Test akumulatorowego klucza udarowego Keyang DIW-1800L

Klucz udarowy z 18-woltowym akumulatorem Li-Ion i dużym półcalowym zabierakiem to idealne narzędzie do zadań, w których trzeba poradzić sobie z dużymi połączeniami twardymi i miękkimi. Jeśli zajdzie potrzeba, to narzędziem takim można z powodzeniem wywiercić także otwór w drewnie. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy urządzenie Keyang DIW-1800L.

Klucz udarowy Keyang DIW-1800L zasilany jest z dość dużego akumulatora litowo-jonowego o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Takie parametry gwarantują dużą moc przez dość długi czas pracy. Warto dodać, że ładowanie tej baterii trwa zaledwie 30 min. Wydajne źródło energii jest w kluczu udarowym jednym z głównych elementów konstrukcji, który decyduje o sprawności

i możliwości danego urządzenia. Warto wspomnieć, że elektronika zastosowana w kluczu pozwala na bieżąco kontrolować poziom naładowania ogniw i informować o tym użytkownika za pomocą wskaźników diodowych umieszczonych w górnej części gniazda akumulatora.

Keyang_DIW1800L-3

Drugim czynnikiem decydującym o możliwościach maszyny jest zdecydowanie jednostka napędowa. Ta w kluczu Keyang DIW-1800L zapewnia na biegu jałowym maksymalne obroty 2100/min, a współpracujący z nim mechanizm udarowy generuje 3200 uderzeń/min. Ważniejsze jest jednak to, że Keyang dysponuje pokaźnym momentem dokręcania o wartości 240 Nm. Prędkość obrotowa silnika, a co za tym idzie, częstotliwość udarów sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Z kolei kierunek obrotów zmieniany jest przełącznikiem słupkowym.

Keyang_DIW1800L-2

Mechanizmy, dla wydłużenia ich trwałości, zostały umieszczone w magnezowej obudowie. Chroni ona wszystkie elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też efektywnie odprowadza ciepło wytwarzane podczas pracy maszyny. Klucz ma elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po zakończeniu wkręcania.

Keyang_DIW1800L-1

Uchwyt narzędziowy w kluczu Keyang DIW-1800L to kwadratowy zabierak 1/2”. Wkrętarka wyposażona jest też w diodę doświetlającą miejsce pracy. Zamontowano ją tuż pod wrzecionem. Uruchamia się ją włącznikiem na obudowie gniazda akumulatora.

Keyang_DIW1800L-4
W ramach praktycznych testów postanowiliśmy osadzić w sosnowej belce dwa wkręty. Pierwszy, o rozmiarach 6 x 120 mm (niepełny gwint) maszyna wkręciła już po 14 s. Drugi (8 x 140 mm, niepełny gwint) był już nieco bardziej wymagającym przeciwnikiem i klucz Keyang zamocował go w czasie 28 s. Warto wspomnieć, że tego typu narzędziem bez problemu można także wiercić w drewnie dużym wiertłami-otwornicami. Jest to przede wszystkim bardzo bezpieczne – bez ryzyka wyrwania narzędzia i jedną ręką można wykonać spory otwór w miejscach, gdzie obsługa zwykłej wiertarki wiązałaby się z dużym ryzykiem obrócenia narzędzia.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Keyang DIW-1800L

Maks. moment obrotowy dokręcania240 Nm
Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia0-2100 min-1
Maks. częstotliwość udaru0-3200 min-1
Uchwytzabierak kwadr. 1/2”
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2×3,0 Ah
Waga1,6 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments