TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO MAKITA DTW1001 – MOCNY I BARDZO SZYBKI

Makita jest czołowym światowym producentem profesjonalnych akumulatorowych kluczy udarowych przeznaczonych dla użytkowników z rzemiosła, przemysłu i budownictwa. W ofercie japońskiej firmy znajdziemy klucz DTW1001 klasy 18 V dysponujący momentem zrywającym o wartości 1700 Nm. Jego możliwością roboczym przyjrzeliśmy się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Akumulatorowy klucz udarowy Makita DTW1001 to klasycznie skonstruowane tego typu elektronarzędzie. Do jego napędu zastosowano silnik bezszczotkowy typu BLDC o wysokiej sprawności rzędu 80%. Współpracuje on poprzez 1-stopniową przekładnię planetarną z kowadełkowym mechanizmem udarowym, który znajduje

się w mocnej i wysoce trwałej obudowie metalowej. Do sterowania pracą testowanego klucza DTW1001 japońscy inżynierowie zastosowali rozbudowaną mikroprocesorową elektronikę. Jej jedną z istotnych funkcji są trzy biegi elektroniczne, które oferują użytkownikowi następujące zróżnicowane parametry pracy (obroty/udary/maksymalne momenty obrotowe): 0-900/0-1800 min-1/300 Nm (I bieg), 0-1000/0-2000 min-1/600 Nm (II bieg) i 0-1800/0-2200 min-1/1050 Nm (III bieg). Co ważne, na każdym z biegów możemy sterować płynnie parametrami pracy sprzętu za pomocą spustowego włącznika głównego. Przy tym testowany klucz dysponuje tą samą mocą podczas pracy w prawo i lewo. Dzięki temu doskonale nadaje się zarówno do ciężkich prac montażowych, jak i demontażowych. Kluczem Makita DTW1001 możemy więc wykonywać bardzo szeroki zakres operacji – zamontujemy nim śruby standardowe od M12 do M30 i śruby o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie od M10 do M24.

Kolejną istotną funkcją, którą oferuje elektronika w kluczu udarowym Makita DTW1001, jest szybki hamulec obrotów zarówno prawych, jak i lewych. Zatrzymuje on udary oraz obroty w prawo/lewo w czasie 0,2 s. Dzięki temu w przypadku wykonywania operacji odkręcania nie dochodzi do wypadania śrub oraz nakrętek, których wyszukiwanie często jest bardzo czasochłonne.

Makita w kluczu udarowym Makita DTW1001 zastosowała nie tylko silnik bezszczotkowy typu BLDC o wysokiej sprawności, ale także zoptymalizowany kowadełkowy mechanizm udarowy, co umożliwiło znaczne podwyższenie osiągów testowanego sprzętu. Dysponuje on bowiem maksymalnym momentem zrywającym o bardzo wysokiej wartości 1700 Nm. Omawiane elektronarzędzie należy więc do ścisłej czołówki najsilniejszych akumulatorowych kluczy udarowych o zasilaniu 18 V dostępnych obecnie na rynku. Nie dziwi więc fakt, że zostało ono wyposażone w zabierak kwadratowy 3/4”, na którym montuje się nasadki udarowe lub adaptery pośredniczące. Co ważne, klucz Makita DTW1001 ma też, jak na oferowaną wysoką moc, stosunkowo nieduże gabaryty. Najłatwiej się o tym przekonać, porównując go z kluczem Makita DTW450, który ma długość 266 mm i generuje maksymalny moment 440 Nm. Natomiast Makita DTW1001 posiada długość 229 mm i dysponuje momentem dokręcającym 1050 Nm.

Testowany klucz jest przykładem solidności i wysokiej jakości wykonania oraz ergonomii. Jak na narzędzie profesjonalne przystało, wyposażono w obudowę o podwyższonej odporności na pył i wilgoć (technologia XPT). Mamy w nim wspomnianą metalową obudowę przekładni i mechanizmu udarowego oraz części chwytowe pokryte miękką wykładziną. Testowane elektronarzędzie, mając budowę „T”, jest perfekcyjnie wyważone i jak na sprzęt, którym można aplikować wysokie momenty obrotowe, posiada lekką (według EPTA 3,4-3,7 kg w zależności od użytego akumulatora) i bardzo zwartą konstrukcję. Jego obsługa jest też bardzo prosta. Cała filozofia posługiwania się nim sprowadza się do wciskania włącznika spustowego i wyboru biegu za pomocą wygodnego przycisku zlokalizowanego na obudowie mocowania akumulatora. Trzy wskaźniki ledowe informują o wybranym elektronicznym przełożeniu. Z kolei kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem suwakowym znajdującym się nad włącznikiem głównym.

Użytkownicy mogą też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie zasilających akumulatorów, aby sprawdzić stan ich naładowania. Japońscy inżynierowie nie zapomnieli o wyposażeniu klucza w dwie diody LED służące do oświetlania miejsca pracy, które – jeśli są niepotrzebne – można wyłączyć przyciskiem do zmiany biegów.

Do zasilania klucza Makita zastosowała bardzo wydajny energetycznie, ekonomiczny oraz praktyczny system zasilania wykorzystujący akumulatory Li-Ion 18 V. W testowanym elektronarzędziu możemy używać systemowych akumulatorów Makity o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Ich praca i ładowanie są zoptymalizowane elektronicznie. Baterie te m.in. zabezpieczone są przed przeciążeniem i zbyt wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowego klucza udarowego Makita DTW1001

Rozpoczęliśmy je bardzo delikatnie od próby demontażu śruby M12 mocującej mechanizmy opryskiwacza sadowniczego. Zadanie jej poluzowania wykonaliśmy na I biegu w 0,76 s. Gdy mechanizm został naprawiony, śrubę M12 zamocowaliśmy z powrotem 1,56 s. Następnie przeszliśmy do znacznie trudniejszego zadania montażu śruby M22 mocującej duże koło ciągnika rolniczego marki John Deer. W kolejnym teście podwyższyliśmy poprzeczkę trudności i zajęliśmy się luzowaniem zardzewiałych śrub mocujących koła w przyczepach rolniczych. Najpierw odkręciliśmy śrubę M22, korzystając z II biegu, a potem M24 używając do tego III najmocniejszego biegu. Operacje te zajęły nam 2,72 s i 1,28 s. W kolejnych testach sprawdziliśmy akumulatorowy klucz Makita DTW1001 w zadaniach wykonywanych na budowach czy podczas wznoszenia konstrukcji stalowych i drewnianych. Najpierw na II biegu zamocowaliśmy nakrętką mocującą element stalowy do betonu na zakotwionym w nim gwintowanym trzpieniu M20. Zadanie to trwało zaledwie 3,92 s. W kolejnej próbie zwiększyliśmy stopień trudności i element stalowy do betonu zamocowaliśmy zakotwioną w nim śrubą M24. Operacja ta na III biegu trwała 2,96 s. Redakcyjne testy akumulatorowego klucza Makita DTW1001 zakończyliśmy montażem w murłacie sosnowej potężnej śruby ciesielskiej 12 x 400 mm. Tę bardzo trudną operację wykonaliśmy na III biegu w czasie 25,44 s.


Reasumując, redakcyjne testy akumulatorowego klucza udarowego Makita DTW1001 o zasilaniu 18-woltowym pokazały, że kluczem tym wykonamy bardzo szybko i sprawnie szeroką gamę operacji montażowych i demontażowych: od delikatnego mocowania po bardzo trudne operacje demontażu zapieczonych i zardzewiałych śrub. Do tego testowany sprzęt to zaawansowana technicznie konstrukcja zapewniająca najwyższy poziom mobilności i uwalniająca swoich użytkowników od niewygodnych zasilających węży sprężonego powietrza.

pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Makita DTW1001

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments