowadełkowego mechanizmu udarowego zapewniającą efektywne odprowadzanie ciepła wytworzonego podczas pracy maszyny i zwiększającą jej wytrzymałość mechaniczną, w tym także na brutalne traktowanie. Urządzenie jest

wzorcowo ergonomiczne, doskonale wyważone i ma obniżony poziom wibracji, dzięki czemu nie powoduje zmęczenia u operatorów. Aby umożliwić pracę w miejscach źle oświetlonych, wyposażono je w diodę LED.

Metabo_SSW18LTX400BL-3

W redakcyjnym warsztacie najpierw sprawdziliśmy, jak Metabo SSW 18 LTX 400 BL radzi sobie z montażem wkrętu 11 x 100 mm zasilane bateriami Li-Ion 4,0 Ah i LiHD 3,1 Ah. Tak jak spodziewaliśmy się, Metabo zasilane wysokoprądową baterią LiHD okazało się skuteczniejsze i szybsze. Z zadaniem testowym poradziło sobie w czasie 3,16 s (Li-Ion 4,0 Ah – 3,89 s). Osiągnięte wyniki zachęciły nas do postawienia testowanemu kluczowi prawdziwie trudnego zadania montażu wkrętu 11 x 300 mm w belce sosnowej. Do jego zasilania użyliśmy baterii Li-Ion 4,0 Ah. Metabo zadanie to wykonało w czasie 31,06 s. Nasze testy dopełniło zadanie wkręcania twardego ze zredukowanym o połowę parametrami pracy. Podczas niego mocowaliśmy wkręt samowiercący 6 x 30 mm w płaskowniku stalowym o grubości 5 mm. Operacja miała więc dwie fazy: wiercenie i wkręcanie twarde. Wykonaliśmy ją w czasie 11,98 s.

 

Autor:   pins

Metabo_SSW18LTX400BL-1

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Metabo SSW 18 LTX 400 BL

Obroty2150 min-1
Częstotliwość udarów4250 min-1
Maks, moment obrotowy400 Nm
Uchwytkwadratowy 1/2”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/4.0 Ah
Waga1,7kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments