Test akumulatorowego klucza udarowego Metabo SSW 18 LT

Gdy trzeba odkręcić zapieczoną śrubę, dokręcić solidnie koło w samochodzie, a nawet wywiercić duży otwór w drewnie, to powinniśmy posłużyć się akumulatorową zakrętarką udarową.

 

 

Ktoś powie, że wszystkie wymienione wcześniej czynności można wykonać zwykłą wkrętarką lub wiertarką. Tak, można, ale nie tak pewnie, skutecznie i bezpiecznie jak kluczem udarowym. Jeśli jest on dodatkowo w wersji akumulatorowej, to naszej pracy nie zakłóca żaden plączący się pod nogami kabel zasilający czy wąż doprowadzający powietrze.
Jeśli nasze zadanie do zrealizowania wymaga dużej siły, to zapewne będziemy używali pneumatycznych kluczy udarowych. Dysponują one ogromnymi momentami obrotowymi, ale są ciężkie i mało wygodne w pracy. Do

zadań małego kalibru inżynierowie wymyślili modele elektryczne, w tym bateryjne. Nie są one oczywiście tak mocne jak pneumatyczne, ale spokojnie radzą sobie z połączeniami maszynowi nawet M22. Metabo SSW 18 LT jest takim właśnie modelem, który czerpie energię z bardzo nowoczesnego akumulatora Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 4 Ah.

Metabo_SSW18 LT_01

Mechaniczny udar w zakrętarce Metabo powoduje, że operator nie musi równoważyć aplikowanej siły. Praktycznie wygląda to tak, że gdy używamy tradycyjnej wkrętarki przy montażu sporego wkrętu, musimy siłować się z urządzeniem, gdyż wymaga ono zablokowania swojej pozycji. Gdy tego nie zrobimy, maszyna będzie się obracała wokół wrzeciona. Kiedy stosuje się zakrętarkę udarową, rola operatora sprowadza się właściwie do jej trzymania. Udar, „pobijając” mocowany wkręt, zwalnia użytkownika z konieczności mocnego trzymania maszyny. To z kolei oznacza, że zakrętarką udarową zamocujemy wkręty nie tylko dłuższe i o większej średnicy, ale zrobimy to w miejscach, w których mocne trzymanie zwykłej wkrętarki jest niemożliwe, np. na dachu czy drabinie.
Wkrętarka udarowa Metabo SSW 18 LT ma trzy elektroniczne biegi (odpowiednio 900, 1650 i 2300 obr./min oraz 1900, 2500 lub 3000 udarów/min). Oba parametry są regulowane za pomocą włącznika spustowego. Dzięki połączeniu efektywnego silnika i kowadełkowgo mechanizmu udarowego użytkownik ma do dyspozycji na poszczególnych przełożeniach 105, 145 i 220 Nm momentu obrotowego. Daje to duże możliwości pracy sprzętu. Żeby maksymalnie wykorzystać energię udarów, w kluczu Metabo zastosowano jako uchwyt kwadratowy zabierak 1/2”.
Testowana zakrętarka udarowa Metabo SSW 18 LT należy do grupy najmocniejszych wkrętarek udarowych. Decyduje o tym przede wszystkim źródło zasilania. Tutaj jest nim 18-woltowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 4 Ah. Te niezwykle wydajne i trwałe baterie są chronione systemem ESCP (Electronic Single Cell Protection). Elektronika na bieżąco monitoruje i chroni każde pojedyncze ogniwo przed przegrzaniem. Wydłuża to trwałość akumulatora i chroni go przed uszkodzeniem w momencie przeciążenia wkrętarki. Integralną częścią systemu zasilania jest oczywiście ładowarka.

Metabo_SSW18 LT_02
W praktycznych testach wykonaliśmy cztery próby z różnym osprzętem. W pierwszym zadaniu wierciliśmy wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm w sosnowej belce otwór o głębokości 110 mm. Metabo poradziło sobie z tym zadaniem w 97 s. Nie był to lekki test, ale maszyna poradziła sobie w świetnym stylu. W trzech kolejnych próbach osadzaliśmy w tej samej belce śruby I wkręty o różnych rozmiarach, stosując różne przełożenia (od najmocniejszego do najsłabszego). Były to śruby 10 x 120 mm, 6 x 120 mm (wszystkie z niepełnymi gwintami) i wkręt 4 x 75 mm. Ich wkręcenie trwało odpowiednio 22, 39 i 18 s.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Metabo SSW 18 LT

Obroty na I/II/III biegu900/1650/2300 min-1
Częstotliwość udarów na I/II/III biegu1900/2500/3000 min-1
Maks, moment obrotowy na I/II/III biegu105/145/220 Nm
Uchwytkwadratowy 1/2”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/4,0 Ah
Waga1,6kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments